VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Zemřel dlouholetý primář dětského oddělení ve Vsetíně Jiří Kilian

Ve věku 67 let zemřel ve středu 12. dubna dlouholetý primář dětského oddělení Vsetínské nemocnice Jiří Kilian. Jeho život byl se vsetínským zdravotnickým zařízením spjatý po více než třicet let.

19.4.2017
SDÍLEJ:

Dlouholetý primář dětského oddělení Vsetínské nemocnice Jiří Kilian.Foto: Archiv Vsetínské nemocnice, a. s.

Svými kolegy i rodiči malých pacientů byl vnímán jako vysoce erudovaný specialista, člověk moudrý, uznávaný a respektovaný, s vysokým právním povědomím a morálními zásadami.

Byl krajským odborníkem, komunikoval s ministerstvem zdravotnictví i dalšími organizacemi, podílel se na legislativních úpravách. Dlouhá léta kultivoval vnitřní předpisy a směrnice nemocnice, zapojil se do zavádění systémů kvality, významně se podílel na výchově lékařů. Zaměstnanci si jej také zvolili jako svého zástupce do dozorčí rady.

Jiří Kilian byl absolventem lékařské fakulty Univerzity J. E. Purkyně v Brně. Do Vsetínské nemocnice nastoupil v roce 1984 ve svých 34 letech jako nástupce lékařky Jarmily Straňákové a stal se v pořadí třetím primářem dětského oddělení.

Za jeho působení došlo k výrazným změnám v poskytování péče, zasloužil se například o zavedení systému rooming in, kdy jsou novorozenci s matkou umístění na jednom pokoji, hospitalizace dítěte s doprovodem se stala samozřejmostí.

Jiří Kilian byl zastáncem Charty práv hospitalizovaných dětí a významně se zasloužil, že byl Vsetínské nemocnici – jako jednomu z prvních deseti zdravotnických zařízení v České republice – udělen titul Baby Friendly Hospital (Nemocnice přátelská k dětem) s právem užívat logo UNICEF.

„Nezapomínejme na děti,“ tak by se dalo formulovat jeho celoživotní krédo. Dětskému oddělení vtiskl charakter moderního pracoviště, vždy byl přitom obdivovaný dětmi a dokázal rodičům vysvětlit průběh nemoci i její záludnosti. Dětské oddělení vedl osmadvacet let až do roku 2012, kdy primariát předal Mariánu Rubintovi. I nadále zde však působil jako lékař, vždy připraven pomoci. V roce 2014 získal ocenění Pracovník roku ve zdravotních službách Zlínského kraje. Na své oddělení se vracel vždy, když mu to zdravotní stav dovoloval, a pracoval až do své smrti. 

Autor: Redakce

19.4.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Kladkostroj na osmi set kilového býka nestačil

Ilustrační fotografie.

Nechtěná trofej, řidič srazil stotřicetikilového jelena.

Zdravotnictví čeká velký třesk. Síť nemocnic prořídne

Nic podobného se prozatím žádnému z českých ministrů nepodařilo, přestože si to všichni přáli: koncentrovat lékařskou péči do velkých nemocnic. Zrušit část malých špitálů nebo je změnit na léčebny dlouhodobě nemocných je totiž politická sebevražda.

Chovanec: Policie při ostraze muničních skladů nechybovala

Rozptýlit kritiku, že policie chybovala při ostraze areálu vrbětických muničních skladů poté, co odsud lidé vynášeli zbraně, přijel ve středu přímo do areálu muničních skladů v doprovodu policejního prezidenta Tomáše Tuhého, ministr vnitra Milan Chovanec.

Boj o valašské zlato není rozhodnutý

Trnkový sad v Hošťálkové se stal jablkem sváru mezi dvěma sousedy. Jeden začal mezi stromy stavět plot, druhý je přesvědčený, že se tak děje na jeho pozemku. Stavitele navíc obviňuje, že mu technikou ničí zasazené stromy. Stavební úřad začne případ řešit až 3. října.

Rožnov mění uvítací cedule

Vedení rožnovské radnice rozhodlo o výměně dvanáct let starých uvítacích tabulí na vjezdech do města. První nová už stojí na příjezdu od Valašského Meziříčí a další bude následovat na silnici od Frenštátu během několika dní.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení