VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Sesuvy ohrožují Valašsko, jeden z nich ohrozil dům

Valašsko /AKTUALIZOVÁNO V 17:08, FOTOGALERIE/ – Sotva se města a obce na Valašsku začaly pozvolna vzpamatovávat z povodní, přišla nová rána.

19.5.2010
SDÍLEJ:

Vydatné deště posledních dní daly znovu do pohybu rozsáhlý sesuv v Lidečku, který ohrožuje vodovod zásobující pitnou vodou zhruba 30 tisíc lidíFoto: DENÍK/Michal Burda

Podmáčené jílovcové podloží totiž podle odborníků ztrácí pevnost a na mnoha místech regionu se objevují nebezpečné sesuvy půdy.

Ten nejrozsáhlejší v blízkosti Čertových skal v Lidečku ohrožuje přivaděč pitné vody pro desítky tisíc lidí na Hornolidečsku, Valašskokloboucku a Slavičínsku.

Geolog Jaroslav Ryšávka, který nestabilní místa v regionu sleduje, uvedl, že v případě Lidečka hrozí velmi vysoké nebezpečí celkového sesunutí podmáčeného svahu. „Sesuv má celkovou délku pět set metrů a je znovu aktivní. Během čtrnácti dnů se posunul o dalšího půl metru,“ potvrdil Ryšávka.

Svah v Lidečku se dal do pohybu po povodních v roce 1997. V případě, že se dá masa zeminy do pohybu, vezme s sebou také vodovodní přivaděč. Bez pitné vody se rázem ocitnou zhruba tři desítky tisíc lidí. „Na tento problém už několik let upozorňujeme Zlínský kraj i stát s tím, že nejlepším řešením by byla přeložka vodovodu,“ uvedl starosta Lidečka Vojtěch Ryza, který se k sesuvu jezdí každý den dívat a pořizuje fotografie.

Podle něj ale podmínky státních a evropských fondů zatím neumožňují získat na přeložku dotace. A obec samotná si takovou investici, která dosáhne dvaceti milionu korun, dovolit nemůže. „Územní rozhodnutí na přeložku vodovodu již máme, v tuto chvíli sháníme prostředky na její uskutečnění,“ dodal Ryza.

Dodal, že kromě přeložky vodovodu je nutné pomýšlet také na celkové zpevnění uvolněného svahu. V extrémním případě, by totiž sesuv mohl ohrozit nedalekou silnici a přehradit říčku Senici, které souběžně s ní protéká.

Vlastníkem ohroženého vodovodního přivaděče je vsetínská společnost Vodovody a kanalizace (VaK). Ta je podle svého prohlášení připravena obnovit dodávku pitné vody v případě roztržení vodovodu do čtyřiadvaceti hodin. „Počítáme s tím. V případě nutnosti jsme schopni vybudovat provizorní přemostění vodovodu,“ uvedl ředitel VaK Michal Korabík.

V případě havárie bude VaK dodávat pitnou vodu přímo do místních vodojemů a či přistaví cisterny. „Z dlouhodobého hlediska je však i podle něj jediným řešením přeložka vodovodu,“ souhlasil Korabík.

Sesuv v Lidečku není jediný, který dělá lidem na Valašsku starosti. Podle geologa Jaroslava Ryšávka se čtyři nové vytvořily také u Valašského Meziříčí, například v Juřince či Poličné.

Objevila se také informace, že sesuv půdy roztrhl ve Stříteži nad Bečvou jeden rodinný dům. Tuto informaci ale později vyvrátil sám geolog Ryšávka i starosta Stříteže Martin Beneš. „O zříceném domě nic nevím. V obci máme dva sesuvy, z nichž jeden zasáhl opěrnou zeď u rozestavěného rodinného domu. Zídka se o něj pouze opřela,“ vylíčil Beneš. Podle jeho slov však novostavbě žádné akutní nebezpečí zřícení nehrozí.

Druhý sesuv se objevil na pasekách u obce, kde ohrožuje přístupovou cestu k osamělé usedlosti. „Už se na něj byli podívat členové povodňové komise z Valašského Meziříčí, se kterou jsme v neustálém kontaktu,“ ujistil starosta.

Další půdní pohyby zaznamenali odborníci v Mikulůvce či Růžďce a také ve Vsetíně a jeho okolí. Například v údolí Hlubokém se objevil nový menší zátrh, který ale neohrožuje rodinné domy. „Mohl by však znamenat nebezpečí pro příjezdovou komunikaci,“ upozornila mluvčí vsetínské radnice Eva Stejskalová.

Velkou hrozbou je podle geologů také sesuv Za Díly, který se aktivoval po prudkém tání v roce 2006. „Již jsme měli na jeho sanaci i státní dotaci. Bohužel, majitelé pozemku nedali radnici souhlas ke vstupu na svou půdu. Sanace se proto nekonala,“ pokrčil rameny místostarosta města Jaromír Kudlík.

Další nebezpečí představuje rozsáhlý sesuv na Jasence nad modlitebnou, který ohrožuje více než deset rodinných domů. Jeho sanace si mezi roky 1998 a 2002 vyžádala třicet milionů korun z prostředků Vsetína.

Veškeré úpravy ve svahu jsou ale v majetku státu, který se k nim nezná, neudržuje je a ani sesuv dále nesleduje. „Naposledy před měsícem jsem znovu upozorňoval Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových, aby stát nepodceňoval monitoring a průběžnou údržbu, například čištění povrchového odvodnění, čištění horizontálních odvodňovacích vrtů a podobně,“ uvedl Kudlík.

Čtěte také:

názor šéfredaktora Miroslava Urubka

Autor: Michal Burda

19.5.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Mužík Matyáš, 11. 8.2017, 3300 g, 50 cm, Rožnov pod Radhoštěm
13

Nově narozená miminka na Valašsku - 30. týden 2017

Ilustrační foto.
12

Kriminálka muže dopadla až v Thajsku

AUTOMIX.CZ

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc. Jaké koupit? A jakým se radši vyhnout?

Sportovně užitková vozidla vládnou světu a to nejen mezi novými auty, ale jejich obliba výrazně roste i mezi ojetinami. Pojďme se tedy podívat na to, jaké možnosti máte, když si chcete pořídit ojeté SUV s relativně omezeným rozpočtem. Probereme si SUV do 300 tisíc a koukneme na pět kusů, které za to stojí. A také na pět, jimž byste se měli vyhnout.

Kam za zážitky nejen o víkendu? Inspirujte se na novém webu Tipy Deníku

Chcete mít přehled o kulturních, sportovních a dalších akcích ve všech regionech? Pak navštivte naši stránku www.tipydeniku.cz, kde najdete fůru inspirace co podniknout nejen o víkendu.

Týden kultury na Valašsku láká pod šapitó na Duška, Sokola, Rodena i pohádku

FOTOGALERIE / Celkem devět divadelních představení v sedmi dnech nabídne 2. ročník charitativního divadelního festivalu Týden kultury na Valašsku. Uskuteční se tradičně na závěr prázdnin, 25. až 31. srpna ve Velkých Karlovicích.

Nový ultrazvuk umožní dříve odhalit problémy

Ultrazvuk s vyšší kvalitou zobrazení schopný zachytit zdravotní problémy dříve, než bylo dosud možné, využívají nově lékaři radiodiagnostického oddělení Nemocnice Valašské Meziříčí.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení