Na švýcarském karanténním seznamu bylo Česko i na podzim. Povinná desetidenní karanténa se tehdy nevztahovala na tranzit Švýcarskem do 24 hodin, ani na přestupy na navazující lety na letištních terminálech.

Podmínky pro cesty do Česka jsou určeny takzvaným cestovatelským semaforem. Zelenou barvu v něm z evropských zemí má jen Vatikán, z dalších Austrálie, Japonsko, Jižní Korea, Nový Zéland, Singapur a Thajsko.

Oranžovou, jež ukládá povinnost předložit negativní test na covid-19 pouze dlouhodobým zahraničním pracovníkům, mají Finsko, Francie, Irsko, Island, Malta, Norsko, Řecko a Španělsko, Kanárské ostrovy, Azory a Madeira.

Boeing 737-700 společnosti Smartwings a Airbus A319 ČSA.
Účet za covid v evropském letectví: Pokles provozu o polovinu, tisíce vyhazovů

Španělsko se ale od čtvrtka přesune do červené barvy, jež náleží většině evropských zemí. Cestující, kteří v těchto zemích strávili v posledních 14 dnech více než 12 hodin, musí před návratem do ČR vyplnit příjezdový formulář.

Do pěti dnů od vstupu na české území se dotyčný musí podrobit PCR testu a výsledek musí do sedmi dnů od příjezdu předložit příslušné krajské hygienické stanici. Po návratu lze předložit také výsledek PCR testu z jakékoliv země EU, nesmí být ale starší 72 hodin. Tato povinnost se nevztahuje na osoby mladší pěti let.