„Topíme doma dřevem, protože je nejlevnější. Když má navíc člověk vlastní les, není nad čím dále uvažovat. Dokonce začínají topit dřevem i lidé, kteří dřív používali uhlí nebo plyn,“ vysvětlil postoj většiny obyvatel regionu Pavel Sadil ze Vsetína.

To nakonec potvrzují také prodejci dřeva. Oproti loňskému roku totiž zaznamenali nárůst zájmu o nákupy palivového dříví. „Lidi nakupují dřevo už od jara,“ řekl Valašskému deníku jeden ze zaměstnanců firmy Palivové dříví Vsetín.

V porovnání s loňským rokem ale tradičním prodejcům vyrostla také nová konkurence.

„Prodej dřeva je proto zhruba na stejné úrovni jako v loňském roce. Zvýšil se totiž počet prodejců,“ posteskl si zaměstnanec firmy R. Hlavica z Valašskomeziříčska.

Lidé ovšem nezavrhli ani desítky let hlavní topné médium uhlí. „V porovnání s dobou před deseti lety je prodej uhlí na ústupu. Odběr ale stále je,“ uvedl majitel uhloskladů v Hovězí Jaroslav Polášek. Nicméně si postěžoval na státní politiku vůči prodejcům uhlí.

„Stát považuje topení uhlím za neekologické. Uhlí dostává špatnou reklamu, proto zájem klesá,“ konstatoval Polášek.

Na vzestupu je proto také v posledních letech například používání briket a pelet. „Jedná se o palivo tvořené slisovaným dřevěným odpadem, takže je ekologicky nenáročné. Snažíme se prodávat celoročně,“ řekl prodejce briket a pelet Petr Krabica z Lidečka. Obvyklé množství při nákupu jsou dvě palety.

„Pelety i brikety jsou ale spíše doplňkem dřeva a uhlí,“ doplnil Krabica.

Kusové palivové dřevo je nejlepší alternativou také podle odborníků v oblasti energetiky. „Na Valašsku se totiž vyskytuje množství vlastníků lesů, kteří si mohou dřevo brát z vlastních zásob,“ potvrdil Jaromír Holub z Energetického konzultačního a informačního střediska (EKIS).

Naopak nejvíce peněz podle něj zainvestují majitelé elektrických přímotopů. Vhodným řešením pro ně by mohlo být používání tepelného čerpadla na elektřinu. Výrazně se totiž díky němu sníží cena za spotřebu. „Jenže je hodně investičně nákladné. Levněji člověka vyjde, když si pořídí kotel na spalování briket a pelet,“ dodal Holub.

To, že jsou Valaši koumáci, svědčí podle něj zvláštnost, která je typická právě pro oblast Beskyd a Javorníků. „Lidé tady často kombinují více způsobů vytápění. Znám případy, kdy majitelé domků používají k topení i tři různé materiály, přičemž na každý mají vlastní kotel,“ vysvětlil Holub.