Proti záměru rušit okrajové školy se postavili někteří zastupitelé. „Škola v Poličné je zasazena do krásného prostředí. Zdejší děti budeme stěhovat do města. Přitom radnice do modernizace školy vložila nemalé prostředky,“ kritizoval rozhodnutí o ukončení její činnosti předseda osadního výboru v Poličné a zastupitel Vladimír Místecký (KSČM). Nečekaný vývoj jej zaskočil.

Podpořil jej Richard Lev (bezpartijní, za KDU-ČSL), jenž poukázal, že škola v Krhové je jediným místem kulturního a společenského života v této místní části. „Současný stav nemá takové řešení, které by nikoho nebolelo. Rozhodovali jsme věcně a bez emocí,“ reagoval na připomínky starosta Jiří Částečka (ODS).

Přijaté rozhodnutí považuje za začátek optimalizace základního školství ve městě. „Školy v Poličné a Krhové mají společně necelých dvě stě žáků. V našich školách je ale devět set třicet volných míst. Proces optimalizace jsme zahájili a určitě bude pokračovat,“ upozornil starosta.

Ministerstvo školství se podle něj chystá zpřísnit pravidla financování základních škol, která se budou odvíjet od počtu žáků ve třídách. „Naše rozhodnutí zhodnotit v příštím roce průběh optimalizace vyvíjí tlak také na ředitele ostatních škol, aby hledali úspory ve svém vlastním hospodaření,“ dodal Částečka.

Že bude otázka rušení některé z meziříčských škol předmětem jednání zastupitelů, bylo všeobecně známé. Návrh zrušit konkrétně školy v Krhové a Poličné se ale objevil jako blesk z čistého nebe. „Na tomto návrhu řešení se těsně před začátkem zasedání dohodli předsedové politických klubů,“ přiblížil zastupující tiskový mluvčí Josef Beneš.

Původně měli zastupitelé na stole jiné dvě varianty, které jim předložili členové odborné komise. První možnost předpokládala zachování všech úplných základních škol pouze s tím, že bude nutné zrušit Základní školu v Krhové. Ta je totiž odloučeným pracovištěm Základní školy Masarykova. „Druhá varianta počítala se zrušením Základní školy Žerotínova a využitím jejích budov například pro sociální služby, volnočasové nebo sportovní aktivity, případně s jejich pronájmem nebo prodejem,“ připomněl Beneš.

S touto variantou ale vedení města narazilo u obyvatel Meziříčí. Proti zrušení Základní školy Žerotínova se zvedl silný odpor. Vyústil až v sepsání petice, pod níž připojilo své jméno téměř pět tisíc lidí.

O takzvané optimalizaci školství se ve Valašském Meziříčí diskutuje několik volebních období. Důvodem je klesající počet žáků a narůstající ekonomická náročnost provozu škol, která stále více zatěžuje městský rozpočet.

Město kvůli tomu už v roce 2005 zrušilo Základní školu Zdeňka Fibicha a školu v místní části Hrachovec, která byla detašovaným pracovištěm Základní školy Šafaříkova. Předloni stejný osud stihl školu v místní části Podlesí, jež spadala pod Základní školu Křižná.