V této huti totiž zastával význačný post uměleckého ředitele, a to od zahájení provozu sklárny až do jeho ukončení (1993 – 2002). Deset let také vyučoval na valašskomeziříčské sklářské škole (1998 – 2008) a následně své znalosti a dovednosti předával i studentům zlínské Univerzity Tomáše Bati.

Pardubický rodák je umělcem světového rozhledu i formátu
Po absolvování ateliéru malby na sklářské škole v Kamenickém Šenově a ateliéru skla na VŠUP v Praze u profesora Stanislava Libenského pokračoval ve studiu na londýnské Royal College of Art, kde před padesáti lety získal akademický titul M. Art RCA Glass (1971).

V té době také sbíral první zkušenosti s praxí v zahraničí, a to v Itálii, Amsterdamu či Edinburghu. Ve zralém a pozdním věku navštívil coby hostující lektor opakovaně USA, Rusko a Ukrajinu a jednorázově například Mexiko, Japonsko, Švédsko a další.

Za lektorskou činnost byl ve svých 65 letech jmenován čestným členem moskevské akademie umění (2008) a poté obdržel i titul Doctor Honoris Causa na akademii umění ve Lvově (2010). Navíc získal rovněž úctyhodnou řadu prestižních domácích i zahraničních cen za svou uměleckou a designérskou tvorbu. Výrazem úcty k jeho pozoruhodnému celoživotnímu dílu a pedagogickému působení je také odlitek otisků Šuhájkových rukou, realizovaný v černé sklovině v rámci Mezinárodního sklářského sympozia při příležitosti 70. výročí valašskomeziříčské sklářské školy (2014).

Designér Bohemia Art Glass
Jiří Šuhájek je charizmatickým umělcem ohromujícím svou až „eruptivní“ invencí a živelným tvůrčím nasazením, který skleněné artefakty nejen navrhuje, ale dokáže je na huti přímo vytvořit. Rozsah jeho tvorby je pozoruhodný a pohybuje se v rozpětí od kreseb, maleb a skleněných plastik až po realizace do architektury a sklářský design. Svým osobitým stylem se mimo jiné výrazně podílel na formování image vsetínské sklářské hutě Bohemia Art Glass, a to zejména v prvních pěti letech jejího fungování.

Dle katalogů výrobků vytvořil pro sklárnu kolem 45 kolekcí, v rámci nichž je doloženo přes 360 vzorů. Část produkce je uchována ve vsetínském muzeu, které spravuje největší soubor designového skla z Bohemia Art Glass ve veřejné sbírce v České republice. V současnosti muzeum prezentuje výběr z této kolekce formou webové výstavy na portálu e-badatelna Zlínského kraje.

Olga Méhešová, historička umění Muzea regionu Valašsko, Vsetín