VYBRAT REGION
Zavřít mapu

V Beskydech je třináct rysů, na slovenské straně i medvěd

Třiatřicáté mapování velkých šelem v Beskydech potvrdilo trend posledních let – počty těchto vzácných zvířat stagnují. Uvádějí to pracovníci Agentury ochrany přírody a krajiny ČR a Správy chráněné krajinné oblasti Beskydy, kteří mapování každoročně organizují.

11.5.2017
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Deník/Martin Tomáš

Sčítání šelem se na konci února zúčastnilo 75 profesionálních a dobrovolných ochránců přírody. Poznatky z terénu porovnali se záznamy z fotopastí, které má k dispozici Hnutí DUHA.

Hodnocení dat z fotopastí ukázalo, že v zimě se v Moravskoslezských Beskydech a v Javorníkách včetně slovenské strany obou pohoří pohybovalo 13 samostatných rysů a minimálně 7 koťat. Včetně zvířat, která trvale žijí na slovenské straně pohoří. Ve Vsetínských vrších ochránci přírody od podzimu žádného rysa nezaznamenali. V CHKO Beskydy a jejím širším okolí se ale objevilo několik samostatných vlků. Ve slovenské části Javorníků ochránci v zimě také opakovaně zaznamenali výskyt medvěda. Pravděpodobně tu zimoval.

Nálezy starších i čerstvých pobytových znaků rysů (stopy, trus, moč, chlupy, kořist) při letošním mapování potvrdily výskyt rysů v tradičních lokalitách v západní části CHKO Beskydy (Veřovické vrchy, Radhošť, Kněhyně, Čertův Mlýn, Smrk, Trojačka, Lysá hora, Travný) a v Javorníkách (Makyta).

Ve východní části CHKO se pohyb rysa nepotvrdil, ačkoliv tam mají srovnatelné podmínky. Výskyt vlka dokládají stopy v horách kolem česko-slovenské hranice, ve Vsetínských vrších a v oblasti Kněhyně a Smrku.

Podle koordinátora programu ochrany velkých šelem z Hnutí Duha Miroslava Kutala se například rysi v posledních letech pravidelně rozmnožují a jejich počty jsou relativně stabilní. Rovnováha je však křehká.

„O osudu mladých rysů, kteří se osamostatňují, nemáme skoro žádné informace. Zároveň jsou rozsáhlé oblasti v Moravskoslezských Beskydech a Vsetínských vrších, kde se rysi nevyskytují vůbec nebo jen sporadicky. Vlci a medvědi jsou na území chráněné krajinné oblasti také zatím spíše vzácnými návštěvníky,“ zhodnotil Kutal.

„Největší hrozbou pro velké šelmy je pytláctví a doprava, která ohrožuje zejména mladá nezkušená zvířata,“ upozornila Dana Bartošová ze Správy CHKO Beskydy.

Velkou nevýhodou je pro rysy, vlky a medvědy také mimořádná hustota sítě lesních cest v beskydských horách a s tím související velký pohyb lidí i motorových vozidel.

Při mapování šelem narazili ochránci na řadu dalších vzácných živočichů, například vydru říční, bobra evropského nebo ledňáčka říčního.

Autor: Michal Burda

11.5.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Opravy nejstarší roubené stavby v České republice stodoly ze Skaličky u Hranic na Moravě
3

Zachraňují unikátní stodolu. Nevědí ale, kam s ní

Ilustrační foto.

Radnice s lidmi probere vodovod

Za borůvkami nemusíte do lesa, můžete je mít i na balkóně

Jejich plody jsou větší než jejich příbuzných odrůd z lesa, na keřích rostou v celých trsech, takže úroda je mnohem snazší a rychlejší, a jejich chuť si s těmi lesními v ničem nezadá. Řeč je o kanadských borůvkách, které si v pohodlí můžete vypěstovat na zahradě nebo i doma na balkoně a jejich sladké bobule budete mít na dosah ruky.

ON-LINE rozhovor s kardiologem: přibývá mladších lidí s infarktem

Proč na střední a východní Moravě přibývá mladších lidí s infarktem? Jak jej poznat a jak se zachovat? Čím si přispíváme k srdečním potížím a jak jim předcházet? Může láska způsobit vysoký tlak či dokonce arytmii? Nejen na to se můžete ptát známého českého kardiologa Zdeňka Coufala, primáře z Krajské nemocnice Tomáše Bati ve Zlíně.

Deník připravuje seriál ke 20. výročí povodní na Moravě

Před dvaceti lety povodně zpustošily celou střední Moravu. Stoletá voda napáchala hrozivé škody a brala lidské životy.

Cyklista Svatopluk Božák pokořil podruhé nejtěžší závod světa, Ameriku

Cyklistický ultramaratonec Svatopluk Božák z Rožnova pod Radhoštěm překonal už podruhé nástrahy nejtěžšího cyklomaratonu na světě.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies