VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Zemřel dlouholetý primář dětského oddělení ve Vsetíně Jiří Kilian

Ve věku 67 let zemřel ve středu 12. dubna dlouholetý primář dětského oddělení Vsetínské nemocnice Jiří Kilian. Jeho život byl se vsetínským zdravotnickým zařízením spjatý po více než třicet let.

19.4.2017
SDÍLEJ:

Dlouholetý primář dětského oddělení Vsetínské nemocnice Jiří Kilian.Foto: Archiv Vsetínské nemocnice, a. s.

Svými kolegy i rodiči malých pacientů byl vnímán jako vysoce erudovaný specialista, člověk moudrý, uznávaný a respektovaný, s vysokým právním povědomím a morálními zásadami.

Byl krajským odborníkem, komunikoval s ministerstvem zdravotnictví i dalšími organizacemi, podílel se na legislativních úpravách. Dlouhá léta kultivoval vnitřní předpisy a směrnice nemocnice, zapojil se do zavádění systémů kvality, významně se podílel na výchově lékařů. Zaměstnanci si jej také zvolili jako svého zástupce do dozorčí rady.

Jiří Kilian byl absolventem lékařské fakulty Univerzity J. E. Purkyně v Brně. Do Vsetínské nemocnice nastoupil v roce 1984 ve svých 34 letech jako nástupce lékařky Jarmily Straňákové a stal se v pořadí třetím primářem dětského oddělení.

Za jeho působení došlo k výrazným změnám v poskytování péče, zasloužil se například o zavedení systému rooming in, kdy jsou novorozenci s matkou umístění na jednom pokoji, hospitalizace dítěte s doprovodem se stala samozřejmostí.

Jiří Kilian byl zastáncem Charty práv hospitalizovaných dětí a významně se zasloužil, že byl Vsetínské nemocnici – jako jednomu z prvních deseti zdravotnických zařízení v České republice – udělen titul Baby Friendly Hospital (Nemocnice přátelská k dětem) s právem užívat logo UNICEF.

„Nezapomínejme na děti,“ tak by se dalo formulovat jeho celoživotní krédo. Dětskému oddělení vtiskl charakter moderního pracoviště, vždy byl přitom obdivovaný dětmi a dokázal rodičům vysvětlit průběh nemoci i její záludnosti. Dětské oddělení vedl osmadvacet let až do roku 2012, kdy primariát předal Mariánu Rubintovi. I nadále zde však působil jako lékař, vždy připraven pomoci. V roce 2014 získal ocenění Pracovník roku ve zdravotních službách Zlínského kraje. Na své oddělení se vracel vždy, když mu to zdravotní stav dovoloval, a pracoval až do své smrti. 

Autor: Redakce

19.4.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

V neděli 28. května 2017 byla hostem moderátora Vladimíra Kroce ve Festivalu Café na náměstí míru ve Zlíně herečka Eliška Balzerová
12

Eliška Balzerová ve Zlíně: Je tu vždycky skvělé publikum

Vodácký víkend na Bystřičce
9

Víkend na Bystřičce patřil vodákům

Auto shořelo, hasiči už jej nemohli zachránit

K požáru osobního auta došlo v sobotu odpoledne v místní části Pod Soláněm obce Hutisko - Solanec.

Gulášovými králi jsou otec a syn Chmelíkovi

Šestnáctý ročník festivalu O gulášového krále, který se o víkendu konal v Ratiboři, má své vítěze.

Klubovna v Kladerubech je v havarijním stavu. Opraví ji do podzimu

Nejen děti, ale členové všech spolků i široká veřejnost v Kladerubech se mohou radovat. Vedení vesnice naplánovalo opravu klubovny, kterou budou moci od podzimu lidé využívat. O vhodné prostory, které by místním sloužily, je totiž v současnosti velká nouze.

Jakešovi jihočeské tratě svědčí

Po nevydařeném úvodním závodě na domácí Valašské rally, zakončené havárií hned na první rychlostní zkoušce, si vsetínský pilot Miroslav Jakeš zajel spravit chuť na jih Čech. Poté, co vynechal druhý závod MČR v Klatovech, zopakoval o víkendu v Českém Krumlově medailové bronzové umístění z loňského roku.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies