VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Volba Čunkova nástupce se nekonala, na schůzi dorazilo jen šest zastupitelů

Zřejmě jedno z nejkratších a nejrozpačitějších zasedání zastupitelstva v historii se ve středu odehrálo ve Vsetíně. Na úvod schůze, na níž se měla odehrát volba nového starosty města, který nahradí v úterý odstoupivšího krajského hejtmana a senátora Jiřího Čunka (KDU-ČSL), dorazilo pouhých šest zastupitelů.

12.4.2017 AKTUALIZOVÁNO 12.4.2017
SDÍLEJ:

Jiří Růžička, kterého odstupující starosta Čunek prosazuje za svého nástupce, se včerejšího nepovedeného zasedání zastupitelstva účastnil.Foto: Deník / Mrlina Martin

Po patnácti minutách marného čekání na příchod dalších politiků místostarostka Vsetína Simona Hlaváčová (KDU-ČSL) jednání rozpustila. „Musím konstatovat, že není přihlášená a ani tady fyzicky nevidím nadpoloviční většinu zastupitelů, nejsme tedy usnášeníschopní a já zastupitelstvo končím," řekla Hlaváčová s tím, že další termín zastupitelstva se veřejnost dozví v nejbližším možném termínu. „Předpokládám, že by to mohlo být v příštím týdnu," řekla Hlaváčová.

Zastupitelé avizovali dopředu neúčast

Že se ve středu zastupitelé nesejdou v plném počtu, bylo ale jasné už po úterním zasedání, které podle některých politiků skončilo v rozporu s platným jednacím řádem. Především bez řádného hlasování o jeho ukončení. Svoji neúčast dopředu avizovali tři zastupitelé za Koalici pro otevřený Vsetín (KOV). Zástupce KOV Michal Berg o tom ve středu ostatní zastupitele informoval také elektronickou poštou. „Včerejší (úterní) přerušení jednání zastupitelstva proběhlo v rozporu s platným jednacím řádem, dnešní pokračování nepovažujeme za řádné svolané jednání zastupitelstva a z toho důvodu se jej nezúčastníme," napsal Berg.

O přerušení jednání se nehlasovalo. Proč?

Připomněl, že jednací řád přesně vyjmenovává konkrétní případy, ve kterých je možné přerušit jednání: pokud není přítomna nadpoloviční většina zastupitelů, pokud se návrhová komise neshodne na návrhu usnesení, pokud dojde k rušení jednání zastupitelstva. „Mimo tyto důvody může předsedající přerušit jednání zastupitelstva pouze na základě usnesení. Tedy zastupitelstvo si musí takové přerušení schválit hlasováním, což se nestalo. Dokonce jsme neměli možnost se k tomu ani vyjádřit v rozpravě," sdělil Berg.

V podstatě na totéž upozornil vsetínské zastupitele otevřeným dopisem také Petr Tkadlec z Pirátské strany, která ale nemá v zastupitelstvu žádný mandát. „Jednání jde přerušit několika způsoby, ale vždy o tom musí být rozprava a hlasování. Tato pravidla jsou určená k tomu, aby se zachovaly demokratické principy." uvedl v dopise svůj argument. Pokud se uvedená pravidla nedodržují, jde podle jeho slov spíše o praktiky totalitní.

Nyní už bývalý starosta Jiří Čunek (KDU-ČSL) už během středy uznal, že mohlo dojít k tomu, že v úterním překotném závěru zasedání nedala jeho stranická kolegyně Simona Hlaváčová, pověřená prozatímním vedením města, hlasovat o přerušení zastupitelstva. „Když opravdu usoudíme, že to je právně tak závadné, tak bude zastupitelstvo o týden později," řekl ve středu Valašskému deníku Čunek.

Přítomní zastupitelé byli informováni zprávou SMS

S informací, že se středeční zasedání skutečně konat nebude, dorazili také někteří politici včera na radnici. Jedním ze šesti přítomných byl Dalibor Sedláček (ČSSD). Prozradil, že předem dostal SMS zprávu, že středeční zastupitelstvo se nekoná. „Nebylo to oficiální, ale interní sdělení. O důvodu nekonání jednání v něm nebyla ani zmínka," dodal Sedláček. Uznal, že průběh úterního zasedání jej překvapil. „Nicméně se domnívám, že byl po právní a procesní stránce správný," sdělil Sedláček.

S mírným zpožděním dorazila včera také Iveta Táborská (ODS). „Byli jsme připraveni podpořit volbu starosty. Jsem tady, abych plnila funkci zastupitele. Jestliže se ostatní kolegové rozhodli nepřijít, ať už z pracovních důvodů, nebo z nějakých jiných, typu obstrukcí, je to jejich volba," řekla Táborská. Naznačila, že dostala během dne upozornění, že se při úterním zasedání stala procesní chyba v ukončení. „Včerejší ukončení byla procesní, velmi hrubá chyba. Vedení města má právě proto právní oddělení a vedoucího odboru, kteří by měli na toto upozornit a tyto věci hlídat. Chybu může člověk udělat, tlak na osobu je velký. Je to i věcí tajemníka, v součinnosti s právníky by měli tyto věci eliminovat," upozornila Iveta Táborská.
Autor: Michal Burda

12.4.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Spanilá jízda veteránů jako vzpomínka na 70. výročí dobrodružné výpravy do Afriky
23

VIDEO: Zlín vzpomínal na legendární jízdu Hanzelky a Zikmunda

Extraligoví házenkáři Zubří (v červeném). Ilustrační foto.
AKTUALIZUJEME

Komplex Dukla trvá dál, házenkáři Zubří padli i popáté v řadě a čeká je boj o bronz

Počasí na hraně, cyklisté přesto otevřeli sezonu

Milovníci cykloturistiky zahájili v sobotu 22. dubna 2017 cyklistickou sezonu. Před Informačním centrem ve Valašském Meziříčí se jich sešly přibližně tři desítky.

Jiří Růžička: Nastoupit po Čunkovi je pro mne výzva

ROZHOVOR / Město Vsetín má po čtvrteční volbě zastupitelů nového starostu. Stal se jím čtyřicetiletý vsetínský rodák Jiří Růžička. Na jeho priority ve funkci se Deník zeptal bezprostředně po volbě.

Bunkr pod Antonínkem otevírá letošní turistickou sezonu už v neděli

Už rok si může veřejnost prohlédnout vojenský bunkr pod Svatým Antonínkem, který nadšenci z Ostrožské Lhoty otvírali 23. 4. 2016. Na známém poutním místě je to nejen pro zájemce vojenské historie obrovský tahák.

Plochu nádvoří u obecního úřadu v Hovězí opraví. Stavební práce začnou v květnu

Podle starosty Hovězí Antonína Koňaříka se v minulosti ve vesnici budovaly místní komunikace, parkoviště a zpevněné plochy a na obecní dvůr a nádvoří se pozapomnělo. „Za deštivých dnů je nemožné dostat se suchou nohou pro auto k obecním garážím za budovou," popsal neutěšený stav Koňařík.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies