VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Zachytit vodu mohla hráz

Juřinka – Zahrady a domy zaplavila lidem v meziříčské místní části Juřince rozvodněná Bečva. Podle místních by se řeka nemusela z koryta vylít, kdyby bylo v obci dostatečná protipovodňová ochrana.

21.5.2010
SDÍLEJ:

Povodňový stav na Rožnovské Bečvě.Foto: Jiří Škrobák

Místní proto chtějí, aby tam vyrostla další hráz, o které už několik let vedení města mluví. „Hráz by tu měla stát. Zatopilo nám to sklep a při povodních v sedmadevadesátém jsem měla v kuchyni po kolena vody,“ prozradila místní obyvatelka Marie Dobešová, která se v současných dnech potýká s následky velké vody.

Hráz by uvítal i Miroslav Románek, kterému voda zaplavila celý sklep i zahradu. „Postavili půl hráze a druhou část ještě pořád nedokončili. Štěstí je, že Bečva klesá,“ reagoval Románek.

S míněním lidí z Juřinky souhlasí i dobrovolní hasiči, kteří nyní odčerpávají vodu ze zaplavených sklepů a pomáhají také s vynášením znehodnocených vě­cí.

Hasič Václav Burda navíc upozorňuje na další komplikace, které přivodily současný stav. „Dům, který právě vyklízíme, nemusel být tak moc vytopený, jak je. Někdo totiž tím, že navezl k vodě zemní materiál zahradil možnost odtoku vody zpátky do Bečvy,“ upozornil hasič, který je už stejně jako jeho kolegové kvůli povodním čtyři dny v terénu.

„Navíc město slibuje už od minulých velkých povodní protipovodňovou hráz. Přitom peníze na ni podle toho, co jsem slyšel z médií jsou,“ naznačil Burda.

Podle místostarostky Valašského Meziříčí Dagmar Lacinové byly důvodem pozdržení dostavby hráze finance. „Stavbu projektu Juřinka II. jsme iniciovali, ale investorem je Povodí Moravy. Nicméně stavět se začne v blízké budoucnosti, protože Ministerstvo životního prostředí právě schválilo na stavbu pětadvaceti milionovou dotaci, “ prozradila místostarostka.

Podle ní však už hráz Juřinka I. zabránila nejhoršímu. „Z leteckých snímků je to patrné,“ upozornila místostarostka.

Podle Lacinové se bude vedení města snažit, aby Povodí Moravy začalo se stavbou hráze co nejdříve.

„Cena hráze se navíc zvýšila. Z původních patnácti milionů na současnou cenu. Museli jsme proto projektovou dokumentaci doplnit, abychom si náklady na stavbu obhájili, “ komentovala místostarostka časovou prodlevu.

Vyjádření vedení Povodí Moravy se nám nepodařilo získat.

„Nemám v současnosti potřebné informace k tomu, abych se mohla ke stavbě hráze vyjádřit,“ reagovala na dotazy tisková mluvčí Povodí Moravy Eva Grodová.

Autor: Lenka Orálková

21.5.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
V neděli 28. května 2017 byla hostem moderátora Vladimíra Kroce ve Festivalu Café na náměstí míru ve Zlíně herečka Eliška Balzerová
12

Eliška Balzerová ve Zlíně: Je tu vždycky skvělé publikum

Vodácký víkend na Bystřičce
9

VIDEO: Víkend na Bystřičce patřil vodákům

Auto shořelo, hasiči už jej nemohli zachránit

K požáru osobního auta došlo v sobotu odpoledne v místní části Pod Soláněm obce Hutisko - Solanec.

VIDEO: Gulášovými králi jsou otec a syn Chmelíkovi

Šestnáctý ročník festivalu O gulášového krále, který se o víkendu konal v Ratiboři, má své vítěze.

Klubovna v Kladerubech je v havarijním stavu. Opraví ji do podzimu

Nejen děti, ale členové všech spolků i široká veřejnost v Kladerubech se mohou radovat. Vedení vesnice naplánovalo opravu klubovny, kterou budou moci od podzimu lidé využívat. O vhodné prostory, které by místním sloužily, je totiž v současnosti velká nouze.

Jakešovi jihočeské tratě svědčí

Po nevydařeném úvodním závodě na domácí Valašské rally, zakončené havárií hned na první rychlostní zkoušce, si vsetínský pilot Miroslav Jakeš zajel spravit chuť na jih Čech. Poté, co vynechal druhý závod MČR v Klatovech, zopakoval o víkendu v Českém Krumlově medailové bronzové umístění z loňského roku.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies