Také jste to slyšeli? Putin je těžce nemocný, sžírá jej rakovina či jiné smrtelné nemoci. Tým nejlepších doktorů jej s velkým úsilím udržuje při životě. A ruská armáda na Ukrajině? Ta je mnohde v rozkladu. Těm vojákům, co přežijí, se moc bojovat nechce, vázne jim zásobování, mají velitele-chaoty. Je jen otázkou času, kdy mohutná ukrajinská protiofenziva, opřená o západní zbraně, vrátí pod kontrolu Kyjeva všechna území ukradená Rusy.

Tyto a další podobně laděné iluze nešíří jen mnohá média. Stejná tvrzení pronášeli a mnohdy ještě pronášejí ukrajinští představitelé, významní evropští a američtí politici i šéfové západních tajných služeb.

Kateřina Perknerová
Rukama ať dělají jiní

Jaká je ale skutečnost? Vládce Kremlu je podle všeho dostatečně zdravý, aby řídil válku a zemi. Jak ostatně naposledy včera pro BBC řekl šéf CIA William Burns: „Je tu řada fám o zdraví prezidenta Putina, ale podle toho, co můžeme říci, je zcela zdráv, až příliš.“

Ruská armáda má velké ztráty (podobně jako ukrajinská), nicméně stačí se podívat na rozlohu okupovaných území před začátkem konfliktu a nyní. Proruští separatisté kontrolovali relativně malý pás u ruských hranic. Nyní je brutální silou obsazena asi pětina Ukrajiny. A fronta se dále posouvá na západ. Pomalu, ale posouvá.

Musíme otevřeně přiznat, že Ukrajina válku o Donbas a okolí dosud prohrává a uloupená území v této válce nedokáže zpět silou vybojovat, i když to Kyjev neúnavně tvrdí. Obávám se, že se spíše naplní jiný scénář. Mnohem temnější.

Luboš Palata
Rusko má na nás svůj plyn, ale i my máme své zbraně

Putinovské Rusko bude slavit příchod roku 2023 ve svých nových hranicích. Svět je neuzná. Nicméně stát zvaný Ruská federace si agresivně přisvojí dobyté území výrazně větší než 100 tisíc kilometrů čtverečních. Pro představu, mluvíme přibližně o rozloze dnešní České republiky a Slovenska dohromady. Nad anektovanými oblastmi Moskva rozprostře jaderný deštník. Každý útok za nově narýsované, umělé hraniční čáry bude Moskva pokládat za útok na nukleární velmoc.

Musíme se přestat opíjet vysněnými očekáváními. Jinak nebudeme schopni začít hledat a nacházet reálná a fungující východiska z největší krize, kterou Evropa řeší od konce druhé světové války.