VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Ve městech na Valašsku je třináct set bytů, ale nestačí to

HLASUJTE V ANKETĚ / Ve třech největších valašských městech Vsetíně, Valašském Meziříčí a Rožnově pod Radhoštěm je k dispozici téměř třináct set městských bytů. Tento počet ale nestačí a radnice vymýšlejí způsoby, jak byty lidem spravedlivěji přidělovat. Chtějí také efektivněji bránit navyšování dluhů.

16.5.2017
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/archiv

Valašské Meziříčí přistoupilo k novým pravidlům při přidělování bytů v roce 2015. „Zásadní obrat spočívá v tom, že již není rozhodující, jak dlouho má zájemce podanou žádost. Záleží na sociální situaci dotyčného žadatele,“ informovala Renata Votrubová, mluvčí města.

Přihlíží se k délce trvalého pobytu ve městě, zdravotnímu stavu, výši příjmu, osamělosti a využívání pečovatelských či jiných sociálních služeb. „Na základě doporučení bytové komise a odboru sociálních věcí schvaluje konečné přidělení bytu rada města,“ vysvětlila Votrubová. S nájemcem se poté uzavře smlouva na dobu tří měsíců. „Při řádném plnění povinností nájemníka je nájemní smlouva prodloužena o šest měsíců až jeden rok. Již se neuzavírají na dobu neurčitou,“ podotkla Votrubová.

Na začátku letošního roku meziříčská radnice aktualizovala seznam žadatelů za účelem snížení jejich počtu. „Chtěli jsme rozlišit žádosti, které si zájemci podávali takzvaně pro jistotu, od těch akutních,“ objasnila Votrubová. V současné době na byt čeká asi třiačtyřicet žadatelů, volných bytů je deset. Dlužná částka na nájemném se ve Valmezu výrazně nemění. „Pohybuje se stále kolem částek 330 až 360 tisíc korun,“ sdělila mluvčí města.

V Rožnově lidé dluží dva miliony

Výše dluhů se nemění ani v Rožnově pod Radhoštěm. Na konci roku 2016 evidovalo město Rožnov dlužnou částku ve výši 2,16 milionu korun. „Město dlužníky pravidelně vyzývá k úhradě dluhů. Také je upozorňujeme, že jim nemusí být prodloužená nájemní smlouva či se vystavují nebezpečí výpovědi,“ uvedl mluvčí města Tomáš Gross. Vloni se smlouva neprodloužila dvěma nájemníkům a stejný počet dostal z nájmu výpověď. Žádostí o městské byty evidují v Rožnově necelou stovku. Čekací doba se pohybuje v rozmezí tří až čtyř let. „V případě malých bytových jednotek může být doba čekání kratší,“ uzavřel Gross.

Ve Vsetíně se nyní počet žadatelů pohybuje kolem 320. Pořadníky se sestavují na půl roku. Platby nájemného sledují realitní společnosti, které byty spravují a případné nesrovnalosti řeší individuálně s nájemci. „Na Poschlé a v ulici Jiráskova není platební morálka v tak dobré kondici, proto ji hlídají příslušné odbory městského úřadu. Aktuálně je souhrnný dluh sedmdesát sedm tisíc korun,“ řekl starosta Vsetína Jiří Růžička.

Podle vedení města se ale díky systému s prodlužováním nájmu platební morálka v poslední době zlepšila. Město uzavírá nájemní smlouvy na dobu určitou na jeden rok. Součástí smlouvy je i dohoda o vyklizení bytu se svolením k přímé vykonatelnosti formou notářského zápisu.

Podle spolehlivosti plateb město nájmy prodlouží na půl roku, v případě technických problémů nebo dluhů na tři měsíce. Pokud nezaplatí nájemníci za minulé období, město smlouvu neprodlouží.

Staré dluhy město vymáhá

Kromě aktuálního dluhu město eviduje i nedoplatky z minulých let. „Stále je vymáháme. Někteří už tady nebydlí, takže je nesplácejí. Ti, co tu bydlí, se snaží, byť po tisícovce, peníze vracet. V případě přeplatků jde vše na snižování dluhů,“ uvedla místostarostka města Simona Hlaváčová.

Autor: Martin Mrlina, Eva Lukášová

Žijete v místě, kde bydleli vaši rodiče v době vašeho narození?

ANO

115 hlasů

ANO, ale nejméně 1x jsem se přestěhoval / přestěhovala než jsem se vrátil / vrátila do místa rodiště

20 hlasů

NE, přestěhoval / přestěhovala jsem se za studiem, prací

24 hlasů

NE, přiženil / přivdala jsem se do jiné vesnice, města

42 hlasů

NE, jiný důvod

10 hlasů

Hlasovalo: 211

16.5.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Opravy nejstarší roubené stavby v České republice stodoly ze Skaličky u Hranic na Moravě
3

Zachraňují unikátní stodolu. Nevědí ale, kam s ní

Ilustrační foto.

Radnice s lidmi probere vodovod

Za borůvkami nemusíte do lesa, můžete je mít i na balkóně

Jejich plody jsou větší než jejich příbuzných odrůd z lesa, na keřích rostou v celých trsech, takže úroda je mnohem snazší a rychlejší, a jejich chuť si s těmi lesními v ničem nezadá. Řeč je o kanadských borůvkách, které si v pohodlí můžete vypěstovat na zahradě nebo i doma na balkoně a jejich sladké bobule budete mít na dosah ruky.

ON-LINE rozhovor s kardiologem: přibývá mladších lidí s infarktem

Proč na střední a východní Moravě přibývá mladších lidí s infarktem? Jak jej poznat a jak se zachovat? Čím si přispíváme k srdečním potížím a jak jim předcházet? Může láska způsobit vysoký tlak či dokonce arytmii? Nejen na to se můžete ptát známého českého kardiologa Zdeňka Coufala, primáře z Krajské nemocnice Tomáše Bati ve Zlíně.

Deník připravuje seriál ke 20. výročí povodní na Moravě

Před dvaceti lety povodně zpustošily celou střední Moravu. Stoletá voda napáchala hrozivé škody a brala lidské životy.

Cyklista Svatopluk Božák pokořil podruhé nejtěžší závod světa, Ameriku

Cyklistický ultramaratonec Svatopluk Božák z Rožnova pod Radhoštěm překonal už podruhé nástrahy nejtěžšího cyklomaratonu na světě.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies