1. SLUNCE
Slunce k létu neodmyslitelně patří. S dětmi si můžete vytvořit slunce z barevných papírů. Zároveň s dětmi procvičíte stříhání a lepení. Ze žlutého papíru vystřihneme kruh. Dále nastříháme tenké proužky a jednoduše je nalepíme dokola po obvodu kruhu.

2. LIMONÁDA
Kdo by si v létě nedal osvěžující limonádu? Zkuste si ji vyrobit i z papíru a letní párty nebo hra na prodejní stánek může začít. Z barevného papíru vystřihneme tvar kelímku. Po okrajích ho nalepíme na kousek čtvrtky. Horní část nepřilepíme, ale necháme ji volně, aby se do kelímku dalo zasunout brčko (klasické nebo třeba z plyšového drátku) a také další ozdoby osvěžujícího nápoje, třeba plátek citronu.

Tvoříme s dětmi: PitíčkoTvoříme s dětmi: PitíčkoZdroj: Lucie Cmarová

3. TŘEŠNĚ
V létě dozrávají třešně. S nejmenšími dětmi je můžeme namalovat i prstíkem. Na papír předkreslíme zelené stopky s lístečky. Děti k nim prstem otiskují červené třešně. Využít můžete prstové nebo temperové barvy.

4. DOPISNÍ SCHRÁNKA
Posíláte kamarádům a babičkám Pohledy z prázdninových cest? Zkuste si při tom zahrát na pošťáky a také si třeba vysvětlit, jak dopisy a pohlednice doputují ze schránky až k adresátovi. Vytvořte schránku z oranžového papíru. Detaily dolaďte černým fixem. Schránku po obvodu nalepte na kousek čtvrtky, horní část nechejte opět volnou, nepřilepenou. Z dalšího papíru vystřihněte obálky a posílání a vyzvedávání dopisů může začít.

Hry venku aneb Chodníkové hry
Jedenáct her, kterými zabavíte děti. Stačí, když vezmete barevné křídy

5. PLÁŽ
Někteří lidé si bez moře neumí představit léto. Ať už k nim patříte nebo ne, můžete si pláž vyrobit z barevného papíru. V ruce pomačkejte kousek žlutého papíru (písek) a po okrajích ho nalepte na čtvrtku. Z modrého papíru vytvořte moře a opět nalepte. Můžete přidat i další detaily (rybky, mušličky, aj.). Do žlutého papíru propíchněte kružítkem pár dírek, do kterých zastrčte papírové deštníky.

6. BOUŘKA
Pozorujete s dětmi za oknem bouřku? Zkuste si ji vytvořit i na papíře a popovídat si při tom o jejím průběhu a o tom, jak se při bouřce chovat tak, aby nám neublížila. Vystřihněte z barevných papírů blesky, mraky a proudy vody (případě i kroupy) a vytvořte z nich obrázek tím, že je nalepíte na tmavý papír.

Tvoříme s dětmi: BouřkaTvoříme s dětmi: BouřkaZdroj: Lucie Cmarová

7. MELOUN
Meloun je typické letní ovoce. Vytvořit ho můžete i s těmi nejmenšími dětmi. Z bílé čtvrtky vystřihněte půlkruh. Pomocí prstíků, čárových tyčinek nebo tupovacích štětců melouny vybarvěte. Okraj zeleně, dužinu červeně a nakonec černá semínka.

8. NANUKY
Kdo by se v létě rád neosvěžil studeným nanukem? Na papíře můžete vytvořit nanuky všelijakých příchutí. Zůstanete u klasiky nebo zkusíte třeba duhový nanuk? Stačí na čtvrtku černým fixem nakreslit obrysy nanuku a tavnou pistolí přilepit dřívko. Zbytek necháme na dětech.

Tvoříme s dětmi: NanukyTvoříme s dětmi: NanukyZdroj: Lucie Cmarová

9. LOĎKA
Papírové lodičky děti milují. Když si loďky poskládate a pak je přilepíte na kousek barevného papíru, vznikne vám krásný 3D obrázek. Pak už jen stačí dotvořit detaily (vlny, oblohu, aj.) a prázdninách plavba může začít.

10. ZAVAŘENINA
Vyrábíte v létě marmelády a zavařeniny? Na papír si můžete vytvořit jakoukoliv příchuť. Černým fixem nakreslete na čtvrtku obrys sklenice se štítkem. Obsah sklenice vytvořte barvami nebo zkuste jako my suché pastely. Borůvky jsme vytvořili prstem a temperovou barvou.

Tvoříme s dětmi: ZavařeninaTvoříme s dětmi: ZavařeninaZdroj: Lucie Cmarová

Tolik naše tipy na letní tvoření. Přeji příjemnou zábavu.

Lucie Cmarová

O AUTORCE
Lucie Cmarová je maminka dvou malých dětí. Srdcem i vystudovaným oborem je pedagožka, kterou fascinuje dětské vnímání světa, ve kterém hraje zásadní roli hra. Na začátku rodičovské dovolené se začala věnovat tvorbě didaktických pomůcek a založila si vlastní web a Facebookovou stránku nazvanou Tvoříme pro děti.

Stránky se od té doby rozrostly a dnes na nich najdete nejen tipy na DIY didaktické pomůcky, ale také pracovní listy ke stažení, nápady na hraní a tvoření s dětmi a recenze dětských knížek, časopisů, výtvarných pomůcek a her. Všechny tipy jsou také sdíleny na sociálních sítích, kde si čas od času můžete mimo jiné zasoutěžit o dětské knížky či hry.