VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Valašsko: voda ze studánek není vhodná k pití

Vsetínsko, Rožnovsko - Kvalita vody ve studánkách na Valašsku se v porovnání s minulými lety výrazně zhoršila. Odborníci nedoporučují jejich vodu pít. Jedině po převaření. Vyplynulo to z výsledků chemických a mikrobiologických rozborů, které v nedávné době nechaly zpracovat některé radnice v regionu.

3.8.2009
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: Foto: archiv

Například na Vsetínsku zkoumali pracovníci společnosti Vodovody a kanalizace sedm tekoucích studánek. „Šlo o studánky na Dušné, v Janišově nad zahrádkami, Vlkošku na Jasence, Ježůvku v části Za Díly, Žebračku na Ohradě a studánky v místních částech Semetín a Amerika,“ vyjmenoval Jan Štěpaník z odboru životního prostředí radnice.

Ačkoliv všechny studánky mají po chemické stránce vodu vyhovující, parametry vyhlášky pro pitnou vodu nesplnila ani jedna z nich. „Dokonce ani studánka na Dušné, která byla v jiných letech bezproblémová,“ podivil se Václav Janík, vedoucí laboratoře společnosti Vodovody a kanalizace.

Ve všech vodních zdrojích se objevily nežádoucí bakterie signalizující fekální znečištění. Jejich množství bylo v některých vzorcích v porovnání s předcházejícím rokem několikanásobně vyšší. „Mezi nejhoršími můžeme zařadit studánky Díly – Ježůvka a studánku v Semetíně a dále studánky Vlkoška v Jasenicích a v místní části Amerika,“ jmenoval Janík. Jejich vodu nelze podle něj v žádném případě doporučit k přímému pití, pouze po převaření. „Na kvalitě vody se projevily především přívalové deště a bouřky z uplynulých týdnů,“ vysvětlil Janík.

S povětrnostními podmínkami souvisí zhoršení kvality vody také v sedmi sledovaných studánkách na Rožnovsku. Pracovníci radnice v Rožnově pod Radhoštěm nechali zkontrolovat Sachovu studánku v Horní Bečvě, Jahnovu studánku, Stračku v Zašové, studánky v místních částech Tylovice – Rysová, Dolní Paseky – Mokré, Horní Paseky – Sladsko a pramen Hranička v Zahrádkách.

„Z hlediska mikrobiologického nálezu se jeví jako voda pitná po předchozím přibližně minutovém povaření pouze ta ze Sachovy studánky,“ zhodnotila Lenka Němcová z odboru správy majetku rožnovské radnice.

Zbylých šest vodních zdrojů se k pití nehodí. Voda ve všech totiž překročila alespoň jeden ze sledovaných ukazatelů kvality, zpravidla množství bakterie Escherichia coli, která ukazuje na fekální znečištění vody. „Očekáváme ale, že se situace s ustáním dešťů zlepší,“ předpověděla Němcová.

Autor: Michal Burda

3.8.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Celostátní finále Ligy základních škol v minifotbalu, které letos hostí Kroměříž, začalo ve čtvrtek 25. května.
AKTUALIZUJEME
21

Kroměříž hostí republikové finále škol v minifotbalu, nechybí domácí týmy

Ve čtvrtek odpoledne si každý, kdo procházel meziříčským náměstím, mohl vyzkoušet hru na cimbál.
5

FOTO, VIDEO: Cimbál na náměstí ve Valašském Meziříčí lákal kolemjdoucí

DOTYK.CZ

Lžete a zase lžete, pronesla Valachová a pak se rozplakala

/ANKETA/- Zasedání parlamentních výborů nebývá nijak dramatické. Až na výjimky. Tou bylo středeční jednání senátního školského výboru, který posuzoval návrh novely zákona o pedagogických pracovnících, jehož hlavní součástí je kariérní řád.

Audit Deníku: Omezit hazard je správné, jen pozor na „černé" herny

Prohrát během chvíle veškeré úspory či výplatu v automatu? Na Zlínsku je to stále možné, byť se radnice snaží stále hazard omezit. „Ve Zlíně je aktuálně zhruba deset až jedenáct automatů na 1000 obyvatel," informoval za zlínský magistrát Lukáš Fabián z tiskového oddělení.

O nemoci očí s doktorkou Dospělovou ON-LINE

ON-LINE ROZHOVOR / Jak poznat, že nemáte oči v pořádku? Proč se už dnes nemusí do očí řezat skalpelem? Jak se vlastně léčí šedý zákal? A vadí časté sledování televize či sezení u televize?

Holiš: U jednoho cimbálu překonám deset tun tahu

V mládí začínal jako horník, láska k cimbálu jej ale od této profese odvedla jiným směrem. Šedesátiletý výrobce a ladič cimbálů Vladimír Holiš z Frýdecko-Místecka ladí cimbály na meziříčský Cimbálfest od samotného začátku festivalu. Zbavovat cimbály falešných tónů jezdí také na konzervatoře i hudební školy do různých koutů republiky a pravidelně si jej zvou i za hranice.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies