VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Středoškoláci zamířili k volebním urnám. Nanečisto

Vsetín, Valašsko - Zajímavé zpestření prvního týdne nového školního roku zažili včera studenti a studentky Střední školy Kostka ve Vsetíně.

8.9.2012
SDÍLEJ:

Studenti Střední školy Kostka ve Vsetíně si ve čtvrtek 6. září 2012 vyzkoušeli Studentské volby 2012Foto: DENÍK/Michal Burda

Konaly se zde Studentské volby 2012. Mladí lidé si při nich mohli vyzkoušet, jak budou vypadat blížící se skutečné volby do krajských zastupitelstev. „Myslím, že zatím většina studentů volila Pirátskou stranu," odhadla Žaneta Szocsová, která se coby studentka Střední školy Kostka stala včera členkou volební komise.

Sama den před hlasováním do volebních programů některých stran se svými spolužáky nahlížela. Svůj hlas se nakonec rozhodla dát straně Starostové a nezávislí a T0P 09. „Je dobré, že budeme vědět, jak to při skutečných volbách chodí," ocenila přínos voleb „nanečisto" osmnáctiletá studentka.

Hlasovací lístek se zakroužkovanou stejnou stranou jako Žaneta Szocsová, vhodil do hlasovací urny také Jakub Kostelecký. Přiznal, že jsou mu sympatické spíše pravicové strany. „Vybral jsem si Starosty a TOP 09. Myslím, že je to nejlepší volba," netajil Jakub Kostelecký.

Urnu zapůjčila vsetínská radnice

Reálnou volební urnu i plentu, která se používá při skutečném hlasování, zapůjčila Střední škole Kostka vsetínská radnice. „Se studentskými volbami máme zkušenost už z předcházejícího ročníku," podotkl zástupce ředitele Kostka školy Karel Sivek. Doplnil, že důležitější než výsledky Studentských voleb, je samotná příležitost pro studenty vyzkoušet si, jak reálné volby vypadají.

Navíc tuto zkušenost využijí pedagogové při další výuce. „Například při vyučovacích hodinách v předmětu politologie. Ne vždy mají studenti možnost si prakticky osahat, co je v budoucnu čeká," řekl pedagog Daniel Knedla, který spolu s kolegou Janem Borským Studentské volby ve škole organizoval.

Připustil ale, že termín voleb hned první zářijový týden není příliš šťastný. „Myslím, že mnozí studenti se na programy jednotlivých stran ani nestačili podívat," mínil Daniel Knedla.

Vysvětlil, že brzký termín byl vynucen skutečnými krajskými a senátními volbami, které budou v polovině října. Představitelé některých politických stran se totiž obávali, že výsledek Studentských voleb by mohl ovlivnit jejich výsledky. Proto se musely konat v dostatečném předstihu.

Studentské volby 2012 jsou projektem společnosti Člověk v tísni. Letos se do něj přihlásilo více než 180 gymnázií, středních škol a odborných učilišť z celé republiky.

Projekt má u mladých lidí vzbudit zájem o politiku a veřejné dění. Na Valašsku se studentské volby kromě vsetínské Střední školy Kostka uskutečnily také v Obchodní akademii ve Valašském Meziříčí.

U studentů zvítězila v roce 2010 pravice

První ročník studentských voleb se konal v roce 2010 krátce před volbami parlamentními. U žáků středních škol tehdy drtivě zvítězila pravice. „Již v roce 2010 jsme zdůrazňovali, že se nejedná o jednorázovou akci, ale že chceme položit základ pravidelného projektu, který by na školách měl své důležité místo při výchově demokraticky smýšlejících a zodpovědných občanů," uvedl Karel Strachota ze společnosti Člověk v tísni, který studentské volby inicioval.

Autor: Michal Burda

8.9.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Tipy Deníku

Kam za zážitky nejen o víkendu? Inspirujte se na novém webu Tipy Deníku

Výstava nejen hraček v Hulíně - v budově staré školy, kde je nyní také knihovna.

Dětství našich babiček připomíná muzeum hraček

AUTOMIX.CZ

GALERIE: Nejvtipněji naložené vozy na silnicích. Nákladem je vše, co si zamanete

Kromě přepravy cestujících je auto od nepaměti využíváno k převozu nákladu. A jak dnes uvidíte, je tím myšleno doslova jakéhokoliv nákladu. Připravte se na bizarní přehlídku převážených věcí všeho druhu, kdy vás už nepřekvapí ani auto naložené v dalším autě.

Letní Flora zve na setkání v Rajské zahradě, terakotovou armádu i řadu hvězd

Především záplavu pestrobarevných květů vrcholícího léta nabízí letní etapa mezinárodní květinové výstavy a zahradnického veletrhu Flora Olomouc.

ON-LINE: O bolestech zad i cvičení v práci

Co dělat, aby vás nebolela záda? Funguje Vojtova metoda i pro dospělé? A jak si třeba krátce zacvičit během pracovní doby? Nejen na to se můžete ptát vedoucí fyzioterapeutky Kroměřížské nemocnice Pavly Zemanové. Odpovídat vám bude středu 23. srpna v čase od 10 do 11 hodin.

Primář Bartoník: Neurologie je v současnost velmi dynamicky se rozvíjející obor

ON-LINE ROZHOVOR BYL UKONČEN / Primář neurologického oddělení Krajské nemocnice T. Bati ve Zlíně Jan Bartoník odpovídal na dotazy čtenářů Deníku

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení