VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Nové zařízení pro seniory ve Valašském Meziříčí dostalo od zastupitelů zelenou

VALAŠSKÉ MEZIŘÍČÍ - Myšlenka valašskomeziříčského Seniorparku dostala zelenou. Jak uvedl mluvčí města Josef Beneš, zastupitelé po dramatické diskuzi uložili radním ustavit odbornou skupinu, která zpracuje podmínky výběrového řízení na zhotovitele projektové dokumentace.

4.12.2007
SDÍLEJ:

Městský úřadFoto: DENÍK/archiv

Záměr, postavit v prostoru od bývalé léčebny dlouhodobě nemocných k hospicu Citadela zařízení se sto dvaceti lůžky pro seniory, lidi se zdravotním postižením a uživatele takzvaných odlehčovacích služeb, vychází z očekávaného demografického vývoje.

„Podle něj se počet obyvatel města starších šedesáti let zvýší z nynějších přibližně pěti tisíc na více než osm tisíc už v roce 2025,“ sdělil Beneš s tím, že množství klientů využívajících pobytovou péči vzroste ze dvou set padesáti na čtyři sta.

„Nechceme ghetto pro seniory, nýbrž přirozenou součást místní komunity,“ zdůraznila Zdislava Odstrčilová, ředitelka Charity a spoluautorka návrhu, který vzešel z komunitního plánování sociálních služeb za účasti odborné i občanské veřejnosti. Projekt počítá také s bezbariérovým bydlením pro lidi, kteří pobytové služby nepotřebují, ale budou ochotni si je zaplatit, s vývařovnou, restaurací, rehabilitací a ordinacemi odborných lékařů.

Zastupitelé zhlédli jedenáct variant možného prostorového uspořádání Seniorparku. Zahrnují úplné nebo částečné využití někdejší léčebny dlouhodobě nemocných i její demolici a stavbu nové budovy. Větší pozornost ovšem vyvolalo sdělení, že realizace ambiciózního záměru, jenž nemá ve Zlínském kraji obdobu, přijde na dvě stě padesát až tři sta padesát milionů korun.

„Až pětaosmdesát procent nákladů mohou pokrýt evropské dotace,“ upozornila ředitelka Charity a doporučila v přípravě investičního záměru neváhat. „Příslušné výzvy mají být vyhlášeny v polovině příštího roku,“ dodala. To se nelíbilo Bohdanu Mikuškovi z opoziční KDU-ČSL, jenž navrhoval předložené materiály doplnit a o projektu hlasovat po jejich podrobném prostudování.

Nejostřeji však proti předloženému záměru vystoupila Irena Brouwerová z koaliční ODS, která ho označila za megalomanský. Když neuspěla s návrhem hlasovat, zda se město má pouštět do stavby tak nákladného zařízení, oznámila, že má se Seniorparkem zásadní problémy, a vzdala se předsednictví svého stranického klubu.

4.12.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Hnojte popelem

Filip Macháček, 12. 4. 2017, 4400 g, 55 cm, Zubří
4

Nově narozená miminka na Valašsku - 17. týden 2017

AKTUALIZOVÁNO

Řidička osobáku nepřežila srážku s autobusem

Ke srážce osobáku s autobusem, při které zahynula jedenašedesátiletá žena, došlo v pátek před polednem u Kelče.

OBRAZEM: Počasí zahnalo studenty do sálu

Studenti ze Střední školy Kostka, Střední průmyslové školy strojnické a ze Střední odborné školy Josefa Sousedíka uspořádali ve čtvrtek 27. dubna Studentský happening.

Reportérku už hrát nechci, ale tu mrtvolu, o které se mluví, bych brala

/ROZHOVOR/ Letošní XXIV. ročník festivalu Febiofest zakončí svoji pouť 28. dubna v 19.30 ve zlínském kině Golden Apple Cinema projekcí amerického snímku Ženy 20. století. Večera se zúčastní ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová, večerem bude provázet Jolana Voldánová. Ta v rozhovoru pro Deník přiznala, že má k filmu blízko a řadí se i k velkým filmovým fanynkám. „Ano, tisíckrát ano," usmála se Jolana Voldánová.

Holešovská Regata letos slibuje opět přehlídku hvězd

Už za necelé dva měsíce se v zahradách Zámku Holešov rozezní hudba a přítomní diváci si budou moci užít nejen ji, ale také jedinečné prostředí zámecké zahrady, nebo bohatý doprovodný program festivalu, tradičně připravený bezplatně pro malé i velké návštěvníky. Uskuteční se již 7. ročník největšího rodinného festivalu u nás Holešovská Regata, a to ve dnech 16. a 17. června 2017.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies