Řadu let členové souboru tančili i zpívali a bavili lidi po celém Valašsku. Roku 1988, kdy se část současných členů teprve narodila, získal soubor první místo na folklorním festivalu ve francouzském Dijonu. Poprvé toto ocenění však získal již v roce 1969. Jak šel čas, tanečníků bylo čím dál méně. Dětem se prý do tance nechtělo. Znovuzrození zažil soubor zhruba před třemi roky. Stál u něj nynější vedoucí souboru Jaromír Vašut. „Pomalu se vše dávalo znovu do kupy. Zvolili jsme si vedení. Přišli noví členové a začali jsme se pravidelně scházet,“ prozradila Vašutová.

Nyní má soubor třicet členů a je úzce spjat s Valašským muzeem. V popředí Javořiny dále stojí primáška Drahomíra Klimková a vedoucí taneční složky Marek Dravecký.
Tanečníci nemají snadné cíle. „Chceme udržet lidovou kulturu Valašska, lidové písně, ukázky práce a zábavy formou tanců a tanečních bloků,“ nechala se slyšet Vašutová.

Obsah činnosti souboru tvoří zvykoslovné náměty jako je valašská svatba, dožínky, jarní výhon ovcí na salaš, kácení a stavění máje a pastevecké hry. Nechybí ani čardáše z moravsko-slovenského pomezí, regrútské písně a zbojnické tance.
Věkové rozmezí členů je opravdu obdivuhodné. „V souboru jsou studenti i pracující od osmnácti až po padesát osm let převážně z Rožnova pod Radhoštěm a okolních vesnic, Frenštátu pod Radhoštěm a Zubří,“ řekla.

Trénink mají „Javořiňáci“ opravdu poctivý. Každý pátek se schází v zrcadlovém sále rožnovské umělecké školy, někdy prý i v neděli či jiný den v týdnu.
Mladí tanečníci chtějí dosáhnout někdejšího věhlasu Javořiny. Dlouholetá tradice souboru byla spojená s oceněními v okresních, krajských i celostátních folklorních soutěžích doma i v mnoha evropských zemích. „Jejich nadšení a snaha se co nejvíce učit je dobrým základem,“ ocenila Vašutová.

Pro spoustu nynějších tanečníků bylo premiérovým vystoupením dubnová účast na jarmarku v Novém Jičíně. Další vystoupení bylo počátkem července na rožnovských slavnostech ve Valašském Muzeu.

A co si přeje celý soubor podle slov organizační vedoucí nejvíce? „Ať Javořina se rozroste o co největší počet mladých lidí a vyroste nová generace Javořiňáků, která bude ukazovat krásu lidové písně a lidových tanců dalším generacím,“ popřála závěrem.