VYBRAT REGION
Zavřít mapu

MIROSLAV URUBEK

Potvrzuji, že odesláním tohoto formuláře vyjadřuji svůj souhlas s Všeobecnými smluvními podmínkami a beru na vědomí tyto Zásady zpracování osobních údajů společnosti VLTAVA LABE MEDIA a.s. („VLM“).

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY AUTORA

Šila jsem kroj z Rohatce pro Škromacha

Vidče – Výrobkyně krojů Michaela Bařinová z Vidče je žena mnoha talentů. Milovníci lidové hudby ji znají jako houslistku a především výbornou interpretku valašských písní.

Tradiční procesí kráčelo ulicemi Rožnova

Rožnov pod Radhoštěm – Prostranství před kostelem Všech svatých v Rožnově pod Radhoštěm se pomalu naplňuje zvědavci. V chrámu plném krojovaných Rožnovanů i těch ve svátečním oblečení právě vrchlí poutní mše svatá. „Ahoj Maruš, také jsi přišla na ámen?" volá postarší dáma na svou kamarádku v nóbl kloboučku.

Ztratila se patnáctiletá Kristýna Zezulková. Viděli jste ji?

Rožnov pod Radhoštěm – Policisté pátrají po teprve patnáctileté Kristýně Zezulkové z Rožnova pod Radhoštěm.Dívka podle sdělení policejního mluvčího Vladislava Malcharczika ve čtvrtek (21. 7.) večer nedošla v dohodnutý čas domů a nedává o sobě vědět.

Dobrý den, Valašsko

Valašsko - Všeobecně se dá říci, že se nečte. Tedy vše tištěné. Knihami počínaje a novinami konče. Vše se odehrává na webech a především na televizních, tedy obrázkových médiích. Však v novinách už dlouhé texty ani nevycházejí. A když už, musejí být takzvaně roztrženy mezititulky, fotografiemi a nejrůznějšími grafickými prvky.

Dobrý den, Valašsko

Guláš mám rád. Jenom když o něm slyším, sbíhají se mi sliny. Pokud jej zrovna nemohu koštovat, nechám si alespoň vyprávět, jak kdo tu božskou pochutinu připravuje. Jaké tam dává špécie a jakou vlastní ingredigrediencí dosáhne té pravé chuti.

Óda na okurkový lák

„Tak nám začala okurková sezona, o čem budeme psát?" prohlásil s úsměvem před prázdninami v roce 1997 jeden můj kolega sedě na venkovní zahrádce u odpolední kávy. Krátce na to začaly na rozpálenou zem padat první kapky, pak další a další. A přišly povodně.

Práci policistů na silnicích si představuji jinak

Předem říkám, že nejsem příznivcem jakýchkoliv takzvaně preventivních policejních akcí na silnicích. Po cestách v Asii a podhůří Himálaje mám jasnou představu, co má dopravní policista na silnici za povinnosti.

AKTUALIZOVÁNO

Ogaři a cérky rozezpívaly Liptál. Podívejte se

Liptál - Na dvě stě dětí z osmi folklorních souborů z celého Valašska si užívalo nedělní odpoledne v přírodním amfiteátru v Liptále. Na v pořadí už 29. ročník Dětského folklorního dne dorazili také jejich kamarádi z Hlinska.

Šestiletou dívku odvážel vrtulník. Silnice u Kelče byla uzavřena

Kelč – Krátce před druhou hodinou odpoledne se za Kelčí čelně srazily Opel Astra s Volkswagenem Passat. Nehoda si vyžádala čtyři zranění. Šestiletou holčičku převážel těžce zraněnou vrtulník.

Dobrý den, Valašsko

Jde to i bez vojáků a jsem tomu rád. Mluvím o folklorním festivalu, který se přes dvacet let jmenoval Rožnovská valaška. Zaštiťovala jej až do loňského roku Armáda ČR. A je to pochopitelné, vždyť u zrodu této folklorní špičkové podívané stál Vojenský umělecký soubor Ondráš.

Na vsetínsku došlo ke třem dopravním nehodám. Na vině byla únava

Velké Karlovice, Kateřinice – Tři dopravní nehody kvůli únavě a nepozornosti řešili ve středu během dne policisté na silnicích okresu Vsetín.

Dobrý den, Valašsko

Šikovných lidí je u nás na Valašsku moc. A dorůstají další. Což je podle mne důvodem k velké radosti i optimistickému vzhlížení ke světlým zítřkům, jak by asi situaci nazvali papaláši minulého, tedy toho rudého režimu.

Nechtěnou náklonnost ukončil motorovou pilou

Horní Lideč – Až motorová pila ukončila v neděli odpoledne přehnanou náklonnost dívky z Horní Lidče ke čtyřicetileté­mu muži. Svůj nesouhlas s jejím neustálým kontaktováním dal najevo svérázným způsobem.

Rychlá jízda opilého řidiče skončila v příkopu nárazem do stromů a na střeše

Lačnov – Na střeše skončil v neděli večer se svým Volkswagenem Passat opilý pětadvacetiletý řidič z Hornolidečska. Nehoda se odehrála v Lačnově krátce před sedmou hodinou večer. „Řidič Volkswagenu jel směrem od Horní Lidče k Lačnovu," upřesnil policejní mluvčí Ladislav Malcharczik. Kvůli opilosti a rychlé jízdě ale nezvládl řízení a vyjel vpravo mimo silnici.

Srážka s autobusem v Rožnově bez zranění

Rožnov pod Radhoštěm – Autobus se srazil v pondělí ráno s osobním autem Citroen Xara. Nikdo nebyl zraněn.

Karel Prokeš: Název Valašský špalíček prý vymyslel Jaroslav Hutka

Valašské Meziříčí /ROZHOVOR/ - „Jsem starý jako rokenrol, ročník 1955, narozen v den, kdy Johnny Cash vydal svůj první singl," říká dramaturg a zakladatel Valašského špalíčku Karel Prokeš.

V odcházení nejsme sami

Odcházení ze světa, tedy kulantně označeno umírání, je vždy těžké období života pro danou osobu, ale i pro celé blízké příbuzenstvo. Všichni zúčastnění chtějí, aby vše proběhlo v klidu a důstojně. Proto si rychle přehodnocujeme priority životní i pracovní. Odcházíme ze zaměstnání a staráme se o svou maminku, babičku, tatínka, dědečka, stejně jako se oni starali o nás, když jsme byli miminka.

U náhonu vytáhli topícího se Vsetíňana

Vsetín – Tonoucího třiašedesátiletého Vsetíňana vylovil v neděli odpoledne z potoka Rokytenka neznámý muž.

Policisté dopadli zloděje úlů

Nový Hrozenkov – Policisté dopadli zloděje úlů v Novém Hrozenkově. V minulém týdnu muži zákona zatkli dva darebáky z Ostravska. Nyní jim hrozí až dva roky vězení.

Dobrý den, Valašsko

Pankrác, Servác, Bonifác a v závěsu za nimu Žofka, lidově řečená pochcaná. Ledoví muži a dívka, která věstí deštivé počasí, nám opět připomínají, že teplé počasí nás navštívilo jen na skok.

Policisté pátrají 
po zmizelém Bobkovi

Janová – Zatím neznámý lump ukradl sedmačtyřiceti­letému majiteli ze Vsetína malý bagr.

Zloděj nakradl z aut světla i navigace za více jak milion korun

Rožnovsko – Záliba v autech přivedla čtyřiadvacetiletého muže z Rožnovska až do policejní cely. Během posledního půl roku vykradl celkem 27 aut. Způsobil škodu za více jak milion dvě stě tisíc korun. Ve čtvrtek jej policejní komisař obvinil z krádeže a poškození cizí věci.

Kvůli závadě v elektroinstalaci hořely dvě místnosti

Valašské Meziříčí – Elektřina zapálila v neděli odpoledne byt v několikapodlažním domě v ulici Štěpánov ve Valašském Meziříčí.

Sebevrah chtěl skočit 
ve Vsetíně na koleje

Vsetín – Teprve v pátek dopoledne informovali policisté o úspěšné záchraně sebevraha ve Vsetíně. Muž chtěl ukončit svůj život v pondělí večer skokem z nadjezdu přes železniční trať mezi místními částmi Vsetína Trávníky a Rybníky.

Líbat a stavět!

Nezadržitelnými kroky se opět blíží máj, lásky čas. Především ta kouzelná noc z posledního dubna na prvního května, kdy povětřím sviští čarodějnice na košťatech všeho druhu, je na líbací rituál lásky jako stvořená. Je potěšující, že toto doslova obřadní líbání zamilovanou omladinu neomrzelo ani v dnešní době plné komercí vnucených vzorců chování.

Bez něj by nebyl Rožnov tím, čím je

Bratři Jaroňkové jsou pro Rožnovany pojem. Zakladatele skanzenu, tedy dnes správně Valašského muzea v přírodě, zná v Rožnově snad každý.

Dobrý den, Valašsko

Valašské muzeum v přírodě, tedy pro nás laiky s láskou nesprávně označované jako skanzen, se rok od roku stává otevřenější pro širokou veřejnost. Přesně jak si to asi přáli i jeho zakladatelé bratři Jaroňkové. 

Hasiči likvidovali vosí hnízdo velikosti ovce

Vsetín - Vosí hnízdo velikosti ovce likvidovali ve středu hasiči ve Vsetíně. O pomoc je požádal před půl jednou odpoledne majitel hospodářského objektu ve Vsetíně v ulici Na Výšině.

Dobrý den, Valašsko

Takže už je to podepsané a slíbené. Ohněm zničený Libušín na Pustevnách se do tří let zaskvěje znovu v celé své kráse. Bohužel ale zde už nebudou originály mistra Alše, který tuto Jurkovičovu secesní roubenku tak krásně ozdobil. Nevadí. Život jde dál a zdařilá replika našince jistě neurazí.

AKTUALIZOVÁNO

Na mrtvého muže u Sandriku upozornili policii kolemjdoucí

Vsetín – Čtyřiapadesátiletého muže bez známek života objevil v pondělí 18. dubna  hodinu a půl po poledni náhodný kolemjdoucí prakticky v samém centru města Vsetín.

Dobrý den, Valašsko

Fanoušci silných motorů už se nemohou dočkat. Sezona startuje právě tento víkend a není náhodou, že právě na Valašsku. V pořadí už 35. ročník rallye, kterou domácí jinak nenazvou než Valaška, je tady.

35. ročník Valašské rally startuje dnes

Valašsko - V pořadí 35. ročník Valašské rally začíná už dnes. Přes sto posádek z celé Evropy tímto podnikem tradičně otevře sezónu motoristických závodů v celé republice. Hlavní část závodů se letos přesouvá na Novojičínsko. Diváky čeká ale valašská erzeta Přehrada v okolí Bystřičky a Valašské Bystřice. Fajnšmekři si přijdou na své na oválu Tatry Kopřivnice

Raději drahou přehradu, než levné splávky a tůně

Suché zimy předcházejících let a tropická horka měsíců letních dělají vrásky prý hlavně vodohospodářům. Neboť kde není vody, není ani života, jak praví klasik. Však chtějí postavit na dolním toku Bečvy velkou přehradu za x miliard. Nádrž by měla zadržet povodňové vlny všeho druhu, a navíc by se měla stát zásobárnou vody. Jak k tomu nápadu došlo?

Anglická královna obdrží sladký dar od cukrářek ze SOŠ Josefa Sousedíka

Vsetín, Londýn – Tři patra má valašský perníkový dar pro britskou královnu Alžbětu II k jejím devadesátinám. Dnes putuje pod dozorem utajeného posla do královského Buckinghamu. K životnímu jubileu jej královně hrdého Albionu upekly a nazdobily cukrářky ze Vsetína. Konkrétně ze Stření odborné školy Josefa Sousedíka.

Dobrý den, Valašsko

Coby milovník medových perníků všech velikostí a tvarů upřímně závidím anglické královně. Ne jejích požehnaných devadesát, nýbrž dar vsetínských cukrářek. Jenom při pohledu na fotografie té nádhery se mi sbíhají sliny a připomínám si jen tak pro uklidnění svých chuťových papil vůni medového perníku.

Lhal policistům o loupení na svém účtu, ani nevěděl proč

Vsetín - Až padesát tisíc korun pokuty může zaplatit třiapadesátiletý muž ze Vsetína za lživé trestní oznámení. Koncem února si vymyslel, že neznámý pachatel neoprávněně platil z jeho účtu. Před několika dny přišli vsetínští kriminalisté na jeho podvod.

Upadlé kolo cestovalo po silnici a poškodilo zaparkovanou Fabii

Rožnov pod Radhoštěm – Levé přední kolo se uvolnilo během jízdy z Opelu Vectra v rožnovské části Tylovice a poškodilo zaparkovanou Škodu Fabii. Kuriozní dopravní nehoda se odehrála v neděli před šestou hodinou večer.

Pro popáleného muže letěl do Hovězí vrtulník

Hovězí – Vážné popáleniny utrpěl dnes odpoledne (pondělí 4. dubna) při požáru louky v Hovězí její majitel. Zdravotníci jej museli letecky přepravit na speciální popáleninové pracoviště.

Dobrý den, Valašsko

Kdo chce psa bíti, hůl si vždycky najde. Alespoň takto vypadá zvenčí to nešťastné vypovězení smlouvy primáři očního oddělení Vsetínské nemocnice Michalu Zieglerovi. Za pravdu mu dal ale soudce, když nařídil vedení nemocnice, aby mu vyplatila ušlou mzdu.

Golanské výšiny jsou plné života. Připomínají Moravu, včetně vína

Vsetín, Haifa – Závěr svého vysokoškolského studia se rozhodl zpestřit čtyřiadvacetiletý student Masarykovy univerzity v Brně Kristian Lambert ze Vsetína. Na jeden z posledních semestrů zamířil do Izraele. „Mým útočištěm se stala Haifská univerzita v Izraeli, která je partnerskou institucí mé alma mater," vysvětluje hned na úvod.

Dobrý den, Valašsko

Josef byl můj děda, pár strýců, spolupracovníků a několik spolužáků. S Pepínem jsem procestoval kus světa a paní Pepe tedy Josefce, jsme hráli s kapelou na svatbě. Jozef byl také náš pan farář. Protože byl ze Slovenska, napsal jsem jeho jméno se „z" správně.

Jaro na silnicích už neurčují brouci

Dříve jsme si dělali legraci, že jaro se pozná na silnici tak, že se vyrojí brouci. Rozuměno námi zasvěcenými legendární VW brouk. Co jsme se tomu dětinskému vtípku nasmáli a dodnes, když vidím na cestě toho malého plechového fešáka, v duchu si řeknu: Jé, jaro už je tady!

AKTUALIZOVÁNO

Pavel Rejman: Letošní ročník je ve znamení komedií, lidé by mohli přijít

Vsetín /ROZHOVOR/ - Přehlídka Divadelní Vsetín 2016 je za dveřmi. S režisérem a hlavně principálem Divadla v Lidovém domě Pavlem Rejmanem sedíme v šatně divadla u šálku kávy. Nechybí ani namodralý cigaretový kouř

Dobrý den, Valašsko

Vidina opraveného Libušína se nám lehce rozplynula v mlhavé budoucnosti. Kdo nebo co za to může? Především nastavená pravidla. Před časem totiž hnala do kouta firmy, jež si bezohledně nadsazovaly zakázky o částky, které předražovaly realizace zadaných staveb o nekřesťanské peníze.

Ženu na přechodu v Zubří srazilo auto

Zubří – V nemocnici skončila v úterý padesátiletá žena ze Zubří. V půl desáté dopoledne ji srazilo osobní vozidlo Peugeot na přechodu pro chodce v Zubří.

Dobrý den, Valašsko

Přelez, přeskoč, nepodlez. Slavný výrok zakladatele Sokola Miroslava Tyrše mě napadne vždy, když čtu o nějakém tom sportovním výkonu. Když si lidé sahají až na dno svých sil a překonávají nejenom rekordy, ale také sami sebe, cítím velký respekt.

Zloděj topenářských trubek se schovával v seníku

Lešná – Neobývaný domek v Lešné u Valašského Meziříčí se rozhodl na konci týdne připravit o topení jednadvacetiletý zloděj z Rožnovska. V sobotu jej načapali policisté schovaného v seně.

Zloději odjeli s přívěsným vozíkem majiteli pod nosem

Hošťálková – Takřka před nosem majitele ujeli neznámí zloději s jeho přívěsným vozíkem. Svůj kousek předvedli v Hošťálkové v neděli před třetí hodinou ráno.

Opilý cizinec se v autě motal mezi Jablůnkou a Bystřičkou

Jablůnka – Přes dvě promile alkoholu nadýchal pětadvacetiletý cizinec za volantem Opelu Astra. Policejní hlídka jej zastavila, když se doslova prokličkovával po silnici z Bystřičky směrem na Jablůnku.

Dobrý den, Valašsko

Opět, stejně jako před lety, projíždí Vsetínem auto hrající na celou ulici Stávajte, ogaři, bitva začíná, nad hlavou vlaje nám vlajka Vsetína… Z tlampače zní hlas plný naděje, který zve všechny Vsetíňany k návštěvě tohoto mače.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT