VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Starostka Zašové Anna Mikošková: Těší mě, když vidím, že má práce smysl

Zašová - Starostka Anna Mikošková zastává svůj úřad již tři funkční období. Za tu dobu pro obec stihla udělat už celkem dost. Nejdůležitější úkol na ni však teprve čeká.

16.11.2013
SDÍLEJ:

Starostka Zašové Anna Mikošková.Foto: archiv starostky

Zašová se díky ní snad konečně dočká náměstí, na které čekají lidé spoustu let. A co těší starostku Annu Mikoškovou nejvíce? Když se lidem v Zašové líbí.

Kdybyste nepracovala jako starostka, co byste dělala?

Na takovou otázku nelze jednoznačně odpovědět. Co bys dělal, kdyby… Nevím, kam by mi život nasměroval cestu. Jsem stavební technik a před starostováním jsem pracovala na obci na investicích. I to byl důvod, proč jsem si pak dovolila kandidovat na starostu. Všichni bychom měli hledat takové uplatnění, aby práce pro nás nebyla něco, co nesnášíme, ale spíše aby nás bavila a měli jsme z ní radost. A o to bych se asi v životě snažila, i kdybych nestarostovala.

Odkdy jste starostkou a čeho byste chtěla do konce svého funkčního období dosáhnout?

Starostkou jsem od konce roku 2002. Už tenkrát jsem měla spoustu představ, co bych chtěla v obci udělat. Hodně se toho podařilo, ale to nejdůležitější ještě ne. Zašová nikdy neměla pořádný střed obce a už od poloviny sedmdesátých let se uvažovalo o novém řešení a nové výstavbě kulturního domu. Proto se také roky pořádně neinvestovalo do stávajícího obecního sálu s hospodou. A tak obec se třemi tisíci obyvateli měla malý (ale útulný) sál s jevištěm pro zhruba sto dvacet lidí bez zázemí a s velmi omezeným sociálním zařízením. Za čtyřicet let se připravilo na obci několik studií, od velkých staveb hotelového nebo divadelního typu až po jednoduchou přestavbu a přístavbu stávajícího zařízení.

To, co jsme za poslední rok na návsi postavili, je dle mého názoru kompromis toho, co si obec může a chce dovolit. Takže teď tu stojí (dle mého názoru pěkný) zatím nedokončený nový kulturní dům a v příštím roce by se k němu měla dokončit i náves. A to byl ten můj hlavní úkol. A protože jsem v základu optimista, pevně věřím a udělám vše pro to, aby Zašová měla funkční centrum obce, na které by mohli být Zašované hrdí.

Co vám povolání starostky přineslo?

Je to zvláštní, ale spíš bych se zeptala, co mi vzalo. Zdraví. Z optimisty se stávám pomalu pesimistou a přišla jsem o iluze o některých lidech. Tři volební období je dlouhá doba, ať chcete, nebo ne, vždy musíte někoho odmítnout třeba proto, že nejsou peníze, nemůžete upřednostnit jednoho na úkor druhých, chce něco, co ostatní vidí úplně jinak. A tak si pomalu děláte nepřátele. Ale díky bohu najdou se i tací, kteří za vámi přijdou, potkají vás na ulici, napíší dopis a pochválí, poděkují a především povzbudí. A to je opravdu velká pomoc.

Co vás na této práci nejvíce příjemně a nepříjemně překvapilo?

Je příjemné, když jdete za hranice obce a tam vám lidé řeknou, že by chtěli bydlet v Zašové, protože my se staráme a máme to tu pěkné. Je příjemné, když jednáte s lidmi, kteří ve svých profesích hodně dokázali a berou vás. Je nádherný pocit, když za vámi zůstává něco pěkného, co je vidět, něco, co dobře slouží a z čeho mohou mít lidé radost. Ale i toho nepříjemného je dost, nejhorší je lidská závist, nenávist a zákeřnost. Bohužel, obyčejně to však neodnesu jen já, ale také obec a to není dobře.

Jaké je na radnici momentálně nejaktuálnější téma?

Jak už jsem uvedla předtím, je to právě nové centrum naší obce.

Na co se v obci nejvíce těšíte?

Mám takovou představu obec by měla zajišťovat takové činnosti, které občané potřebují. Proto si myslím, že nelze šetřit v zimě na úhrnu a posypu cest, na úklidu chodníků, že je potřeba pravidelně opravovat cesty, vyvážet popelnice, udržovat všechna prostranství parky, hřbitovy, v noci osvětlovat cesty, mít dobrou školku a školu, dostupné lékaře, umět pomoci potřebným, nabídnout dobrou kulturu a jiné vyžití. Ale to vše stojí nejen pracovní úsilí, ale také peníze a obyčejně ne vždy se vše podaří a funguje úplně na jedničku. Potěší mě, když těch negativ bude co nejméně. Ale jinak se samozřejmě moc těším na ten náš střed obce.

Na co byste pozvala případné turisty?

Bohužel naše obec je vnímána spíše mimo hlavní turistické centrum Rožnovska. Přesto je Zašová nádherná, stejně jako celé Valašsko valašská krajina, hřebeny Beskyd, Javorníků či okolních Veřovických vrchů, valašské doliny a vesničky podél Rožnovské a Vsetínské Bečvy. I Zašová má co nabídnout, především poutní místo Stračka, turistické a cyklistické stezky. Připravujeme také malou naučnou stezku pro nejmenší. Máme tady bowling, několik hřišť, velkou sportovní halu. Zkuste se projít po „Pohoři", když krásně zapadá sluníčko za věžemi kostela. Jak krásný je pohled na celou obec ze Lhot nad Veselou. Je to jenom o tom, jak dokážeme tyto krásy vnímat.

Vnímáte jako výhodu, nebo nevýhodu fakt, že starostujete menší obci, a většina lidí vás tedy osobně zná?

Za poslední roky se do Zašové přistěhovalo mnoho lidí. Jsme obec se 3 tisíci obyvateli, takže se nedá říct, že by se tu všichni mezi sebou znali. Určitě vnímám, že v malých obcích je možná pospolitost lidí trochu větší, ale někdo má rád právě naopak anonymitu. Nehodnotím to.

Chtěla byste něco vzkázat obyvatelům Zašové?

Chtěla bych popřát nám všem, aby svět byl takový, jaký bychom ho chtěli mít. Na světě je hodně utrpení, hodně lidí má existenční problémy. A i když nejsme vždy spokojeni s tím, jak tu žijeme, co tu máme, je třeba to dát do souvislostí s tím ostatním. Říká se, že když někdo něco hodně chce, pak se to splní. Tak bych chtěla všem vzkázat chtějme hodně, nebojme se jít za svým snem, i když se zdá být příliš daleko.

Autor: Michaela Horáková

Autor: Redakce

16.11.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Vsetínští hokejisté. Ilustrační foto

Vsetín se na Roně uvedl vítězstvím

Tipy Deníku

Kam za zážitky nejen o víkendu? Inspirujte se na novém webu Tipy Deníku

Dětství našich babiček připomíná muzeum hraček

FOTOGALERIE / Vyhozený kočárek na dvoře jedné kamarádky určený do sběru. Ten vzbudil před časem lítost u Andrey Miklasové z Hulína, slovo dalo slovo a kočárek záhy změnil majitelku. Nyní sympatickou maminku ročního chlapečka vyhledávají lidé z různých koutů naší země.

AUTOMIX.CZ

GALERIE: Nejvtipněji naložené vozy na silnicích. Nákladem je vše, co si zamanete

Kromě přepravy cestujících je auto od nepaměti využíváno k převozu nákladu. A jak dnes uvidíte, je tím myšleno doslova jakéhokoliv nákladu. Připravte se na bizarní přehlídku převážených věcí všeho druhu, kdy vás už nepřekvapí ani auto naložené v dalším autě.

Letní Flora zve na setkání v Rajské zahradě, terakotovou armádu i řadu hvězd

Především záplavu pestrobarevných květů vrcholícího léta nabízí letní etapa mezinárodní květinové výstavy a zahradnického veletrhu Flora Olomouc.

ON-LINE: O bolestech zad i cvičení v práci

Co dělat, aby vás nebolela záda? Funguje Vojtova metoda i pro dospělé? A jak si třeba krátce zacvičit během pracovní doby? Nejen na to se můžete ptát vedoucí fyzioterapeutky Kroměřížské nemocnice Pavly Zemanové. Odpovídat vám bude středu 23. srpna v čase od 10 do 11 hodin.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení