Knihovna slaví 100 let: Vzdělávací spolek Snaha – kolébka vsetínské kultury
Vstoupili jsme do nového roku 2021, ve kterém si od ledna až do prosince bude Masarykova veřejná knihovna ve Vsetíně připomínat své úžasné jubileum, výročí 100 let od svého založení. Ve spolupráci s knihovnou vám v rubrice Čtenář reportér budeme přinášet zajímavé články, které vám dají nahlédnout do její bohaté historie.
VZDĚLÁVACÍ SPOLEK SNAHA - KOLÉBKA VSETÍNSKÉ KULTURY
Vzdělávací spolek Snaha, jehož jméno je na Vsetíně dobře známo i díky dnešní restauraci Snaha, vznikl roku 1872. Jeho formování začalo vlivem vyhrocení česko-německých vztahů a kvůli roztržkám mezi pokrokovými a konzervativními členy spolků stávajících. U kolébky Snahy se sešli vsetínští faráři, lékaři, učitelé, úředníci a mladší občané všech stavů.
Účelem spolku Snaha bylo:
„Pěstovat řeč mateřskou, časopisy, zpěv, hudbu, přednášky o vědách, dobrých mravech, řemeslech, hospodářství, dovolené hry a společné zábavy“1, tedy šířit národní uvědomění a kulturní ruch ve Vsetíně a v jeho okolí. První odbory byly: čtenářský, pěvecký a vzdělávací, později přibyla sekce pěvecká, divadelní, turistická a sportovní. Kromě těchto odborů existovaly i odbory dočasné, například národopisný, zábavní, odbor pro sbírání příspěvků, dále Snaha spolupracovala se vsetínskou maticí školskou a s bruslařským a cyklistickým klubem a také byla členem mnoha dalších organizací, například Moravského včelařského spolku, Národopisné společnosti v Praze a dalšími.
Od roku 1883 až do roku 1920 sídlil spolek v nových místnostech Občanské záložny (dříve Prostředního šenku, dnes restaurace Snahy) a poté až do konce svého působení do roku 1929 měl sídlo na Pančavě. Předsedové spolku byli lékárník Emanuel Vidimský (1872–1877), krejčí Karel Pokorný (1877–1878), poslanec a továrník Karel Bubela (1978-1904), stavitel a neúnavný organizátor kulturního dění na Vsetíně Michal Urbánek (1904–1906) a Josef Bubela ml. (1906–1929).
Čítárna spolku Snaha
V čítárně Snahy bylo k dispozici asi 40 českých časopisů politických, naučných i zábavných, široké veřejnosti sloužila i rozrůstající se knihovna, která byla otevřena roku 1880. Ve funkci knihovníků se vystřídali učitelé Josef Úlehla a Jan Buják a lékař a zakladatel muzea Dr. František Sova, který ji vedl až do roku 1920, kdy měla již 4050 svazků. Knihovna byla veřejná a zaregistrováno bylo 19 čtenářek a 31 čtenářů. Půjčovalo se za poplatek a knihy byly evidovány v ručně psaných vázaných katalozích. O čtenářstvu se něco málo dozvídáme z poznámky z roku 1887: „čte především lid dělnický, lid domovský málo.“2
Knižní fond spolku se stal základem pro MVK Vsetín
Roku 1887 darovala Snaha knihy do knihovny v Hovězí, roku 1890 do spolku Přemysl z Jablůnky (tento spolek později žádal Snahu i o kulečník), dále knihy ze Snahy putovaly do knihovny v Rokytnici, na Horní Jasénku, čtenářskému spolku z Pržna, do Vsetínské nemocnice, do věznice při okresním soudu a do Dolní školy ve Vsetíně. Neúnavná čilost Vzdělávacího spolku Snaha měla dopad na celé Vsetínsko a jeho knižní fond se později stal základem pro Masarykovu veřejnou knihovnu Vsetín (založena roku 1921).
Autorka textu: Mgr. Jana Vaculíková, Masarykova veřejná knihovna Vsetín
Zdroje:
· PETŘIVALSKÝ, Milan. Vzdělávací spolek Snaha Vsetín (1972-1932) [inventář Vsetín]. SOkA Vsetín, 1986.
· BALETKA, Ladislav. Vsetín: město a čas. Vsetín: Masarykova veřejná knihovna, 2008. ISBN 978-809-0413-917.
1Stanovy spolku. Fond Vzdělávacího spolku Snaha, inv. č. 67. SOkA Vsetín.
2 Zpráva knihovní, r. 1887. Tamtéž.