VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Těsně po zkoušce: statní maturita je lehčí než školní

Rožnov pod Radhoštěm – „Kancelář školy, prosím?“ táže se ženský hlas z reproduktoru interkomu u hlavních vstupních dveří do budovy.

18.5.2011
SDÍLEJ:

Aneta Sosnowská (na snímku) včera oslavila nejen úspěšné složení ústní části maturitních zkoušek, ale i své jmeniny. Foto: DENÍK /Michal Burda

„Jdu za panem Kolářem, zástupcem ředitelky,“ vysvětluji důvod své návštěvy a odvolávám se na předem domluvenou schůzku poté, co se představím.

Stojím před budovou Gymnázia v Rožnově pod Radhoštěm a čekám, až charakteristický zvuk bzučáku uvolní západku zámku ve dveřích a já budu moci vstoupit. Je úterý, krátce po desáté hodině dopoledne. V horním patře gymnázia právě zasedá maturitní komise a před ní dívky a mladí muži, aby složili svou zkoušku dospělosti.

Dveře povolily. Na chodbě mne sympatická učitelka ochotně nasměruje ke schodišti, které mne dovede ke kanceláři zástupce ředitelky Vladimíra Koláře. Jsme domluvení, že mne ke státním maturitám doprovodí.

Vystoupáme po dalších schodech do prázdné chodby. Vztyčený prst před rty Vladimíra Koláře naznačuje, že musíme být co nejtišší a zkoušené ani zkoušející zbytečně nerušit. Tiše vstupujeme do maturitní místnosti.

Za dlouhým stolem sedí dvojice zkoušejících a předseda komise. Naproti nim dále od okna je skloněná nad listem papíru studentka čtvrtého ročníku Aneta Sosnowská a zapisuje si poznámky. Ještě není na řadě.

U druhého konce stolu její kamarádka Darina Rudněvová diskutuje se zkoušejícími o díle Karla Čapka. Nezdá se, že by jí právě tato maturitní otázka činila potíže.

Pořídím rychle několik snímků a odcházím počkat na chodbu. Jako první vychází Darina Rudněvová, ptám se na pocity po zkoušce. „Pocity jsou docela dobré,“ zamýšlí se usměvavá Rožnovanka. Přiznává, že zvolila základní, tedy jednodušší variantu státní maturitní zkoušky. „Nemusela jsem se ani tolik učit, jako na školní část zkoušky,“ netají se. Podle jejích slov má ale, co se českého jazyka a literatury týče, státní maturitní zkouška své pozitivum. „Lidi to donutí číst. Mně osobně to dalo hodně,“ přikyvuje Darina Rudněvová, která chce pokračovat na vysokou školu a studovat ruštinu. „Paradoxně už mám přijímací zkoušky za sebou. Jen čekám na výsledek,“ usmívá se maturantka.

Čekám ještě na její spolužačku Anetu Sosnowskou, která shodou okolností právě dnes slaví svátek. Její třídní učitel Aleš Daehne mi mezitím prozrazuje, co si on o státních maturitách myslí. Nadšený rozhodně není. „Zkoušení je zbytečně roztaženo do čtyř dní, místo aby měli studenti vše za sebou za jediný den,“ poukazuje na první úskalí nového systému.

Naráží také na obrovské papírování, které se nyní k maturitám váže. „Dříve jsme vyplnili jeden zkušební protokol, nyní počítáme na každého žáka zhruba stovku papírů,“ vypočítává Aleš Daehne.

Po chuti mu není ani nastavení samotného systému státních maturit. „Nezaručuje objektivní srovnání výsledků z jednotlivých škol. Navíc vysoké školy zatím na výsledky těchto zkoušek neberou zřetel, takže v podstatě ztrácejí smysl,“ říká třídní učitel maturantů.
Aneta Sosnowská má po zkoušce z českého jazyka. Úsměv na tváři prozrazuje, že je s průběhem spokojená. „Mám hodně dobrý pocit, ale teď mě ještě čeká ta horší část, angličtina,“ svěřuje se.

Na druhou stranu, státní maturita jí přijde jednodušší než její školní část. „Na češtinu jsem se připravovala snad jen jedno odpoledne, angličtině jsem věnovala asi týden,“ vypočítává.

Také ona už má o své budoucnosti a vysokoškolském studiu jasno. „Chci být učitelkou na prvním stupni základní školy. Proto budu i studium takto směřovat.“

Autor: Michal Burda

18.5.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Tipy Deníku

Kam za zážitky nejen o víkendu? Inspirujte se na novém webu Tipy Deníku

Výstava nejen hraček v Hulíně - v budově staré školy, kde je nyní také knihovna.

Dětství našich babiček připomíná muzeum hraček

AUTOMIX.CZ

GALERIE: Nejvtipněji naložené vozy na silnicích. Nákladem je vše, co si zamanete

Kromě přepravy cestujících je auto od nepaměti využíváno k převozu nákladu. A jak dnes uvidíte, je tím myšleno doslova jakéhokoliv nákladu. Připravte se na bizarní přehlídku převážených věcí všeho druhu, kdy vás už nepřekvapí ani auto naložené v dalším autě.

Letní Flora zve na setkání v Rajské zahradě, terakotovou armádu i řadu hvězd

Především záplavu pestrobarevných květů vrcholícího léta nabízí letní etapa mezinárodní květinové výstavy a zahradnického veletrhu Flora Olomouc.

ON-LINE: O bolestech zad i cvičení v práci

Co dělat, aby vás nebolela záda? Funguje Vojtova metoda i pro dospělé? A jak si třeba krátce zacvičit během pracovní doby? Nejen na to se můžete ptát vedoucí fyzioterapeutky Kroměřížské nemocnice Pavly Zemanové. Odpovídat vám bude středu 23. srpna v čase od 10 do 11 hodin.

Primář Bartoník: Neurologie je v současnost velmi dynamicky se rozvíjející obor

ON-LINE ROZHOVOR BYL UKONČEN / Primář neurologického oddělení Krajské nemocnice T. Bati ve Zlíně Jan Bartoník odpovídal na dotazy čtenářů Deníku

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení