Sklenicový na drobnosti
My jsme dovnitř dali další dřevěný minidomeček, ale vy můžete do zavařovačky se stříškou umístit své poklady. Střecha se dá znovu rozložit a složit.
Fotogalerie: Sklenicový domeček na drobnosti
Co potřebujete:
- pruty
- zavařovací sklenici
- vázací drát o průměru 0,7 mm a 2 mm
Postup:
Z prutů nastříhejte 6 stejně dlouhých dílů, které budou tvořit střechu, délka závisí na šířce sklenice a na tom, jak špičatou střechu chcete mít, a 2 díly dlouhé sedminásobek průměru prutů. Do jednoho konce prutů na střechu vyvrtejte asi 2 cm od kraje otvory vrtákem o průměru 2,5 mm a navlékněte všech šest na silnější drát. Na jednom konci drátu udělejte očko a druhý nechte rovný.
Na druhém konci prutů na střechu vyvrtejte kolmo na první otvor asi 3 cm od kraje menší otvor pro vázací drát. Do kratších prutů vyvrtejte tři otvory od sebe vzdálené dvojnásobek průměru prutů.
Z tenkého vázacího drátu ustřihněte dva delší kusy a z každé strany je podle fotografie otočte pod hrdlem sklenice. Konce na protilehlých stranách stočte, aby dráty pevně obepínaly sklenici. Oba konce na jedné straně provlékněte kratším prutem prostředním otvorem.
Stejný postup zopakujte na druhé straně s druhým prutem.
Pruty na střechu rozdělte střídavě na dvě strany, na každé budou tři. Prostředním prutem spodním otvorem provlékněte oba konce drátů. Jeden konec pak shora provlékněte krajním prutem vlevo a spojovacím prutem zpět ke sklenici. Druhý konec stejně provlékněte prutem vpravo a spojovacím prutem zpět ke sklenici. To samé zopakujte i na druhé straně sklenice.
Na každé straně střechy zůstanou dva konce drátů, ty stočte uprostřed u hrdla sklenice a na koncích drátů udělejte očko. Pokud chcete vložit do sklenice větší předměty, můžete vytáhnout drát na špičce střechy, naaranžovat do sklenice dekorativní předměty.
Vůbec nezáleží na velikosti sklenice, jen upravujte velikost prutů. Stejným způsobem vyrobíte i stříšky na papírové krabice všech rozměrů.
Prostěradlový pro princezny
Nezáleží na tom, jak velký máte stůl, použijte náš návod jako inspiraci pro to, jak pracovat s tím vaším. Základem bude přehozené prostěradlo, ovšem dá se parádně vylepšit.
Co potřebujete:
- bílé prostěradlo 150 × 240 cm
- vzorovanou látku na záclonky
- bílou organzu (role 36 cm × 9 m)
- potištěné bavlněné stužky
- bílý šikmý proužek na začištění
- dvě dřevěné tyčky
- dřevěné korálky odpovídajícího průměru na zakončení
- látkové kytičky na dozdobení
(Textilní galanterie Stoklasa)
Postup:
Základ pro domeček tvoří stůl a bílé bavlněné prostěradlo. Nejlepší je tvořit látkový domeček rovnou na konkrétní stůl a jeho rozměrům přizpůsobit střih. Přes stůl přehoďte prostěradlo tak, aby vpředu dosahovalo až na zem. Vzadu v našem případě ještě kousek přebýval, zahnuli jsme ho tak, aby též dosahoval těsně nad zem, a založili a prošili.
Ve středu přední strany jsme vystřihli otvor pro dveře a po obou stranách dva stejné otvory pro okénka, velikost otvorů je třeba přizpůsobit velikosti stolu. Vystřižené otvory začistěte pomocí bílého šikmého proužku. Do okének všijte nejprve stužky, které budou tvořit rozdělení okna, pak průsvitnou organzu. Ta nahradí sklo a zároveň zajistí, že se okénko nebude prověšovat a bude držet tvar.
K horní části dveří přišijte dva pruhy vzorované látky tak, že se veprostřed mírně překrývají. K postranní bočnici dveří přišijte bavlněnou stužku za její střed. Její volné konce budou sloužit k uvázání záclonky do stran. Délka záclonky může být stejná jako délka prostěradla nebo o něco kratší. Zadní stranu můžete buď udělat stejnou jako přední, nebo ji ponechat v celku bez dveří i oken.
Na obou stranách stolu přečnívající části prostěradla přehněte směrem dovnitř a přišijte (podobně jako když balíte krabici do balicího papíru). Vzniknou dva boční vchody, které můžete opět překrýt vzorovanou záclonkou. My jsme pruh látky prošili tak, aby vznikl tunýlek, navlékli jsme záclonku na dřevěnou tyčku, na jejíž konce jsme přidali po jednom dřevěném korálku, aby z tyčky záclonka nesklouzávala, a pomocí našitých stužek jsme ji přivázali nad oba postranní vchody.
Z nařezaných prkýnek
Pokud budete chtít do domku něco malého zavěsit, pomozte si nití nebo i háčky s vrutem.
Co potřebujete:
- prkýnka
- hřebíky
- černou a bílou barvu
- háčky s vrutem
Z prkýnka nařežte jednotlivé díly domečku. Budete potřebovat dvě stejné boční strany, dva stejně dlouhé díly na podlahu a strop a na střechu dva stejné díly ještě seříznuté na obou stranách pod úhlem 45 stupňů.
Je-li to potřeba, všechny díly obruste a potom je nejdříve natřete černou barvou a nechte dobře zaschnout. Pak je lehce napatinujte bílou barvou pro vintage vzhled.
Po zaschnutí k sobě jednotlivé díly přibijte hřebíčky. Nejdřív spojte základní obdélníkový obvod a nahoru přibijte obě prkýnka tvořící střechu.
Podle potřeby ještě našroubujte háčky.
Z krabiček od zápalek
Naše použité krabičky měly rozměry 54 x 72 milimetrů a výšku 26 milimetrů. Vy však můžete použít jakkoli velkou.
Fotogalerie: Domeček z krabiček od zápalek
Co potřebujete:
- krabičky od sirek
- lepidlo na papír
- režné plátno
- krajku
- textilní samolepicí pásky
- šňůrku nebo stužku
- drobné korálky
(Textilní galanterie Stoklasa)
Postup:
Na fotkách je zřejmý postup. Začněte tím, že z krabičky vytáhnete vnitřní část a rozložíte jednu její kratší stranu. Naznačte do ní tvar střechy a bok krabičky odřízněte ode dna až tam, kde končí střecha.
Pak boky krabičky přeložte, slepte do tvaru střechy, přehněte přes ni přečnívající části spodní strany a přilepte ji (bude předtím také potřeba vyříznout malý trojúhelník s vrcholem ve špičce střechy). Podobně vytvořte z vnější části krabičky střechu stejného tvaru jako u vnitřní části. Do horní plochy vnější části krabičky vyřízněte kulatý otvor.
Vnitřek zasouvací části polepte režným plátnem a boky textilní samolepicí páskou. Do středu krátké strany udělejte šídlem otvor, protáhněte jím stužku nebo šňůrku a na konce navlékněte korálky. To je potřeba udělat kvůli tomu, aby šla krabička otevřít, protože vnitřní část nepůjde vytlačit jako u původní krabičky.
Na vnější část si nejdříve udělejte střih z papíru, podle něho vystřihněte režnou látku a nalepte ji na krabičku. Zvolte neprůhlednou látku, aby neprosvítala původní etiketa sirek.
Obě části krabičky dozdobte krajkou a krajkovými kytičkami. Střechu udělejte z kousku lepenky, polepte ji režnou látkou a nalepte na vnější část krabičky.
Šablonu, kterou máte ve fotogalerii k dispozici, snadno upravíte podle rozměrů vaší krabičky. Možná ale zvládnete obal domečku i bez ní.
Látkový na stolní hry
My jsme vyrobili černý, aby se hodil k šachům, ale vy můžete ušít třeba zelený s červenou střechou.
Fotogalerie: Látkový domeček na stolní hry
Co potřebujete:
- pevnější látku na pytlík
- filc na vycpávku
- barvu na textil
- samolepicí fólii na šablonu
- šňůrku a zdrhovadlo
Postup:
Z látky vystřihněte obdélník 60 krát 43 centimetrů a nejprve připravenou látku oentlujte. Potom vytvořte z filcu vycpávku, která bude držet spodní část domečku zpříma. Pro tuto velikost domečku potřebujete dva kusy 20 krát 30 centimetrů. Když kratší strany sešijete k sobě, vznikne stabilní válec, který nakonec vložíte do hotového sáčku.
Ve výšce, kde bude ohyb střechy, to znamená nad filcovou vycpávkou, asi 20 centimetrů od spodního okraje, látku přehněte a vytvořte ozdobný šev. Pak kratší strany sešijte po jejich rubu. Jeďte od ozdobného švu nahoru a zase dolů, aby na sebe šev dobře navazoval. Nahoře prošijte látku, aby vznikl tunýlek na navlečení šňůrky se zdrhovadlem.
Podle skutečné velikosti vzniklého válce vystřihněte z látky kolečko asi o centimetr větší, než je průměr válce, a oentlujte ho.
Válec otočte na rub, dno přistehujte a pak přišijte. Hotový pytlík vycpěte polštářkem nebo jinou výplní, aby se na něj dobře malovalo. Ze samolepicí fólie si připravte šablonu na okénko a dveře, nalepte ji na pytlík a pomocí štětečku na látku naneste barvu na textil. Nechte ji dobře zaschnout a teprve poté odstraňte opatrně šablonu.
Podle typu barvy ji případně zafixujte přežehlením. Při výběru barvy dbejte na to, aby dobře kryla tmavý podklad.
Krabicový pro panenky
Kolik pater pro ten váš zvolíte, to je věc vaší volby, ale nám přízemí, patro a podkroví připadalo nejlepší.
Fotogalerie: Krabicový domeček pro panenky
Co potřebujete:
- dvě krabice od banánů
- lepidlo na papír
- balicí papíry s různými vzory, případně zbytky tapet
Krabice rozložte a vnitřky slepte dohromady delšími bočními stranami. Z jednoho víka vyřízněte část tak, aby vznikl pravoúhlý rovnoramenný trojúhelník jako střecha.
Kraje střechy můžete upravit, aby pevně seděla na krabici, jak vidíte na fotkách: spodní části střechy nechte asi o deset centimetrů delší, přečnívající konec přehněte vnitřkem zpět, za skladem v šířce dva centimetry slepte a pak vytvořte jakýsi schod široký a vysoký tři centimetry. Zbylý konec pak znovu přilepte ke střeše. Střechu posaďte na domek a slepte.
Do zadní části krabic vyřízněte z lepenky obdélník, který zakryje otvor, který v nich je. Do lepenky pak vyřízněte okna a přilepte je ke krabicím. V bocích krabic, v místě, kde byly otvory pro držení, vyřízněte také obdélníkové okno. Z kousku lepenky ještě vyřízněte kolečka a zalepte jimi kulaté větrací otvory. Pak všechny vnitřní plochy (kromě stropů) polepte vzorovanými papíry.
Střechu polepte papírem s jednoduchým vzorem připomínajícím střešní krytinu. Jako doplněk můžete nakonec přilepit komín z nabarvené roličky od toaletního papíru.
Ze samotvrdnoucí hmoty
Náš domeček zůstal bílý jako byla původní barva hmoty, ale klidně ho pomalujte akrylovými nebo temperovými barvami.
Co potřebujete:
- samotvrdnoucí hmotu
- lepidlo na keramiku nebo vteřinové lepidlo
- případně dekor (náš dřevěný ptáček je z Textilní galanterie Stoklasa)
Postup:
Na papír si nakreslete šablony na boční zdi, štítové stěny a podlahu. Při rozměřování myslete na to, jakým způsobem budete domeček lepit. Pokud budete nejdříve lepit k podlaze boční zdi jako v našem případě, bude jejich délka shodná s delší stranou podlahy. Šířka štítové stěny pak musí být součtem kratší strany podlahy a dvojnásobku síly boční zdi.
Ze samotvrdnoucí hmoty vyválejte rovnou placku o síle 5 až 7 mm, přiložte na ni šablonu a podle ní díly nožem vykrojte. Vyzkoušejte si předtím, aby vykrojený díl šel odlepit od podložky, na některé povrchy hmota příliš přilne.
Jednu štítovou stěnu udělejte s komínem, druhou bez něj. Všechny díly nechte ztvrdnout a pak je slepte lepidlem na keramiku nebo vteřinovým lepidlem.
Do hotového domečku zasaďte sukulent, který nepotřebuje příliš zalévat. Nahoru na zeminu můžete ještě nasypat drobné bílé kamínky.
Z drátěného ramínka na ozdobu
Na takových ramínkách se vrací oblečení z čistírny, na běžné ukládání se ale nehodí a vyhodit je by byla škoda. Tak z něj vytvořte dekorativní domečky třeba s kočkou.
Fotogalerie: Domeček z drátěného ramínka
Co potřebujete:
- drátěné ramínko
- vázací drát o průměru 0,7 mm
Postup:
U drátěného ramínka nejdřív narovnejte původní ohyby a potom vytvořte nové, pomůže to k tomu, aby se ramínko tolik nekroutilo. Nový ohyb stačí nejdřív jenom naznačit, do přesné polohy drát ohnete, až budete mít celý tvar domečku.
Z tenčího vázacího drátu k němu vytvořte dveře, okna či římsu a dozdobte ho různými předměty.
Když na domečku vytvoříte z drátu nějaké háčky, může vám posloužit jako úschovna náušnic, prstýnků a přívěsků a zavěsit tam můžete i šátky.
Čtěte celý seriál bez omezení. S předplatným Deník.cz získáte navíc výhodné benefity.
Autor: Markéta a Vladimír Zindulkovi