„Ktéto nehodě došlo vareálu firmy CIE Automotive, která sídlí vprůmyslové zóně Lešná uValašského Meziříčí,“ potvrdil mluvčí valašskomeziříčské radnice JosefBeneš.

Mladá žena, která ve firmě zastává pozici mistrové, se při nehodě nadýchala nebezpečných výparů a skončila vnemocnici. Do bezpečí bylo ze zasaženého prostoru včas evakuováno dalších asi pětatřicet zaměstnanců podniku.

„Kúniku kyseliny došlo následkem neopatrnosti jednoho pracovníka firmy, který při manipulaci svysokozdvižným vozíkem prorazil plastový přepravní kontejner, ve kterém byla uchovávána,“ vysvětlil mluvčí krajských hasičů Ivo Mitáček.

Podle jeho slov začala mistrová směny ihned organizovat evakuaci zaměstnanců zvýrobních provozů haly.

„Ven do bezpečí se podařilo vpořádku dostat asi pětatřiceti zaměstnancům, ale sama mistrová se při pomoci svým kolegům nadýchala nebezpečných výparů zkyseliny,“ dodal Mitáček.

Mladá žena musela být převezena zdravotnickou záchrannou službou do valašskomeziříčské nemocnice, kde zůstala vhospitalizaci. „Její stav je stabilizovaný. Vtéto chvíli leží na interním oddělení naší nemocnice,“ upřesnil mluvčí zařízení Tomáš Želazko.

Olikvidaci havárie se postarali profesionální hasiči zValašského Meziříčí se dvěma cisternami a jedním speciálním protichemickým kontejnerem. Pomáhali také hasiči zmístní společnosti Deza a.s.

„Nejprve se spekulovalo oúniku kyseliny dusičné, což se následným průzkumem hasičů ve speciálních protichemických oblecích nepotvrdilo,“ prozradil Mitáček. Uniklá látka byla podle něj upřesněna jako kyselina chlorovodíková, a to vkoncentraci do 35procent.

„Kyselina se rozlila na ploše asi dvacet krát dvacet metrů. Zasáhla ikancelář expedice,“ popsal mluvčí.

Jak uvedl, proti dalšímu šíření nebezpečné látky do okolí vysypali hasiči pomocné hráze zvápenného hydrátu. Právě za pomoci vápna a většího množství vody byla kyselina postupně ředěna a neutralizována.

„Celkem bylo spotřebováno více než osm set kilogramů vápna a čtyři tisíce litrů vody,“ řekl Mitáček.

Likvidační práce podle něj trvaly asi čtyři hodiny, přičemž po celou dobu bylo nutné halu odvětrávat. Hasiči sdýchacími přístroji se při úklidu navzájem střídali.

„Zástupci firmy si předběžně vyčíslili škodu vřádech desítek tisíc korun a od samého počátku havárie shasiči účinně spolupracovali,“ ocenil Mitáček.