Právě Jiří Kotásek byl také jednou z hvězd odpoledne, na terase zvonice se totiž odehrál slavnostní přípitek k jeho 80. narozeninám, které Jiří má zhruba 2 týdny po festivalu. Jiří se výrazně zasloužil o současnou podobu Soláně, zejména o postavení Zvonice a o vznik festivalu. Zvonice je zároveň jeho architektonickým dílem.

Fungování Soláně je postaveno zejména na ochotě místních pomoci dobré věci a na dobrovolnickém nadšení mnoha přespolních. Proto se rok od roku daří dostávat na festival čím dál tím prestižnější soubory. Na pódiu už vystupoval Brněnský rozhlasový orchestr Lidových nástrojů, Orchestr Gustava Broma, který má kořeny v Rožnově pod Radhoštěm a letos to byl už zmíněný VUS Ondráš.

Nicméně nezaměnitelnou atmosféru festivalu dělají folklorní soubory, zejména pak ty místní. „Co letos nevyšlo a moc nás to za pořadatele určitě a snad i za soubor mrzí, že z časových důvodů letos nevystupoval na festivale domácí folklorní soubor Soláň, že před publikem své ruce neroztáhl valašský kondor, skvělý zpěvák Pavel Ptáček," posteskl si předseda umělecké rady Sdružení pro rozvoj Soláně Jiří Kokmotos. Snad příští rok se festivalová tradice Soláně na Soláni zase vrátí.

Letos ale Soláň skvěle zastoupila Kašava. Přední zlínský folklorní soubor, který se chopil i zahrání hymny festivalu Na horách studénky. Všechny hymna chytila u srdce, stejně jako vystoupení celého souboru, a to včetně vynikajících tanečníků.

Přehrada Horní Bečva a vyhlídka nad lomem.
Přehrada Horní Bečva a vyhlídka nad lomem lákají k návštěvě

Hosty festivalu z jiných národopisných oblastí mimo Valašsko pak byli přátelé ze slovenské Čadce z Dětského folklorního souboru Kelčovan. Vystoupení dětí některé diváky dojalo, i slzičky tekly ze Soláně, zatím po staré cestě. Mimochodem na festivalu slíbil hejtman Zlínského kraje Radim Holiš, který převzal nad festivalem osobní záštitu, že cestu příští rok opraví. Ze Slovácka pak přijel Folklorní soubor Kalina z Babic. Verbuňky jejich tanečníků uchvátily zejména dámskou část publika a zvedající se spodničky tanečnic pak byly zase potěchou pro pány v publiku.

Další strhující vystoupení předvedl valašský soubor Javořina. Diváky pak také nadchnulo hned několik složek FS Jasénka. Na Soláň přijela taneční složka Jasénky, muzika Malá Jasénka a pěvecký sbor Jasénčanky. Diváky festivalu také naprosto uchvátily Zpěvy na lúce. Lenka Felbabová, která domlouvá soubory na festival, letos zvolila smíšený sbor Hafery z Nového Hrozenkova a Rokytenku z Liptálu. Zpívalo jim to skvěle, lidé se rozprostřeli na louce u Zvonice, někteří u toho piknikovali a jiní jim trochu záviděli, že si nic nevzali.

Součástí festivalu byla tvořivá dílna pro děti a tradiční řemeslný jarmark.

Atmosféra byla opravdu skvělá a pořadatelé slibují, že ani příští rok nepoleví a na Soláň pozvou opět skvělé soubory a na večer zase velké překvapení v podobném stylu. Proto si už teď všichni poznačte datum 10. srpna a přijďte na Soláň.