Cesta k vrcholu kopce je lemována čtyřřadou lipovou alejí. Alej dal v letech 1766 – 1770 vysázet svobodný pán komtur von Riedheim. Roku 1973 byly stromy aleje prohlášeny za památné a o 20 let později se celý areál včetně lipové aleje stal kulturní památkou. V roce 2008 se ucházela o titul Strom roku.

Podél horní části aleje bylo v roce 1916 vztyčeno 14 stojanů s obrazy křížové cesty. Po II. světové válce byla torza jednotlivých zastavení odstraněna. K obnově křížové cesty došlo až v roce 2001 a zasloužil se o ni bruntálský umělecký řezbář František Nedomlel, který během čtyř let zhotovil dřevěné plastiky pro patnáct zastavení z různých druhů dřevin vyskytujících se v Nízkém Jeseníku.

Poznáte zimní houby a znáte jejich názvy?
OBRAZEM: Nastává sezona zimních hub. Znáte je a jejich využití?

Na znovuvybudování křížové cesty bylo vybráno téměř dva miliony korun. Kvádrové podstavce jednotlivých zastavení byly vyrobeny z různých druhů místních hornin, na jejich čelních stranách jsou umístěny mramorové desky se jménem donátora zastavení. Po náročné rekonstrukci byl poutní kostel Panny Marie Pomocné na Uhlířském vrchu 9. 10. 1993 znovu vysvěcen.

Eva Raidová

Máte tip na okouzlující místo, kam byste poslali na výlet i další turisty? Podělte se o něj! Pošlete nám fotografie a popis místa na e-mail: tipy.morava@denik.cz. My vše uveřejníme na našem webu v rubrice Čtenář reportér i v tištěné podobě Deníku.

Běhej - děti 2022.
Běhej Valachy vyhrál Petr Šťastný, díky tomu popáté i celý seriál Valachy tour