VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Stavbou roku je také areál Jelínek v Meziříčí

Zlínský kraj /AKTUALIZOVÁNO/ – Devátý ročník soutěže o Stavbu roku Zlínského kraje zná od včerejška své vítěze. V nejprestižnější kategorii staveb občanské vybavenosti dokázalo na vavříny dosáhnout velmi diskutované zlínské Kongresové centrum.

25.5.2011 5
SDÍLEJ:

Revitalizace výrobního areálu Jelínek ve Valašském Meziříčí. Ilustrační foto.Foto: DENÍK/archiv

Ocenění se ale v sedmi kategoriích dostalo hned pětadvaceti stavbám z regionu. Celkem se jich do soutěže přihlásilo jednašedesát.

O vítězích soutěže rozhodovala šestnáctičlenná odborná porota složená ze zástupců Svazu podnikatelů ve stavebnictví, České komory architektů, České komory autorizovaných inženýrů a techniků činných ve výstavbě a Zlínského kraje. „Po stavbách v kraji jsme najezdili 653 kilometrů. Pro jejich hodnocení jsme měli stanovený časový harmonogram a mnohdy byl velký problém ho dodržet. Výjezdy po přihlášených stavbách jsme začínali v sedm ráno a končili večer,“ popsal průběh hodnocení místopředseda poroty Petr Mikulec.

Podle předsedkyně poroty, kterou je architektka Dagmar Nová, nenarazili hodnotitelé na žádnou stavbu, která by nebyla nějakým způsobem zajímavá a která by byla po stavební a materiálové stránce nekvalitně provedena. „Ve většině případů se jednalo o stavby kultivovaného architektonického řešení s elegantním dořešením interiérů,“ objasnila Nová.

Zároveň přiznala, že porota byla velmi zvědava právě na Kongresové centrum, tedy na nejnákladnější stavbu loňského roku ve Zlínském kraji. „Po stránce obtížnosti technických, konstrukčních a technologických parametrů mu nemohla konkurovat žádná ze staveb. Porota ocenila výsledné řešení včetně architektonického a výtvarného pojetí multifunkčního sálu se špičkovými akustickými parametry,“ doplnila Nová.

Nejvyšší ocenění, cena Grand Prix architekta Pavla Nováka, ale letos uděleno nebylo. „Za devítiletou historii soutěže ji dokázaly získat jen dvě stavby, shodou okolností obě ze Zlína. Konkrétně se jednalo o mrakodrap na náměstí Práce a budovu Podnikatelského a inovačního centra ve svitovském areálu,“ připomněla Nová.

Obě zrekonstruované budovy byly totiž podle Nové ve své době díky konverzi k jinému účelu, než za jakým původně vznikly, něčím zcela mimořádným. „Letos žádná z nominovaných budov nebyla svým řešením natolik výjimečná, abychom jí nejvyšší ocenění udělili,“ vysvětlila.

Přesto však porotci vyzdvihli celou řadu dalších staveb, které v loňském roce vznikly. „Velice povedená je například revitalizace výrobního areálu Jelínek ve Valašském Meziříčí, která dokázala získat hlavní cenu v kategorii průmyslových a zemědělských staveb. Pozornost si jistě zaslouží i přístupová lávka k dopravnímu terminálu v Uherském Brodě, která zabodovala mezi dopravními, inženýrskými a ekologickými stavbami,“ informoval člen poroty, projektant Petr Chytil.

Ceny hejtmana se pak dočkala rekonstrukce hotelu Alexandria v Luhačovicích. „Jsem rád, že jsem se při svém rozhodování shodl se členy odborné poroty a také na jejich návrh udělil Cenu hejtmana rekonstrukci stavby, která neodmyslitelně patří k Luhačovicím už od dob první republiky,“ sdělil hejtman Zlínského kraje Stanislav Mišák. Cenu novinářů pak získala stavba koupaliště u Luhačovické přehrady. Dagmar Nová závěrem ocenila stále rostoucí počet účastníků soutěže. „V roce 2008 se do ní přihlásilo 44 staveb, předloni už jich bylo 55 a loni dokonce 61. Je to dáno i tím, že v kraji je spousta pracovitých lidí, kteří se neustále snaží vylepšovat své okolí. Do našeho hodnocení se tak promítá i význam stavby pro danou obec či region,“ uzavřela Nová.

#nahled|http://g.denik.cz/55/83/infografika_stavba_roku_zlin_denik_flash_big.jpg|http://g.denik.cz/55/83/infografika_stavba_roku_zlin.jpg|Stavba roku 2010 na Zlínsku#

Autor: Viktor Chrást

25.5.2011 VSTUP DO DISKUSE 5
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Celostátní finále Ligy základních škol v minifotbalu, které letos hostí Kroměříž, začalo ve čtvrtek 25. května.
AKTUALIZUJEME
21

Kroměříž hostí republikové finále škol v minifotbalu, nechybí domácí týmy

Ve čtvrtek odpoledne si každý, kdo procházel meziříčským náměstím, mohl vyzkoušet hru na cimbál.
5

FOTO, VIDEO: Cimbál na náměstí ve Valašském Meziříčí lákal kolemjdoucí

DOTYK.CZ

Lžete a zase lžete, pronesla Valachová a pak se rozplakala

/ANKETA/- Zasedání parlamentních výborů nebývá nijak dramatické. Až na výjimky. Tou bylo středeční jednání senátního školského výboru, který posuzoval návrh novely zákona o pedagogických pracovnících, jehož hlavní součástí je kariérní řád.

Audit Deníku: Omezit hazard je správné, jen pozor na „černé" herny

Prohrát během chvíle veškeré úspory či výplatu v automatu? Na Zlínsku je to stále možné, byť se radnice snaží stále hazard omezit. „Ve Zlíně je aktuálně zhruba deset až jedenáct automatů na 1000 obyvatel," informoval za zlínský magistrát Lukáš Fabián z tiskového oddělení.

O nemoci očí s doktorkou Dospělovou ON-LINE

ON-LINE ROZHOVOR / Jak poznat, že nemáte oči v pořádku? Proč se už dnes nemusí do očí řezat skalpelem? Jak se vlastně léčí šedý zákal? A vadí časté sledování televize či sezení u televize?

Holiš: U jednoho cimbálu překonám deset tun tahu

V mládí začínal jako horník, láska k cimbálu jej ale od této profese odvedla jiným směrem. Šedesátiletý výrobce a ladič cimbálů Vladimír Holiš z Frýdecko-Místecka ladí cimbály na meziříčský Cimbálfest od samotného začátku festivalu. Zbavovat cimbály falešných tónů jezdí také na konzervatoře i hudební školy do různých koutů republiky a pravidelně si jej zvou i za hranice.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies