VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Starostové bojují za obecní školy

Valašsko – Vesnice v regionu se připojují k celonárodní petici za záchranu regionálního školství. Cílem je získat na deset tisíc podpisů. Návrh ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy (MŠMT), týkající se financování regionálního školství, podle petičního výboru ohrožuje padesát až sedmdesát procent venkovských škol.

4.4.2012
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: DENÍK/Pavla Škaloudová

Více než polovina škol na vesnicích by totiž nedostála „ideálnímu“ vzoru, který koncepce ministerstva popisuje jako školu s minimálně dvěma třídami v ročníku a čtyřiadvaceti až šestadvaceti žáky. Pokud by školy požadavky nesplnily, zůstalo by jejich financování výhradně na bedrech vesnic. Na to však obce nemají dostatek peněz. „Návrh byl z MŠMT vypuštěn bez náležité analýzy dopadů na žáka, učitele a zřizovatele. Nebezpečný návrh ministra Josefa Dobeše naprosto cíleně přesouvá další díl financování regionálního školství na obce a na rodiče,“ kritizují návrh autoři petice.
Podpisové archy vystavily na svých obecních úřadech vesnice po celé republice. Zájemci se mohou podepisovat také ve Zděchově. „Je vidět, že pokud by se měla škola zrušit, postavilo by se za ni takových devětadevadesát procent občanů,“ řekl starosta Zděchova Tomáš Kocourek.

Právě této malé vesnice na Horním Vsacku se problém financování venkovských tříd dotýká docela hodně. Ve škole totiž funguje malotřídka, která by nesplňovala požadovaných čtyřiadvacet žáků. „Postupně proto sbíráme podpisy. Podpisové archy nemáme jen na úřadě. Snažíme se je nabídnout lidem i na jiných místech,“ podotkl Kocourek.
Petice je k podepsání také na Obecním úřadě v Liptále. „Vyloženě kvůli petici lidé nechodí. Většinou o problému neví a pořádně se diví,“ nastínila starostka Věra Dostálová. Když někdo na úřad přijde, nabídnou mu jeho zaměstnanci petici k prohlédnutí.

Podle starostky se zatím nestalo, že by se někdo nepodepsal.

Pokud by dokument vydaný ministerstvem začal opravdu platit, znamenalo by to konec pro velké množství škol. „Máme obavy. Bylo by to skutečně nepředstavitelné. Myslím, že o tom lidé moc neví. O to víc by byli překvapení, kdyby se tak stalo,“ dodala.

V Liptále dosud shromáždili zhruba čtyřicet podpisů. Listiny zašlou petičnímu výboru následující týden.

Termín odeslání vyplněných archů stanovili organizátoři protestní akce na konec března. Obce je však mohou zasílat ještě i první dubnový týden.

Koncepce ministerstva děsí i další starosty valašských vesnic. „Na našich setkáních o problematice hodně diskutujeme. Koncepce v tomto znění by s největší pravděpodobností totiž způsobila smrt mnoha venkovských škol,“ řekla už před časem starostka Francovy Lhoty Kateřina Trochtová. Bez škol by se podle jejích slov výrazně snížila i kvalita života na venkově.

Souhlasil rovněž starosta Lidečka a předseda krajské organizace Spolku pro obnovu venkova Zlínského kraje Vojtěch Ryza. „Většina škol v obcích není schopna tuto kapacitu naplnit. Mnohde je v každém ročníku pouze jedna třída,“ zmínil nedávno.

Cílem petice je shromáždit dostatek podpisů k tomu, aby se problematika regionálního školství dostala na pořad jednání horní komory Parlamentu České republiky.

Organizátoři petice chtějí získat zhruba deset tisíc podepsaných. „Podpisy zatím spočítané nemáme. Čekáme na to, až je zašlou všechny obce,“ řekl předseda Pracovní skupiny pro školství a sport Sdružení místních samospráv České republiky Oldřich Vávra.
Petičnímu výboru se zatím sešel stoh listů papíru, který má na výšku patnáct centimetrů. Na každém archu je dvacet podpisů. „Odhadujeme tedy, že se nám sehnat deset tisíc podpisů opravdu podaří,“ doufá Vávra.

Autor: Iveta Barabášová

4.4.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Na nádraží ve Valašských Kloboukách připomněli členové klubů vojenské historie stovkám diváků dobu 1. světové války.
40

VIDEO: Přepadení vlaku přilákalo davy lidí

instalatér, ilustrační foto

Opravy – kdy je hradí nájemce a kdy pronajímatel?

Zlínská Barum Rally se kvůli prasatům rušit nebude

Srpnová Barum Czech Rally Zlín, která se tradičně těší velkému zájmu závodníků i fanoušků, bude v plánované podobě!

VIDEO: Procesí krojované Anenské poutě doprovodily stovky lidí

Krojované procesí se vydalo v neděli krátce po půl jedenácté dopoledne z rožnovského farního kostela Všech svatých.

Povodně změnily vnímání armády, míní generál Voznica

SERIÁL POVODNĚ 97´/ Boj s velkou vodou a jejími ničivými následky vepsaly do dějin nové hrdiny. Jedním z nich je „povodňový generál“ Petr Voznica.

Zlatým jablkem se o víkendu opět prošel oživlý dinosaurus

VIDEO / Výborným nápadem pro své fanoušky se blýskl jeden z členů dinousauří party, která obsadila prostory obchodního centra Zlaté jablko ve Zlíně na začátku prázdnin.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení