VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Študlovské zvony nahradí šťukotáci

Na Zelený čtvrtek odpoledne nebo v podvečer vyrazí do valašských ulic tak jako každý rok desítky klapotářů, klapačů, rapačářů či šťukotáků. Klapáním nahradí zvony, které každý rok v tento den po odříkání modlitby Sláva na výsostech Bohu umlkají a podle pověsti odlétají do Říma.

13.4.2017
SDÍLEJ:

Klapotáři na obchůzce v Poličné. Ilustrační foto.Foto: DENÍK/Michal Burda

Tradiční klapotání je v mnoha obcích na Valašsku stále populární. Obcházení vesnic či měst s klapotkami, rapači či hrkači je doménou hlavně školou povinných chlapců. Práce klapotářů končí na Bílou sobotu, kdy si za svou službu vyklapají odměnu.

Velikonoce bez klapotářů by si nedokázali představit například v Lačnově na Hornolidečsku. „Je to tradice, u nás chodili kluci klapotat vždy,“ uvedla starostka Lačnova Marie Vlčková.

Doplnila, že tradice se v obci udržela i přesto, že ještě před třemi lety nebylo klapotání v obci příliš organizované. „Pak si to ale kluci lépe zorganizovali, znovuobnovili a dnes chodívá klapotat dvacet i třicet kluků,“ uvedla starostka. Oceňuje, že místní chlapce do toho nikdo nemusí nutit a celá skupina se domluví mezi sebou. „Klapotat chodí hlavně ministranti z kostela a jejich kamarádi,“ doplnila Vlčková.

Dnes odpoledne se svých klapotek chopí i omladina v Loučce u Valašského Meziříčí. „U nás chodí většinou klapotat dvě skupinky dětí – starší a mladší,“ prozradila Jarmila Čajanová, matrikářka obecního úřadu.

„Do mladší skupinky chodí i děti ze školky, do starší naopak i kluci z devátých tříd,“ objasnila. Vedení obce si dodržování tradice váží. „Starostka Libuše Paloušová si vedoucí klapotářů před Velikonocemi občas zavolá na takové setkání, na kterém probírají, jak bude klapotání vypadat,“ přiblížila Čajanová. Tím se podle jejích slov zajistí, aby byla obchůzka vesnice bezpečná a udržela si jakousi úroveň. Že je tradice klapotářů v Loučce silná, svědčí i fakt, že si je občas pozvou klapotat i do Rožnova pod Radhoštěm.

Ve Študlově na Hornolidečsku vyrážejí každoročně do ulic nikoliv klapotáři, ale šťukotáci. „Tento výraz je tady odnepaměti, nepamatuji si, že by se šťukotákům říkalo jinak než šťukotáci,“ uvedla starostka Študlova Ladislava Šerá.

I ona si cení toho, že je tradice stále živá a každým rokem se znovu a znovu najdou nadšení chlapci, kterým nevadí šťukotat ani v šest hodin ráno.
„Vždycky se minimálně deset chlapců sejde. Mám radost, že se u nás tato tradice drží a šťukotání se stále předává z generace na generaci,“ ocenila starostka Šerá.

Tradice klapotářů se kromě zmíněných obcí drží i na jiných místech Valašska, rámus z klapotek se v posledních letech nesl například Lužnou na Vsetínsku, Hážovicemi a Tylovicemi na Rožnovsku nebo Velkými Karlovicemi.

Autor: Eva Lukášová

13.4.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Spanilá jízda veteránů jako vzpomínka na 70. výročí dobrodružné výpravy do Afriky
23

VIDEO: Zlín vzpomínal na legendární jízdu Hanzelky a Zikmunda

Extraligoví házenkáři Zubří (v červeném). Ilustrační foto.
AKTUALIZUJEME

Komplex Dukla trvá dál, házenkáři Zubří padli i popáté v řadě a čeká je boj o bronz

Počasí na hraně, cyklisté přesto otevřeli sezonu

Milovníci cykloturistiky zahájili v sobotu 22. dubna 2017 cyklistickou sezonu. Před Informačním centrem ve Valašském Meziříčí se jich sešly přibližně tři desítky.

Jiří Růžička: Nastoupit po Čunkovi je pro mne výzva

ROZHOVOR / Město Vsetín má po čtvrteční volbě zastupitelů nového starostu. Stal se jím čtyřicetiletý vsetínský rodák Jiří Růžička. Na jeho priority ve funkci se Deník zeptal bezprostředně po volbě.

Bunkr pod Antonínkem otevírá letošní turistickou sezonu už v neděli

Už rok si může veřejnost prohlédnout vojenský bunkr pod Svatým Antonínkem, který nadšenci z Ostrožské Lhoty otvírali 23. 4. 2016. Na známém poutním místě je to nejen pro zájemce vojenské historie obrovský tahák.

Plochu nádvoří u obecního úřadu v Hovězí opraví. Stavební práce začnou v květnu

Podle starosty Hovězí Antonína Koňaříka se v minulosti ve vesnici budovaly místní komunikace, parkoviště a zpevněné plochy a na obecní dvůr a nádvoří se pozapomnělo. „Za deštivých dnů je nemožné dostat se suchou nohou pro auto k obecním garážím za budovou," popsal neutěšený stav Koňařík.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies