VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Železnice s Vizovic do Valašské Polanky? Vsetínští radní nesouhlasí

Valašská Polanka, Vsetín - Plánované dobudování železnice z Vizovic do Valašské Polanky, které je součástí návrhu zásad územního rozvoje Zlínského kraje, vyvolalo rozdílné reakce na straně dotčených obcí a představitelů vsetínské radnice.

1.8.2008
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: DENÍK/Michal Červinka

Například starosta Valašské Polanky Josef Daněk s prodloužením železnice až do své obce souhlasí. „V zásadě jsme pro dostavbu. Ale nevyhovuje nám současný návrh podoby trati,“ potvrdil starosta Daněk.

S tím, že ve spolupráci se starosty ostatních obcí zaslali Zlínskému kraji své stanovisko písemně. „Chceme, aby železnice co nejméně ovlivňovala rozvoj obcí v úseku, kudy povede, proto je třeba najít vhodnou trasu,“ konstatoval Daněk.

Naopak vsetínští radní s tratí Vizovice – Valašská Polanka nesouhlasí. „Záměr pokračovat v projektu ukončeném před šedesáti lety je v současné době zcela mimo realitu, protože je nehospodárný, megalomanský a nadsazený,“ přiblížila názor členů Rady města po jejich úterním zasedání mluvčí radnice Eva Stejskalová.

Radní poukazovali na to, že původně měla železnice propojit oblasti s rychlým rozvojem podnikatelských aktivit, neboť v té době chyběly jiné dopravní příležitosti. „V současné době je situace zcela jiná. Větší využití tratě dnes ztrácí efekt kvůli vyšším provozním nákladům a nižší konkurenceschop­nosti nákladní přepravy. Neexistují také doklady, jež by ukazovaly na to, že přibývá ekonomických aktivit, které by zvýšily objem železniční přepravy v dané oblasti,“ vyjádřil přesvědčení vsetínský místostarosta Jaromír Kudlík. Podle něj je navíc tento záměr v rozporu s investičními záměry Českých drah, jejichž prioritou je elektrizace a modernizace železniční trati Otrokovice – Zlín – Vizovice.

K názoru vsetínských radních se částečně přiklonil také krajský radní Josef Slovák. „Je pravda, že ve snaze dobudovat takzvanou Baťovu železnici je troška romantiky, ale málo ekonomiky,“ poznamenal Slovák.

Na druhou stranu však upozornil také na jiný dopad, který by prodloužení trati z Vizovic do Polanky mělo na město Vsetín. „V podstatě by tím vzniklo přímé propojení se Slovenskou stranou. Tím by zřejmě došlo k omezení železniční přepravy přes Vsetín a tranzitním městem by se stal spíše Zlín,“ vysvětlil Slovák.

Železniční koridor z Vizovic do Valašské Polanky však není jediným sporným bodem návrhu zásad územního rozvoje Zlínského kraje.

Kromě jiného se vsetínským radním nelíbí ani to, že materiál vymezuje území pro suché vodní nádrže, takzvané poldry, v prameništi na Ohradě a v průmyslové zóně na Bobrkách.

„V oboru případech je návrh v rozporu s existujícím, dlouhodobě vymezeným funkčním využitím území, v němž byly provedeny rozsáhlé investice nebo se využívá jako nenahraditelný zdroj kvalitní pitné vody,“ vysvětlil vsetínský místostarosta Kudlík.

Podle mluvčí vsetínského úřadu Evy Stejskalové podala vsetínská radnice své námitky k návrhu zásad územního rozvoje Zlínského kraje v souladu s právní úpravou a věří, že je kraj vezme na vědomí a vypořádá se s nimi.

Autor: Michal Burda

1.8.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Extraligoví házenkáři Zubří (v červeném). Ilustrační foto.

Plácli si. Srbové posílili Zubří. Podepíší dlouhodobé smlouvy

Luboš Horčička.

Horčička: Ve Vsetíně se chytalo špatně

Na padělané recepty si vyzvedla léky, pátrá po ní policie

Po neznámé ženě, která si na základě padělaných receptů vyzvedla léky ve dvou lékárnách v Přerově, pátrá v těchto dnech policie. První případ se stal 20. června v 16.30 hodin v lékárně v Komenského ulici.

Pěstujeme olivy

I u nás se dají vypěstovat olivovníky. Můžete je mít i doma, vždyť naprosto nejlepší pro naše podmínky je jejich pěstování v květináčích. A tak se jich nebojte a pojďme společně na to.

VIDEO: Mnozí přihlížející si mysleli, že svatba je opravdová

FOTOGALERIE / Zažil jsem to v osmdesátých letech minulého století. Svatby mých tetiček a strýců na vesnici. Divadýlka s falešnou nevěstou, šancování, chomouty… Ale to, co předvedlo na osmdesát krojovaných svatebčanů v Památníku Antonína Strnadla v Novém Hrozenkově uplynulou sobotu, jsem ještě neviděl. 

Krajský úřad přijal celkem 24 kandidátek pro podzimní parlamentní volby

Celkem 24 kandidátních listin pro volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky bylo v zákonné lhůtě, tedy do úterních 16 hodin, podáno na Krajském úřadě Zlínského kraje. Celkem za Zlínský kraj kandiduje za politickou stranu, hnutí či koalici 482 osob. Kandidátky přijímalo oddělení organizační odboru Kancelář hejtmana.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení