Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka právě na vysoký schodek poukazuje, když reformu obhajuje. „Loňský, letošní rok jsou ukázkou toho, že i když máme stále nejsilnější populační ročníky na pracovním trhu a máme rekordní nízkou nezaměstnanost, přesto sekáme takto vysoké deficity,“ prohlásil.

Lídr nejsilnějšího opozičního hnutí Andrej Babiš ostře nesouhlasí a tvrdí, že pokud po volbách v roce 2025 hnutí ANO sestaví vládu, tak změny zruší. Vláda je však hodlá prosadit i přes odpor opozice, je tedy prakticky jisté, že zákon projde.

Kdy mohou odejít do penze, se lidé dovědí ve svých padesáti letech. Věk se bude s největší pravděpodobností postupně zvyšovat, protože se zvyšuje délka lidského života. Není tedy vyloučeno, že nejmladší generace budou pracovat do sedmdesáti let. Výjimku mají jen riziková a výjimečně fyzicky náročná povolání.

Mladí lidé, kterých se redakce zeptala v anketě Deníku, s ironickým smíchem prohlašují, že nepočítají s důchodem. Jiní zas říkají s nadsázkou „Budeme makat do devadesáti“. Se zvyšováním důchodového věku nesouhlasí ani starší. Poukazují na to, že pětašedesát let je nejvyšší možná hranice, spíše by ji snížili.

Prezident Petr Pavel se před několika týdny pokusil zprostředkovat jednání o penzijní reformě mezi vládou a opozicí. Podle většiny odborníků musí mít totiž tak dalekosáhlá změna podporu alespoň její části. Zástupci ANO se prvního jednání zúčastnili. Na tiskové konferenci po něm prohlásil prezident, že souhlasili s prodloužením důchodového věku.

Vzápětí to popřeli. Hrad zveřejnil zápis z jednání, podle nějž zástupci ANO „nezpochybnili nutnost zvyšování věkové hranice pro odchod do důchodu“. Jen nesouhlasili s tím, jak to chce vláda udělat. Karel Havlíček a Alena Schillerová rozpor mezi záznamem jednání a jejich konečným postojem zdůvodnili tím, že „v sále byla špatná akustika“. Na další jednání už nepřišli.


Nahrává se anketa ...

K čemu je Černá a bílá

Černá a bílá. Speciál věnovaný tématům, která hýbou společností info Zdroj: Deník Černá a bílá. Speciál věnovaný tématům, která hýbou společností

Říká se nám, že nemáme vidět svět černobíle. Tahle rubrika jako by to popírala. Ale ne, pokud dokážeme vidět zároveň černou i bílou, koukáme barevně.

Názor. Každý máme názor. Máme právo na svobodu názoru. Jenže co to je? „Žid není člověk“ je názor. A je ohavný i trestný. „Cikány do plynu“ je názor, ale také za něj můžete skončit v base. Intuitivně chápeme proč, jenže kde je ta svoboda?

Necháme trestněprávní věci stranou, se shora uvedenými tvrzeními nemá cenu polemizovat. Stejně jako s někým, kdo tvrdí, že očkování proti covidu masově zabíjí, nebo že jsme jím čipováni. Nebo s někým, kdo popírá, že Rusko je agresorem a začalo válku proti Ukrajině a že ta má právo na to, aby získala zpět uloupená území.

Pak jsou pře, které závisí na naší povaze, výchově či znalostech: Jestli je Bůh, nebo ne. Jestli je lepší dovolená u moře, nebo na horách. Jestli je lepší přispět na zvířecí útulek, nebo na bezdomovce, jestli je lepší punk, nebo vídeňská filharmonie, jestli je hezčí čáp, nebo ještěrka. Jestli je déšť hnusný, nebo krásný, jestli je potřeba se vyrovnat s kolonialismem i ve středoevropských podmínkách. Jestli Uber, nebo Bolt, Matuška, či Gott. A tak dále.

A pak jsou spory, kde mají dobré argumenty obě strany. Kdy je zbytečné se hádat. Kdy bychom se měli pochopit navzájem a hledat nejlepší řešení. Třicet let už sleduji a píšu názory, myslím, že se v nich trochu vyznám. V rubrice Černá a bílá shrnuji věcně a logicky argumenty obou stran pře pro vás, čtenáře Deníku.

Prosím, napište nám své názory do diskuze pod článkem, nebo nám pošlete postřehy či příběhy na adresu cernabila@denik.cz. Rádi je zveřejníme.