Ve čtvrtek 3. ledna mladík z Tlumačova stanul před zlínskou pobočkou Krajského soudu v Brně. Obžaloba ho viní z pokusu o vraždu a poškození cizí věci, za což mu hrozí až patnáct let vězení.

Bednařík ve čtvrtek 3. ledna u soudu odmítl vypovídat. Pouze vyjádřil lítost nad tím, co svým činem způsobil druhému řidiči. Ten totiž skončil v nemocnici s otřesem mozku, poraněním krční páteře, hrudníku a ruky a se zlomenou lýtkovou kostí. V pracovní neschopnosti byl až do začátku listopadu. Sebevrah utrpěl zranění kolena.

„Pamatuji si, že v protisměru jelo několik aut. Najednou jedno z nich vybočilo z cesty a mířilo proti mně. Myslel jsem si, že řidič usnul za volantem nebo dostal infarkt. Rychle jsem proto strhl vůz doprava, abych se vyhnul čelnímu nárazu,“ zavzpomínal na hrůzný den sedmatřicetiletý řidič octavie.

Podle znalce z oboru dopravy Aleše Vémoly právě rychlá reakce muže zabránila tragickým následkům. „Vůz mladíka tak narazil do levé přední části octavie,“ sdělil odborník.

Mladík se údajně rozhodl odejít ze světa už noc před tím, kdy poslouchal depresivní muziku.

„Napadlo mě, že bych se mohl zabít v autě, abych se vyhnul problémům a starostem v práci. Nechtěl jsem nikomu ublížit. Nenapadlo mě to. Chtěl jsem nabourat do kamionu. Nevím, proč mě napadlo vjet do osobního vozu,“ vypověděl Bednařík v přípravném řízení.

Jeho kolegové v práci i známí vypověděli, že se Bednařík jevil jako spolehlivý a pracovitý. Nikdy s ním prý nebyly žádné potíže.

To samé potvrdila i jeho matka Marie Pitnerová. Prý těžko zvládal přechod do nového prostředí. V roce 1999 se totiž rozvedla s Bednaříkovým otcem a odstěhovala se z Chropyně na Kroměřížsku do Tlumačova. Podle její výpovědi manžel často pil a bil ji. V roce 1989 zabil souseda. Žena si pak v Tlumačově založila novou rodinu.

Obžalovaný se pokusil spáchat sebevraždu už v roce 2002. Tehdy skočil z mostu v Otrokovicích, vyvázl s otřesem mozku a zlomeninami. Od té doby chodil k psychiatrovi a léčbu ukončil v roce 2004. O rok později pobýval i v psychiatrické léčebně.

Znalci z oboru psychiatrie se shodli na tom, že mladík netrpí duševní nemocí, ale poruchou osobnosti. Podle nich spáchat sebevraždu bylo čistě jeho rozhodnutí a mohl tomu i zabránit. S tím se ale neshoduje psychiatr Josef Zvoníček, ke kterému Bednařík docházel. Podle něj se už nebyl schopen rozhodnout jinak.

Včerejší jednání soudce Radomír Koudela odložil na příští pondělí, kdy by mohl padnout rozsudek.