Alpine A290 na první pohled vychází z Renaultu 5, ovšem rozdíl mezi nimi je asi takový, jako mezi starým Renaultem 5 a verzí Turbo. Karoserie je celkově mnohem agresivnější, ovšem nejvýraznější je její rozšíření. Rozchod náprav byl oproti standardu rozšířen o plných 60 milimetrů, což reflektují široké blatníky.

Před zadními blatníky se dokonce objevuje náznak nádechů, které měl Renault 5 Turbo v osmdesátých letech. Pořád se ale jedná o rozměrově velmi malé auto, které se těsně vešlo do hranice 4 metrů délky (celkem 3 990 milimetrů).

Jak vypadá interiér?

Interiér je vybavený sportovními sedadly, mnoha odkazy na značku Alpine a také charakteristickým „řazením“ se třemi tlačítky na středovém tunelu. Uspořádání dvojice displejů před řidičem zůstalo, nový je ale volant s plochým spodkem, vyznačením středu a také třemi specifickými ovladači.

Pod levým ramenem se nachází otočný ovladač síly rekuperace, pod pravým ramenem volič jízdních režimů, a nad pravým ramenem, tedy přesně „na palci“, je pak rudé tlačítko „OV“ jako „Overtake“ (předjíždění), které u silnějších verzí krátkodobě zvýší výkon elektromotoru na maximum. V tom případě se na přístrojovém štítu objeví odpočítávání, jak dlouho bude ještě výkon k dispozici. Stejného efektu lze také dosáhnout prošlápnutím pedálu plynu přes doraz (kickdown).

Podívejte se na nový Alpine A290 i na oficiálním videu:

| Video: Youtube

Dojezd až 380 kilometrů na nabití

Když jsme u výkonu, Alpine A290 má jen jeden motor vpředu, pohánějící přední kola. V závislosti na výbavě má potom motor dvě výkonové specifikace. Verze GT a lépe vybavená GT Premium mají výkon 180 koní a točivý moment 285 Nm. Verze GT Performance a vrcholná GTS pak nabídnou 220 koní a 300 Nm. Se slabším motorem zrychluje A290 z nuly na sto za 7,4 sekundy a má maximální rychlost 160 km/h, se silnějším zrychlí na stovku za 6,4 sekundy a jede až 170 kilometrů v hodině.

Baterie je v obou případech stejná, a sice o kapacitě 52 kWh. Alpine uvádí předběžný dojezd kolem 380 kilometrů na nabití a nabíjení bude možné na rychlé stejnosměrné nabíječce výkonem až 100 kW. Je zde také možnost napájet elektrická zařízení z baterie vozidla a ve standardu je dodáváno tepelné čerpadlo pro topení s nižší energetickou náročností.

close Alpine A290 info Zdroj: Se svolením Alpine zoom_in Alpine A290.

Alpine A290 je hrdý na svou hmotnost

Přestože stojí A290 na stejné platformě AmpR jako Renault 5, disponuje vlastní hliníkovou přední nápravnicí, tlumiči s hydraulickými dorazy, lepšími brzdami a samozřejmě kompletně přenastaveným řízením. Značka uvádí, že vzhledem k architektuře s baterií v podlaze nebylo potřeba ladit tlumiče nijak extrémně do tvrda, aby se eliminovaly náklony karoserie. Je zde také pokročilý systém řízení trakce, aby se vůz rozjížděl co nejrychleji bez prokluzu kol. Alpine také hrdě uvádí hmotnost, kterou se díky střídmě velké baterii povedlo udržet na 1 479 kilogramech.

Alpine A290 je prvním vozem ze třídílné elektrické „garáže snů“ značky. Postupem času přibude ještě kompaktní crossover a dále i elektrická verze sportovního kupé A110. Výroba elektrického hatchbacku odstartuje v továrně Renaultu ve francouzském městě Douai, elektromotor se vyrábí v továrně v Cléonu. V létě příštího roku chce Renault přímo ve Francii začít vyrábět i samotnou baterku. Bohužel zatím nepadlo ani slovo o cenách nové elektrické Alpine.