VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Ve Zlínském kraji je šest nebezpečných silnic

Zlínský kraj – Osobní auto Mazda se řítí dolů z Buchlovických kopců. Na mokré cestě dostane v zatáčce auto smyk a bokem vjíždí do protisměru.

27.11.2009
SDÍLEJ:

Tragická nehoda v buchlovských kopcích, řidička nepřežila srážku s kamionemFoto: HZS Zlínského kraje

Riziková mapa páteřní sítě silničních komunikací ČR pod článkem

V tu chvíli se k němu blíží i nákladní auto. Střetu se nedalo vyhnout. Přestože řidič vyvázl s těžšími zraněními, jeho dvaapadesátiletá spolujezdkyně bohužel havárii nepřežila.

Tato havárie se stala minulý týden a nebyla zdaleka první. Právě silnice I/50, která vede i přes buchlovské kopce patří podle mapy nebezpečných silnic k těm rizikovějším.

„Je to úsek, kde se mísí jak osobní, tak i kamionová doprava. Rovněž je to místo vyhlášené častou a rychlou jízdou motorkářů. Někteří z nich si z ní udělali doslova závodní trať. Rychlost je jedním z těch faktorů, proč se zde stávají často vážné nehody, a to přes naše četné kontroly,“ vysvětlil mluvčí uherskohradišťské policie Aleš Mergental.

Dalším důvodem častých srážek jsou i klimatické podmínky, které bývají v různých úsecích silnice značně odlišné. „Když například v údolí prší, v kopcích už je vozovka namrzlá, což si někteří šoféři neuvědomí a nepřizpůsobí rychlost aktuálnímu stavu vozovky,“ doplnil ještě mluvčí.

Mapu nebezpečných silnic nedávno zveřejnila společnost CityPlan, která ji připravila společně s Ústředním automotoklubem České republiky.

„Porovnávali jsme údaje za tři roky, protože počet mrtvých na silnicich není tak velký, abychom mohli mapu vydávat každým rokem. Ale pokud tři roky po sobě vidíme, že na určité silnici se rok co rok počet smrtelných zranění opakuje, už to o něčem svědčí,“ vysvětlil Jiří Landa ze společnosti CityPlan.

Podle něj ale silnice Zlínského kraje nepatří zdaleka k těm nejhorším v republice, jako je tomu například na Ostravsku či Opavsku, kde byly některé úseky označeny jako vysoce rizikové a značeny černou barvou.

Přesto i ve Zlínském kraji je šest silnic, které nesou barvu červenou, a jsou tedy označené jako středně rizikové. K nim mimo I/50 patří také silnice I/57 z Valašského Meziří na Nový Jičín. Dalá pak komunikace I/35 vedoucí z Valašského Meziříčí směrem na Rožnov pod Radhoštěm a Horní Bečvu, v opačném směru pak na Hranice. Tato silnice dokonce před třemi lety byla značena jako vysoce riziková.

„Je to komunikace, která je velmi vytížená. Střetává se tam kamionová a osobní doprava. Hodně lidí jezdí na Slovensko za prací, takže je zde vysoká frekventovanost aut. Policisté proto pravidelně celý úsek často kontrolují. Žádná jiná opatření v tuto chvíli bohužel možná,“ řekl nejsou,“ konstatoval za vsetínskou policii Aleš Mergental.

Obdobná situace panuje také na cestě I/47, která se u Kroměříže napojuje na dálnici D1 či na I/69. Ta je zase hlavní spojnicí mezi Vizovicemi a Vsetínem.

Na Zlínsku je taková riziková silnice I/55, která v úseku od Otrokovic přes Hulín směrem na Přerov.

„Je to cesta s vysokou koncentrací vozidel, nehody jsou zde proto časté,“ poznamenala mluvčí zlínské policie Lucie Javoříková.

Podle Jiřího Landy ze CityPlan budou údaje z map předány k analýzám Ředitelství silnic a dálnic České republiky, které cesty podrobí inspekci a na základě analýzy se pak navrhne bezpečnostní opatření.

„Těmi mohou být například změna značení, či úprava křižovatky, přidání svodidel nebo i zlepšení rozhledových podmínek,“ vyjmenoval ještě Landa.

Změny k lepšímu by se mohly dotknout právě i rizikových buchlovských kopců. Po nich dokonce volá i samotná uherskohradišťská policie.

„Po důsledné analýze nehod jsme informace předali Centru dopravního výzkumu. To pak společně s Ředitelstvím silnic a dálnic navrhne, jak změnit tento úsek tak, aby se stal co nejméně nebezpečným,“ prozradil ještě policejní mluvčí Aleše Mergental.

Riziková mapa páteřní sítě silničních komunikací ČR, zdroj: CityPlan

Autor: Šárka Šarmanová

27.11.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Řidička osobáku nepřežila srážku s autobusem

Studentský happening se uskutečnil ve čtvrtek 27. dubna ve Vsetíně.
21

OBRAZEM: Počasí zahnalo studenty do sálu

Reportérku už hrát nechci, ale tu mrtvolu, o které se mluví, bych brala

/ROZHOVOR/ Letošní XXIV. ročník festivalu Febiofest zakončí svoji pouť 28. dubna v 19.30 ve zlínském kině Golden Apple Cinema projekcí amerického snímku Ženy 20. století. Večera se zúčastní ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová, večerem bude provázet Jolana Voldánová. Ta v rozhovoru pro Deník přiznala, že má k filmu blízko a řadí se i k velkým filmovým fanynkám. „Ano, tisíckrát ano," usmála se Jolana Voldánová.

Holešovská Regata letos slibuje opět přehlídku hvězd

Už za necelé dva měsíce se v zahradách Zámku Holešov rozezní hudba a přítomní diváci si budou moci užít nejen ji, ale také jedinečné prostředí zámecké zahrady, nebo bohatý doprovodný program festivalu, tradičně připravený bezplatně pro malé i velké návštěvníky. Uskuteční se již 7. ročník největšího rodinného festivalu u nás Holešovská Regata, a to ve dnech 16. a 17. června 2017.

Ptejte se primáře Vladimíra Řiháka, jak si chránit svoje plíce

ON-LINE ROZHOVOR / Co dělá s plícemi cigaretový kouř? Jak poznat, že s plícemi není něco v pořádku? Proč už není nutné děti očkovat proti tuberkolóze? S jakými zajímavými případy se během své mnohaleté lékařské praxe setkal?

AUTOMIX.CZ

Jak snížit spotřebu auta? Není to složité, těmto mýtům ale nevěřte

Spotřeba je dlouhodobě jednou z nejsledovanějších vlastností automobilů. Řidiči jí dokonce často podřizují svůj jízdní styl, volbu pneumatik, ale i výběr vozu jako takového. Ale opravdu víte, jak jezdit co nejúsporněji?

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies