VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Nové zařízení pro seniory ve Valašském Meziříčí dostalo od zastupitelů zelenou

VALAŠSKÉ MEZIŘÍČÍ - Myšlenka valašskomeziříčského Seniorparku dostala zelenou. Jak uvedl mluvčí města Josef Beneš, zastupitelé po dramatické diskuzi uložili radním ustavit odbornou skupinu, která zpracuje podmínky výběrového řízení na zhotovitele projektové dokumentace.

4.12.2007
SDÍLEJ:

Městský úřadFoto: DENÍK/archiv

Záměr, postavit v prostoru od bývalé léčebny dlouhodobě nemocných k hospicu Citadela zařízení se sto dvaceti lůžky pro seniory, lidi se zdravotním postižením a uživatele takzvaných odlehčovacích služeb, vychází z očekávaného demografického vývoje.

„Podle něj se počet obyvatel města starších šedesáti let zvýší z nynějších přibližně pěti tisíc na více než osm tisíc už v roce 2025,“ sdělil Beneš s tím, že množství klientů využívajících pobytovou péči vzroste ze dvou set padesáti na čtyři sta.

„Nechceme ghetto pro seniory, nýbrž přirozenou součást místní komunity,“ zdůraznila Zdislava Odstrčilová, ředitelka Charity a spoluautorka návrhu, který vzešel z komunitního plánování sociálních služeb za účasti odborné i občanské veřejnosti. Projekt počítá také s bezbariérovým bydlením pro lidi, kteří pobytové služby nepotřebují, ale budou ochotni si je zaplatit, s vývařovnou, restaurací, rehabilitací a ordinacemi odborných lékařů.

Zastupitelé zhlédli jedenáct variant možného prostorového uspořádání Seniorparku. Zahrnují úplné nebo částečné využití někdejší léčebny dlouhodobě nemocných i její demolici a stavbu nové budovy. Větší pozornost ovšem vyvolalo sdělení, že realizace ambiciózního záměru, jenž nemá ve Zlínském kraji obdobu, přijde na dvě stě padesát až tři sta padesát milionů korun.

„Až pětaosmdesát procent nákladů mohou pokrýt evropské dotace,“ upozornila ředitelka Charity a doporučila v přípravě investičního záměru neváhat. „Příslušné výzvy mají být vyhlášeny v polovině příštího roku,“ dodala. To se nelíbilo Bohdanu Mikuškovi z opoziční KDU-ČSL, jenž navrhoval předložené materiály doplnit a o projektu hlasovat po jejich podrobném prostudování.

Nejostřeji však proti předloženému záměru vystoupila Irena Brouwerová z koaliční ODS, která ho označila za megalomanský. Když neuspěla s návrhem hlasovat, zda se město má pouštět do stavby tak nákladného zařízení, oznámila, že má se Seniorparkem zásadní problémy, a vzdala se předsednictví svého stranického klubu.

4.12.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Opravy nejstarší roubené stavby v České republice stodoly ze Skaličky u Hranic na Moravě
3

Zachraňují unikátní stodolu. Nevědí ale, kam s ní

Ilustrační foto.

Radnice s lidmi probere vodovod

Za borůvkami nemusíte do lesa, můžete je mít i na balkóně

Jejich plody jsou větší než jejich příbuzných odrůd z lesa, na keřích rostou v celých trsech, takže úroda je mnohem snazší a rychlejší, a jejich chuť si s těmi lesními v ničem nezadá. Řeč je o kanadských borůvkách, které si v pohodlí můžete vypěstovat na zahradě nebo i doma na balkoně a jejich sladké bobule budete mít na dosah ruky.

ON-LINE rozhovor s kardiologem: přibývá mladších lidí s infarktem

Proč na střední a východní Moravě přibývá mladších lidí s infarktem? Jak jej poznat a jak se zachovat? Čím si přispíváme k srdečním potížím a jak jim předcházet? Může láska způsobit vysoký tlak či dokonce arytmii? Nejen na to se můžete ptát známého českého kardiologa Zdeňka Coufala, primáře z Krajské nemocnice Tomáše Bati ve Zlíně.

Deník připravuje seriál ke 20. výročí povodní na Moravě

Před dvaceti lety povodně zpustošily celou střední Moravu. Stoletá voda napáchala hrozivé škody a brala lidské životy.

Cyklista Svatopluk Božák pokořil podruhé nejtěžší závod světa, Ameriku

Cyklistický ultramaratonec Svatopluk Božák z Rožnova pod Radhoštěm překonal už podruhé nástrahy nejtěžšího cyklomaratonu na světě.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies