VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Výstavba nového závodu v Lešné? Ekologickému posudku se lidé vysmáli

Bouřlivá diskuse provázela veřejné projednávání záměru firmy Hajdík postavit výrobní závod v Lešné. Haly s lisovnami, galvanovnami a montážemi mají stát jen několik desítek metrů od rodinných domů.

31.8.2017
SDÍLEJ:

V úterý 29. srpna 2017 se v Kulturním domě v Lešné konalo veřejné projednávání záměru firmy Hajdík postavit výrobní závod v Lešné několik desítek metrů od obytné zóny. Místní lidé měli možnost se seznámit se studií EIA (posuzování vlivů záměru na životní Foto: Deník / Lukášová Eva

Do Kulturního domu v Lešné přišly v úterý odpoledne desítky lidí. Měli možnost seznámit se se studií EIA (posuzování vlivů záměru na životní prostředí) a vznést připomínky či dotazy k zástupcům firmy, ke zpracovatelům dokumentace i posudku samotnému.

Vyřčení stanovista očekávali místní s napětím.

„Při zjišťování vlivu na životní prostředí nebyl překročený limit hluku a stejně tak ani vliv na ovzduší není významný,“ oznámil zpracovatel dokumentace Vladimír Lollek.

Hned poté propukl sál v hlasitý ironický smích. Následná diskuse se protáhla až do půl deváté večer.

S asi třiceti různými poznámkami, které upozorňovaly na nedostatky ve studii, jako například chybějící odběry vzorků půdy či nejasné výpočty množství emisí v ovzduší, vystoupila také obyvatelka Lhotky nad Bečvou a zastupitelka Obecního úřadu v Lešné Jana Štěpánková.

„Některé z mých připomínek jsou pro nás hodně závažné, jiné středně závažné. Naše resumé ale je, že výstavbu neakceptujeme,“ zdůraznila.

Smíšené pocity si z úterního projednávání odnesla další odpůrkyně plánované stavby Jana Veselá.

„Zpracovatelé studie a posudků měli na všechny naše otázky nějaké argumenty, ale přišlo mi, že opakovali pořád jedno a to samé dokola. Nelíbí se nám, že se obhajují tím, že když už se emisní limit tady překračuje, tak už je jedno, čím se bude překračovat nadále,“ uvedla Veselá.

PŘIPOMÍNKY BUDOU ZKOUMAT ODBORNÍCI

Téměř pětihodinové projednání skončilo s tím závěrem, že se všechny připomínky zapracují do studie a během jednoho měsíce je odborníci znovu přezkoumají. Výsledné stanovisko bude závazné. Pokud bude kladné, společnost Hajdík bude moci začít vyřizovat stavební povolení.

Zastupitelstvo Lešné, na jejímž katastrálním území průmyslová zóna leží, však se stavbou už teď nesouhlasí. „Po doručení posudku se konalo mimořádné zastupitelstvo, na kterém se všichni zastupitelé jednoznačně a kategoricky ohradili proti podpoře tohoto záměru,“ prohlásil na projednávání starosta Lešné Jaromír Zavadil.

Podle jeho slov se ukázalo, že velikost a záměr projektu do Lešné nepatří. „Máme nejvyšší zájem být řádným hospodářem a musíme chránit ovzduší a životní prostředí pro naše obyvatele,“ dodal starosta. Místní lidé jej za to odměnili potleskem.

Filip Hajdík, majitel společnosti, je ovšem v případě kladného výsledku studie EIA připravený v projektu pokračovat. Nadále chce ale komunikovat s obyvateli Lešné.

„Chceme být v intenzivním kontaktu, abychom jim mohli všechno případně vysvětlit a zároveň naslouchat jejich návrhům,“ ubezpečil.

Podle něj zastupitelstvo vydalo své stanovisko ve fázi, kdy v projektu našli spoustu nevysvětlených věcí.

„Mnoho z nich už ale odborníci vysvětlili a další budou zanesené do protokolu EIA. Věřím, že když budeme postupně všechny připomínky a dotazy objasňovat a vysvětlovat, postoj obce se změní,“ dodal Hajdík.

Autor: Eva Lukášová

31.8.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Hokejisté Vsetína. Ilustrační foto

Trápení Vsetína pokračuje. Se Slavií prohrál počtvrté v řadě

V kulturním areálu v Liptálu se konal v sobotu 23. září Gastro folklorní festival. Dopoledne patřilo soutěži ve vaření a pojídání brynzových halušek.
47

VIDEO: Za postrouhané prsty hrozila diskvalifikace

Dejte si Michala k snídani

Zábavné a poučné představení zároveň nabízí legendární bavič Michal pod názvem Michal k snídani.

Noca křtila. První deska Nyní je na světě.

Vsetínská kapela Noca pokřtila v sobotu v klubu Tři opice své nové album s názvem Nyní. Role kmotra se ujal písničkář Jan Žamboch.

Ve Vsetíně zazní odkaz básníka Petra Bezruče v podání Alfreda Strejčka

Hudebně-literární pořad věnovaný letošnímu 150. výročí narození básníka Petra Bezruče (1867–1958) se koná v úterý 26. září v Evangelickém kostele Dolního sboru ve Vsetíně.

Návštěvníci obdivovali Ameriky na Valašsku

Hudba, příjemná atmosféra, veselí lidé a hlavně nablýskaná americká auta. Tak to vypadalo v sobotu odpoledne v kempu Ranč Bystřička.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení