Jak to vypadá na ostrově Cartí Sugtupu:

| Video: Youtube

Cartí Sugtupu je zajímavý ostrov u Panamy ve Střední Americe, kde na ploše o velikosti zhruba čtyř fotbalových hřišť žije přes 1000 obyvatel. Je součástí soustroví San Blas, kde našlo životní útočiště indiánské etnikum Guna.

„Asi před 150 lety lidé Guna uprchli z pevniny kvůli násilným konfliktům a také nemocem, jako je žlutá zimnice a malárie,“ připomenul web Businnes Insider.


Nahrává se anketa ...

Hrdý národ, kterému oceán vezme domov

Jak pro web Science News přiblížil Oliver Smith, antropolog na Floridské univerzitě, lidé Guna patří do těch domorodých skupin v Americe, která jsou historicky nejúspěšnější v ochraně svého jazyka, území a kultury. Jenže teď podle všeho budou muset sklonit hlavu před přírodou, která je ovlivněna lidskou činností. V příštích desítkách let totiž hladina oceánu stoupne natolik, že Krabí ostrov, jak se Cartí Sugtupu také říká, bude neobyvatelný.

Jak uvedl například web BBC, který citoval zjištění Smithsonian Tropical Research Institute, nyní hladina moře kolem ostrova stoupá ročně o 3,4 milimetru. To je vzhledem k tomu, že povrch ostrova leží pouze 50 až 100 centimetrů nad hladinou moře, velmi nepříznivé číslo.

„Je téměř jisté, že bude muset být opuštěn do roku 2100," řekl BBC Steve Paton, ředitel oceánografického monitorovacího programu institutu.

Pracovití muži, šikovné ženy

Reálný život na Cartí Sugtupu na svém webu popisuje i známá česká cestovatelka a autorka zajímavých publikací Kateřina Karásková. Jací tedy podle ní jsou tamní obyvatelé?

Muži 

  • Velmi pracovití
  • Na Cartí Sugtupu dovážejí denně vodu z pevniny v kánoích.
  • Občas pořádají celodenní výlety za pěstováním kukuřice, banánů, manga a papáje či sběrem stavebního materiálu na domy a kánoe.
  • Jsou zkušenými rybáři, někteří se specializují na mušle, jiní na kraby či humry.
  • Vyrábějí šperky, které prodávají ženám a turistům.

Ženy

  • Po většinu dne posedávají kolem a vyrábějí molas, což jsou typické latinskoamerické textilie.
  • Drbají a pozorují, co se děje na ulici.
  • Na ostrově provozují několik obchodů a jídelnu, ve které jako kuchaře zaměstnávají muže.
  • Drží rodinnou kasu a věnují se domácím pracím – zametají, polévají zem vodou, vaří pro rodinu a starají se o děti.

Co bude s Guny dál?

Gunové se však pomalu smiřují s tím, že současný život budou muset příští generace vést převážně ve v panamském vnitrozemí.

Pohled na ostrov Carti Sugtupu shora:

Jak doplnil web BBC, už v roce 2010 začali vůdci ostrova spolupracovat s panamskou vládou na vybudování nové vesnice na pevnině, ze které kdysi uprchli. Plánovanou komunitu, známou jako Isber Yala, budují ostrované na pozemcích, které již vlastní. Jedno typické se však změní.

„Namísto natěsnaných dřevěných a kovových domů s výhledem na moře bude nové bydlení v podobě prefabrikovaných betonových domů umístěných několik kilometrů od oceánu,“ popsal BBC s tím, že první rodiny se mají začít stěhovat z ostrova už za několik týdnů.

„Když se tak stane, lidé z komunity Guna budou mezi prvními klimatickými uprchlíky v Americe,“ konstatoval web.

Lidé z ostrova nejsou sami. Podle studie Světové banky zveřejněné v roce 2021 bude muset do roku 2050 kvůli změně klimatu opustit své domovy po celém světě přes 200 milionů lidí. Jde například o obyvatele Kiribati, Šalamounových ostrovů a Tuvalu.