VYBRAT REGION
Zavřít mapu

V Beskydech je třináct rysů, na slovenské straně i medvěd

Třiatřicáté mapování velkých šelem v Beskydech potvrdilo trend posledních let – počty těchto vzácných zvířat stagnují. Uvádějí to pracovníci Agentury ochrany přírody a krajiny ČR a Správy chráněné krajinné oblasti Beskydy, kteří mapování každoročně organizují.

11.5.2017
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Deník/Martin Tomáš

Sčítání šelem se na konci února zúčastnilo 75 profesionálních a dobrovolných ochránců přírody. Poznatky z terénu porovnali se záznamy z fotopastí, které má k dispozici Hnutí DUHA.

Hodnocení dat z fotopastí ukázalo, že v zimě se v Moravskoslezských Beskydech a v Javorníkách včetně slovenské strany obou pohoří pohybovalo 13 samostatných rysů a minimálně 7 koťat. Včetně zvířat, která trvale žijí na slovenské straně pohoří. Ve Vsetínských vrších ochránci přírody od podzimu žádného rysa nezaznamenali. V CHKO Beskydy a jejím širším okolí se ale objevilo několik samostatných vlků. Ve slovenské části Javorníků ochránci v zimě také opakovaně zaznamenali výskyt medvěda. Pravděpodobně tu zimoval.

Nálezy starších i čerstvých pobytových znaků rysů (stopy, trus, moč, chlupy, kořist) při letošním mapování potvrdily výskyt rysů v tradičních lokalitách v západní části CHKO Beskydy (Veřovické vrchy, Radhošť, Kněhyně, Čertův Mlýn, Smrk, Trojačka, Lysá hora, Travný) a v Javorníkách (Makyta).

Ve východní části CHKO se pohyb rysa nepotvrdil, ačkoliv tam mají srovnatelné podmínky. Výskyt vlka dokládají stopy v horách kolem česko-slovenské hranice, ve Vsetínských vrších a v oblasti Kněhyně a Smrku.

Podle koordinátora programu ochrany velkých šelem z Hnutí Duha Miroslava Kutala se například rysi v posledních letech pravidelně rozmnožují a jejich počty jsou relativně stabilní. Rovnováha je však křehká.

„O osudu mladých rysů, kteří se osamostatňují, nemáme skoro žádné informace. Zároveň jsou rozsáhlé oblasti v Moravskoslezských Beskydech a Vsetínských vrších, kde se rysi nevyskytují vůbec nebo jen sporadicky. Vlci a medvědi jsou na území chráněné krajinné oblasti také zatím spíše vzácnými návštěvníky,“ zhodnotil Kutal.

„Největší hrozbou pro velké šelmy je pytláctví a doprava, která ohrožuje zejména mladá nezkušená zvířata,“ upozornila Dana Bartošová ze Správy CHKO Beskydy.

Velkou nevýhodou je pro rysy, vlky a medvědy také mimořádná hustota sítě lesních cest v beskydských horách a s tím související velký pohyb lidí i motorových vozidel.

Při mapování šelem narazili ochránci na řadu dalších vzácných živočichů, například vydru říční, bobra evropského nebo ledňáčka říčního.

Autor: Michal Burda

11.5.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Tipy Deníku

Kam za zážitky nejen o víkendu? Inspirujte se na novém webu Tipy Deníku

Výstava nejen hraček v Hulíně - v budově staré školy, kde je nyní také knihovna.

Dětství našich babiček připomíná muzeum hraček

AUTOMIX.CZ

GALERIE: Nejvtipněji naložené vozy na silnicích. Nákladem je vše, co si zamanete

Kromě přepravy cestujících je auto od nepaměti využíváno k převozu nákladu. A jak dnes uvidíte, je tím myšleno doslova jakéhokoliv nákladu. Připravte se na bizarní přehlídku převážených věcí všeho druhu, kdy vás už nepřekvapí ani auto naložené v dalším autě.

Letní Flora zve na setkání v Rajské zahradě, terakotovou armádu i řadu hvězd

Především záplavu pestrobarevných květů vrcholícího léta nabízí letní etapa mezinárodní květinové výstavy a zahradnického veletrhu Flora Olomouc.

ON-LINE: O bolestech zad i cvičení v práci

Co dělat, aby vás nebolela záda? Funguje Vojtova metoda i pro dospělé? A jak si třeba krátce zacvičit během pracovní doby? Nejen na to se můžete ptát vedoucí fyzioterapeutky Kroměřížské nemocnice Pavly Zemanové. Odpovídat vám bude středu 23. srpna v čase od 10 do 11 hodin.

Motorkáři devastují Bike arénu a ohrožují cyklisty

FOTOGALERIE / Motorkáři ničí tratě v cyklistické Bike aréně v Semetíně. Každoročně napáchají škody za několik tisíc. V prvé řadě jsou však nebezpeční pro cyklisty. Všechny tratě pro cyklisty jsou jednosměrné. Dobrodruzi na motorkách však jezdí odspodu do protisměru. V nerovném střetu kola a motorky by následky byly tragické.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení