VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Železnice oslavila osmdesáté výročí, dorazila tisícovka návštěvníků

Velkou slavnost zažili v neděli 3. září obyvatelé Horní Lidče a další návštěvníci z okolních obcí. Při příležitosti oslav osmdesátého výročí otevření železniční tratě Milana Rastislava Štefánika Púchov - Horní Lideč byl z Púchova vypraven parní vlak, který do Horní Lidče přivezl stovky pasažérů.

6.9.2017
SDÍLEJ:

Oslavy 80. výročí železniční trati Horní Lideč - Púchov; 3. září 2017Foto: Jaroslav Rumánek

Oslavy s bohatým kulturním programem poté pokračovaly v místním sportovním areálu, a to za účasti župana Trenčínského kraje Jaroslava Baška, zlínského hejtmana Jiřího Čunka, oblastního ředitele Správy železniční dopravní cesty v Olomouci Ladislava Kašpara a primátora města Púchov Rastislava Heneka. Nechyběli ani starostové a zástupci obcí Dohňany, Záriečie, Lúky, Lysá a Střelná.

Vlaku taženému historickou lokomotivou trvala cesta do Horní Lidče více než tři hodiny.

Na každé vlakové zastávce cestující vítal starosta konkrétní vesnice, atmosféru dotvářely místní dechové a cimbálové kapely i pěvecké sbory.


„Zkrátka každá obec chtěla přispět co nejvíce k důstojné oslavě tohoto výročí,“ uvedla Lucie Manová z informačního centra v Horní Lidči. Doplnila, že o jízdenky na speciální vlak byl mimořádný zájem. Osm set lístků zmizelo během několika dní.

Do konečné stanice v Horní Lidči přijela parní lokomotiva za zvuku dechové hudby Lidečanka a přítomnosti mnoha obdivovatelů historických vlaků. Hosty přivítal starosta Lidče Josef Tkadlec.

„Opět jsme si potvrdili, že k sobě mají Češi a Slováci blízko. Že dokážeme spolupracovat i se bavit. Vy všichni, kteří tady jste, jste toho důkazem. Naše krásné vztahy mohou být vzorem pro soužití jiných národů,“ uvedl ve svém projevu.

Asi tisícovka účastníků v čele s hasiči nesoucími prapory jednotlivých sborů a obcí se za doprovodu dechovky vydala do sportovního areálu, kde slavnosti pokračovaly.

Historie železnice H. Lideč - PúchovVýstavba železnice generála M. R. Štefánika začala v druhé polovině roku 1935. Stavba, která trvala rok a půl, poskytla obživu velkému množství pracovníků. Práce to ale nebyla jednoduchá. Železnice v délce 28,5 kilometru vede územím, které kladlo stavebním pracím značné překážky. „Například ve Střelné museli dělníci prorazit tři sta metrů dlouhý tunel. Před Púchovem postavili mohutný viadukt a mnoho dalších mostů, podjezdů a nadjezdů,“ vyjmenovala Manová.
Slavnostní zahájení dopravy na trati se uskutečnilo 2. května 1937. Od té doby se Horní Lideč stala významným železničním uzlem, kde ke stávající železniční trati Vsetín - Horní Lideč - Bylnice vzniklo spojení se Slovenskem.

Autor: Eva Lukášová

6.9.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Kladkostroj na osmisetkilového býka nestačil

Ilustrační fotografie.

Nechtěná trofej, řidič srazil stotřicetikilového jelena.

Zdravotnictví čeká velký třesk. Síť nemocnic prořídne

Nic podobného se prozatím žádnému z českých ministrů nepodařilo, přestože si to všichni přáli: koncentrovat lékařskou péči do velkých nemocnic. Zrušit část malých špitálů nebo je změnit na léčebny dlouhodobě nemocných je totiž politická sebevražda.

Chovanec: Policie při ostraze muničních skladů nechybovala

Rozptýlit kritiku, že policie chybovala při ostraze areálu vrbětických muničních skladů poté, co odsud lidé vynášeli zbraně, přijel ve středu přímo do areálu muničních skladů v doprovodu policejního prezidenta Tomáše Tuhého, ministr vnitra Milan Chovanec.

Skvělá atmosféra na Lapači nepomohla, Vsetín trápil přerovský brankář Klimeš

Prvoligoví hokejisté Vsetína si připsali první porážku v domácím prostředí. Hostující Přerov byl lepším celkem. Opíral se o výborného brankáře Klimeše a po zásluze zvítězil.  

Boj o valašské zlato není rozhodnutý

Trnkový sad v Hošťálkové se stal jablkem sváru mezi dvěma sousedy. Jeden začal mezi stromy stavět plot, druhý je přesvědčený, že se tak děje na jeho pozemku. Stavitele navíc obviňuje, že mu technikou ničí zasazené stromy. Stavební úřad začne případ řešit až 3. října.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení