Populární obrovské koláče s borůvkovou, hruškovou, makovou nebo tvarohovou náplní patří ke klenotům Valašska

Ve Spa hotelu Lanterna vypukne 9. ročník soutěže O nejlepší valašský frgál, která je otevřena soutěžícím z řad široké veřejnosti. Koláče posoudí porota v čele s předsedou se stylovým příjmením Frgál. Klání se koná tradičně v období Svatomartinských hodů, které jsou součástí týdenního Karlovského gastrofestivalu.

Zúčastnit se může každý, kdo přinese svůj frgál na místo konání nejpozději hodinu před začátkem soutěže, tedy do 10. hodiny. Soutěžní vzorky nejprve posoudí pětičlenná porota, v jejímž čele opět zasedne Ladislav Frgál. „Je zkušeným odborníkem, protože se i díky svému netradičnímu jménu o tradici pečení frgálů dlouhodobě zajímá. Po hodnocení poroty budou moci ochutnávat i návštěvníci a také si vybraný frgál zakoupit,“ uvedla ředitelka Spa hotelu Lanterna Zuzana Vašutová.

Během soutěže zpříjemní atmosféru netradiční cimbálová muzika Jánoš a folklorní pěvecký sbor Karlovjanky. Hlavní cenou pro nejlepší pekařku je v letošním roce víkendový pobyt pro dvě osoby ve Spa hotelu Lanterna. Drobnější ceny jsou připraveny i pro ostatní účastníky.

V soutěži se hodnotí vzhled, tvar, chuť a vůně, poměr náplně k těstu a originalita. Tradičně se v ní objevují koláče s povidly, hruškami, tvarohem a mákem i méně obvyklé meruňkové, ořechové, borůvkové či rynglové. „Například v roce 2005 se objevil dokonce zcela originální zelný frgál – zelňák, jehož tvůrci tehdy obsadili první místo,“ dodává Zuzana Vašutová. Loni poprvé v historii zvítězil frgál ořechový. Upekla jej Anna Šauerová z Karolinky, která tak zároveň proměnila svou druhou účast v soutěži ve druhé vítězství. Loni bylo do soutěže přihlášeno zatím rekordních sedmačtyřicet frgálů.

Frgál se na Valašsku připravuje podle stejného receptu již několik století. Toto tradiční pečivo se peklo většinou na velké svátky, jako jsou Vánoce a Velikonoce, ke křtinám či svatbám, v bohatých chalupách i v neděli. Pravý valašský frgál má v průměru 30 centimetrů, váží 600 gramů a je jen s jednodruhovou náplní. Tou nejčastější dříve bývaly sušené hrušky – namočily se, rozemlely, uvařily a dochutily. Těsto se původně dělalo ze směsi žitné a pšeničné mouky. Traduje se, že frgály z hliněné pece bývaly nejchutnější.

Soutěž O nejlepší frgál bude jedním z vrcholů Karlovského gastrofestivalu ve Velkých Karlovicích, který začne 11. listopadu a potrvá do 18. listopadu. Letos festival uvítá mimo jiné „Itala v kuchyni“ Emanuela Ridiho.

Zpravodajové Deníku