VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Študlovské zvony nahradí šťukotáci

Na Zelený čtvrtek odpoledne nebo v podvečer vyrazí do valašských ulic tak jako každý rok desítky klapotářů, klapačů, rapačářů či šťukotáků. Klapáním nahradí zvony, které každý rok v tento den po odříkání modlitby Sláva na výsostech Bohu umlkají a podle pověsti odlétají do Říma.

13.4.2017
SDÍLEJ:

Klapotáři na obchůzce v Poličné. Ilustrační foto.Foto: DENÍK/Michal Burda

Tradiční klapotání je v mnoha obcích na Valašsku stále populární. Obcházení vesnic či měst s klapotkami, rapači či hrkači je doménou hlavně školou povinných chlapců. Práce klapotářů končí na Bílou sobotu, kdy si za svou službu vyklapají odměnu.

Velikonoce bez klapotářů by si nedokázali představit například v Lačnově na Hornolidečsku. „Je to tradice, u nás chodili kluci klapotat vždy,“ uvedla starostka Lačnova Marie Vlčková.

Doplnila, že tradice se v obci udržela i přesto, že ještě před třemi lety nebylo klapotání v obci příliš organizované. „Pak si to ale kluci lépe zorganizovali, znovuobnovili a dnes chodívá klapotat dvacet i třicet kluků,“ uvedla starostka. Oceňuje, že místní chlapce do toho nikdo nemusí nutit a celá skupina se domluví mezi sebou. „Klapotat chodí hlavně ministranti z kostela a jejich kamarádi,“ doplnila Vlčková.

Dnes odpoledne se svých klapotek chopí i omladina v Loučce u Valašského Meziříčí. „U nás chodí většinou klapotat dvě skupinky dětí – starší a mladší,“ prozradila Jarmila Čajanová, matrikářka obecního úřadu.

„Do mladší skupinky chodí i děti ze školky, do starší naopak i kluci z devátých tříd,“ objasnila. Vedení obce si dodržování tradice váží. „Starostka Libuše Paloušová si vedoucí klapotářů před Velikonocemi občas zavolá na takové setkání, na kterém probírají, jak bude klapotání vypadat,“ přiblížila Čajanová. Tím se podle jejích slov zajistí, aby byla obchůzka vesnice bezpečná a udržela si jakousi úroveň. Že je tradice klapotářů v Loučce silná, svědčí i fakt, že si je občas pozvou klapotat i do Rožnova pod Radhoštěm.

Ve Študlově na Hornolidečsku vyrážejí každoročně do ulic nikoliv klapotáři, ale šťukotáci. „Tento výraz je tady odnepaměti, nepamatuji si, že by se šťukotákům říkalo jinak než šťukotáci,“ uvedla starostka Študlova Ladislava Šerá.

I ona si cení toho, že je tradice stále živá a každým rokem se znovu a znovu najdou nadšení chlapci, kterým nevadí šťukotat ani v šest hodin ráno.
„Vždycky se minimálně deset chlapců sejde. Mám radost, že se u nás tato tradice drží a šťukotání se stále předává z generace na generaci,“ ocenila starostka Šerá.

Tradice klapotářů se kromě zmíněných obcí drží i na jiných místech Valašska, rámus z klapotek se v posledních letech nesl například Lužnou na Vsetínsku, Hážovicemi a Tylovicemi na Rožnovsku nebo Velkými Karlovicemi.

Autor: Eva Lukášová

13.4.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Barum rally. Ilustrační foto.
43

Zlínská Barum Rally se kvůli prasatům rušit nebude

Průvod doprovodily stovky lidí. Krojované procesí se vydalo z rožnovského farního kostela Všech svatých do Dřevěného městečka.
32

VIDEO: Procesí krojované Anenské poutě doprovodily stovky lidí

Povodně změnily vnímání armády, míní generál Voznica

SERIÁL POVODNĚ 97´/ Boj s velkou vodou a jejími ničivými následky vepsaly do dějin nové hrdiny. Jedním z nich je „povodňový generál“ Petr Voznica.

Zlatým jablkem se o víkendu opět prošel oživlý dinosaurus

VIDEO / Výborným nápadem pro své fanoušky se blýskl jeden z členů dinousauří party, která obsadila prostory obchodního centra Zlaté jablko ve Zlíně na začátku prázdnin.

Nově narozená miminka na Valašsku - 29. týden 2017

HLASUJTE V ANKETĚ / Vážení rodiče, díky vstřícnosti porodnice ve Valašském Meziříčí vám na našem webu přinášíme fotky dětí, které se právě narodily.

Valašští myslivci vyráží střílet divočáky každý den

Africký mor se v okrese Vsetín zatím neprokázal. Odborníci testovali čtyřicet jedna ulovených divočáků.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení