Pak bychom vám doporučili navštívit výstavu (až to bude opět možné) dvou valašskomeziříčských výtvarníků, malířky Jitky Skočkové a sklářského umělce Josefa Divína ve Výstavní síni Městského kulturního střediska Nový Jičín.

NA VÝSTAVU ON-LINE NA WEBECH UMĚLCŮ
Na společné prezentaci nazvané Spolu souznějí díla obou autorů v akordu intenzivních a podmanivých barev. Kvůli zhoršující se epidemiologické situaci bohužel čeká výstavu předčasné uzavření a tak se tvorbou umělců můžeme těšit alespoň na webových stránkách obou tvůrců, a to dokonce v pohodlí domova. Nicméně osobní setkání s autentickými uměleckými díly a zážitek z jejich instalace v konkrétním výstavním prostoru nic nenahradí.

Oba výtvarníci pedagogicky působí na Střední uměleckoprůmyslové škole sklářské ve Valašském Meziříčí a pojí je již deset let kolegiální spolupráce a přátelství, které přirozeně vyústily v pořádání společných výstav.

PŘEDSTAVENÍ JITKY SKOČKOVÉ
Výtvarné směřování Jitky Skočkové (narozena 1977) je podmíněno studiem grafiky na SUPŠ v Uherském Hradišti. Kresebný i grafický charakter projevu se tak promítá do autorčiny malby akrylem, v níž se setkáme s důrazem na lineární kresbu a plošné rastry. Svižný kresebný přednes je pak typický zejména pro tzv. košiláky – obrazy, jejichž plátno s dezénem proužků a kára pochází ze zadních dílů košil.

Do figurálních či figurativních kompozic s náznakem trojrozměrného prostoru vstupuje s geometrickými tvary a abstraktními schématy a vytváří tvarové i motivické napětí mezi předmětným a nepředmětným zobrazením, mezi konstruktem a žánrovým výjevem.

Dalšího významového napětí dosahuje souvztažností reálných a fantazijních prvků i nereálnými proporcemi zobrazených motivů, v nichž se zrcadlí autorčina hravost, smysl pro humor i žasnoucí dětský pohled na svět plný zázraků. Mnohá z Jitčiných děl jsou přímo inspirována konkrétními zážitky z výletů, cest, z výuky v plenéru, ze cvičení jógy či ze setkání s nejbližšími a přáteli.

Jelikož je výtvarnice veskrze optimistický typ, tak svou pozitivní energii a radost ze života vnáší nejen do své umělecké tvorby, ale i do svých výstav. Pro tu novojičínskou vybrala přes 20 obrazů z let 2014 až 2020.

PŘEDSTAVENÍ JOSEFA DIVÍNA
Josef Divín (narozen 1982), absolvent valašskomeziříčské sklářské školy a VŠUP v Praze, kde studoval v ateliéru prof. Vladimíra Kopeckého, patří k výrazným osobnostem současné generace sklářských výtvarníků.

Na novojičínské výstavě představil přes 10 skleněných objektů-nádob realizovaných převážně v letošním roce ve školní ateliérové huti v Železném Brodě. Na první pohled jeho tvorba zaujme nejen uhrančivou barevností, které dosahuje rubínovými barvami skloviny s úchvatnými názvy jako modrý či a fialový hyacint nebo šafránový rubín, ale také novým způsobem dekorování.

V současnosti totiž experimentuje s natavováním starých vánočních střapců z hliníku, obsahujících 8 až 12 procentní podíl stříbra. V průběhu hutního zpracování pak na povrchu objektů vznikají lineární a strukturální krajinné motivy: stébla, traviny, hory… Jistou nahodilost vlastní této technologii umělec usměrňuje použitím pomůcek, jako jsou tyčinky, lžíce, špachtle, metla aj., které mu slouží ke „kreslení“ přízračných krajin podněcujících naši představivost.

 

Autorka textu: Olga Méhešová, historička umění Muzea regionu Valašsko