VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Študlovské zvony nahradí šťukotáci

Na Zelený čtvrtek odpoledne nebo v podvečer vyrazí do valašských ulic tak jako každý rok desítky klapotářů, klapačů, rapačářů či šťukotáků. Klapáním nahradí zvony, které každý rok v tento den po odříkání modlitby Sláva na výsostech Bohu umlkají a podle pověsti odlétají do Říma.

13.4.2017
SDÍLEJ:

Klapotáři na obchůzce v Poličné. Ilustrační foto.Foto: DENÍK/Michal Burda

Tradiční klapotání je v mnoha obcích na Valašsku stále populární. Obcházení vesnic či měst s klapotkami, rapači či hrkači je doménou hlavně školou povinných chlapců. Práce klapotářů končí na Bílou sobotu, kdy si za svou službu vyklapají odměnu.

Velikonoce bez klapotářů by si nedokázali představit například v Lačnově na Hornolidečsku. „Je to tradice, u nás chodili kluci klapotat vždy,“ uvedla starostka Lačnova Marie Vlčková.

Doplnila, že tradice se v obci udržela i přesto, že ještě před třemi lety nebylo klapotání v obci příliš organizované. „Pak si to ale kluci lépe zorganizovali, znovuobnovili a dnes chodívá klapotat dvacet i třicet kluků,“ uvedla starostka. Oceňuje, že místní chlapce do toho nikdo nemusí nutit a celá skupina se domluví mezi sebou. „Klapotat chodí hlavně ministranti z kostela a jejich kamarádi,“ doplnila Vlčková.

Dnes odpoledne se svých klapotek chopí i omladina v Loučce u Valašského Meziříčí. „U nás chodí většinou klapotat dvě skupinky dětí – starší a mladší,“ prozradila Jarmila Čajanová, matrikářka obecního úřadu.

„Do mladší skupinky chodí i děti ze školky, do starší naopak i kluci z devátých tříd,“ objasnila. Vedení obce si dodržování tradice váží. „Starostka Libuše Paloušová si vedoucí klapotářů před Velikonocemi občas zavolá na takové setkání, na kterém probírají, jak bude klapotání vypadat,“ přiblížila Čajanová. Tím se podle jejích slov zajistí, aby byla obchůzka vesnice bezpečná a udržela si jakousi úroveň. Že je tradice klapotářů v Loučce silná, svědčí i fakt, že si je občas pozvou klapotat i do Rožnova pod Radhoštěm.

Ve Študlově na Hornolidečsku vyrážejí každoročně do ulic nikoliv klapotáři, ale šťukotáci. „Tento výraz je tady odnepaměti, nepamatuji si, že by se šťukotákům říkalo jinak než šťukotáci,“ uvedla starostka Študlova Ladislava Šerá.

I ona si cení toho, že je tradice stále živá a každým rokem se znovu a znovu najdou nadšení chlapci, kterým nevadí šťukotat ani v šest hodin ráno.
„Vždycky se minimálně deset chlapců sejde. Mám radost, že se u nás tato tradice drží a šťukotání se stále předává z generace na generaci,“ ocenila starostka Šerá.

Tradice klapotářů se kromě zmíněných obcí drží i na jiných místech Valašska, rámus z klapotek se v posledních letech nesl například Lužnou na Vsetínsku, Hážovicemi a Tylovicemi na Rožnovsku nebo Velkými Karlovicemi.

Autor: Eva Lukášová

13.4.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto

Vášnivý motorkář Daniel Vavřík chystá po střeleckých hodech první vyjížďku

Premiéra nového filmu o Valašsku s názvem Tehdy spolu ve zlínském Golden Apple Cinema
24

Na premiéru filmu o Valašsku Tehdy spolu přijela i Eliška Balzerová

Vítejte v Nekuřácké Lhotě: průvodce v zítřejším tištěném vydání

V Česku se od středy přestává kouřit na většině veřejných míst. Stejně tak se výrazně zpřísní prodej a rozlévání alkoholu. Po stovkách let, kdy se v našich zemích v hospodách kouřilo, si tam už nezapálíte. Deník pro vás připravil přehlednou infografiku imaginární obce „Nekuřácká Lhota", na které ukážeme, kde všude vás nově čekají omezení. A kde nikoli. V zítřejším tištěném vydání Deníku

Vymetat kaluže? V Oříšku to dětem nezakazují

Že mohou děti v předškolním věku trávit svůj čas netypickým způsobem, jsem si ověřil během jednoho dne, který jsem prožil v Lesním klubu Oříšek.

Dárek ke Dni dětí: termální bazény za korunu a žonglování v Razulákovi

Relaxační centrum Wellness Horal Velké Karlovice připravilo pro návštěvníky k Mezinárodnímu dni dětí speciální akci. Děti budou mít ve čtvrtek 1. a pátek 2. června vstup do termálních bazénů za symbolickou korunu.

Tady strávil mládí Donald Trump

Donald Trump, nový prezident USA, nebyl vždy miliardářem. Neměl v New Yorku mrakodrap a nejezdil těmi nejdražšími vozy. V New Yorku se narodil a mládí strávil v tomto malém cihlovém domě.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies