Ale dokážete si představit, že by ceny stoupaly doopravdy každý den, nebo každou hodinu? A že by se jednou za 15 hodin tyto ceny zdvojnásobovaly? Tedy, že chléb by ráno v šest hodin stál 30 korun, večer v devět hodin 60 korun a druhý den v poledne už 120 korun? A představte si, že takhle by zdražoval po dobu jedenácti měsíců!

Poslední zmíněná situace se stala v poválečném Maďarsku, ale v menší míře se opakovala například v německé Výmarské republice a Jugoslávii. Dnes si obdobnou (a možná rekordní) krizí prochází africké Zimbabwe.

Ve všech výše zmíněných státech vedla takzvaná hyperinflace k absurdním situacím. Vznikaly bankovky s hodnotou stovek miliard nebo dokonce triliard. Poslední jmenované číslo má 21 nul a proto není překvapením, že když začaly peníze dosahovat obdobných hodnot, na bankovkovém papíru došel prostor a muselo se přejít na slovní popis. Bankomaty přestaly vydávat bankovky, protože původně nebyl jejich operační systém nastavený na hodnoty dosahující takových sum. Ironií bylo, že na nákup chleba bylo nutné jít s plným kolečkem papírových peněz. Tak malá byla totiž jejich reálná hodnota.

Prakticky bezcenné bankovky se tiskly v obrovských sériích, až se stalo, že byly levnější, než veškeré papírové zboží, a tak je lidé používali například jako tapety, topivo nebo toaletní papír. Často končily jako hračky – děti si z nich dělaly létající draky a objemné balíčky bankovek nahrazovaly kostky stavebnice.

Cestou z inflační krize je pak často vytvoření nové měny. Příkladem může byt vznik dnešního maďarského forintu. V době jeho zavedení se 1 nový forint měnil za 400 000 kvadriliónů inflační měny pengö.

Pokud vás tento krátký exkurz do dějin peněz zaujal a chcete se dozvědět víc, navštivte, samozřejmě po ukončení aktuálních omezení, zámek Lešná u Valašského Meziříčí, kde vás bude čekat výstava Mince a platidla.

Samuel Španihel, archeolog Muzea regionu Valašsko