VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Romové odchází ze Vsetína do Anglie

Vsetín – Tři desítky rodin vsetínských Romů se v minulých dnech rozhodlo řešit především svou finanční situaci odchodem do Anglie. V nejbližších týdnech je bude následovat dalších 21 rodin.

8.11.2011
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: DENÍK

Důvodem hromadného exodu vsetínských Romů je podle vedení radnice jejich snaha vymanit své rodiny ze spirály dluhů a hrozby vystěhování z nájemních bytů, které nejsou schopni splácet. „V současné době má většina rodin snahu situaci řešit. To je jeden z důvodů, proč některé rodiny odchází do ciziny za prací. Aby vydělaly peníze na své dluhy. Romové v našem regionu totiž velmi těžko získávají pracovní uplatnění. Někteří z nich využívají tedy svého práva volného pobytu a odcházejí například do Anglie, kde daleko snáze získají zaměstnání a bydlení,“ vysvětlila místostarosta Květoslava Othová.

Na základě mapování terénu terénními pracovníky se počet Romů, kteří již odjeli, vyšplhal na číslo 126 osob (60 dospělých a 66 dětí). „Odhadují, že by v nejbližších týdnech mohlo odjet dalších 113 osob. Dospělých by mělo odcestovat 48 a 65 dětí,“ doplnila informace mluvčí radnice Jana Čadová. Jak dále upozornila, jedná se o romské rodiny, které žijí napříč celým městem.

Většina romských rodin nicméně ve Vsetíně zůstává. Podle Čadové se tito Romové snaží své pohledávky vůči městu hradit včas a pravidelně. „Mají totiž velké obavy, že přijdou o střechu nad hlavou. Uvědomují si, jak je těžké najít si podnájem,“ vysvětlila situaci mluvčí.

Do 30.září se většina nájemníků snažila dlužné částky na nájmech uhradit nebo splácet splátkový kalendář.

Některým rodinám se přesto nepodařilo svůj dluh vyrovnat do tohoto data celý. Tento dluh pak uhradili v první polovině měsíce října. „Některé rodiny bohužel nebraly situaci příliš vážně a o zaplacení svých pohledávek se začaly zajímat až v půlce října. S těmito lidmi terénní pracovníci pravidelně hovořili a upozorňovali je na situaci a na důsledky, které nastanou, když nezaplatí své pohledávky. Jsou zde také rodiny, které zcela rezignovaly. V současné době se jedná o sedm rodin,“ uzavřela Othová.

Autor: Miroslav Urubek

8.11.2011
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Vsetínští hokejisté. Ilustrační foto

Vsetín se na Roně uvedl vítězstvím

Tipy Deníku

Kam za zážitky nejen o víkendu? Inspirujte se na novém webu Tipy Deníku

Dětství našich babiček připomíná muzeum hraček

FOTOGALERIE / Vyhozený kočárek na dvoře jedné kamarádky určený do sběru. Ten vzbudil před časem lítost u Andrey Miklasové z Hulína, slovo dalo slovo a kočárek záhy změnil majitelku. Nyní sympatickou maminku ročního chlapečka vyhledávají lidé z různých koutů naší země.

AUTOMIX.CZ

GALERIE: Nejvtipněji naložené vozy na silnicích. Nákladem je vše, co si zamanete

Kromě přepravy cestujících je auto od nepaměti využíváno k převozu nákladu. A jak dnes uvidíte, je tím myšleno doslova jakéhokoliv nákladu. Připravte se na bizarní přehlídku převážených věcí všeho druhu, kdy vás už nepřekvapí ani auto naložené v dalším autě.

Letní Flora zve na setkání v Rajské zahradě, terakotovou armádu i řadu hvězd

Především záplavu pestrobarevných květů vrcholícího léta nabízí letní etapa mezinárodní květinové výstavy a zahradnického veletrhu Flora Olomouc.

ON-LINE: O bolestech zad i cvičení v práci

Co dělat, aby vás nebolela záda? Funguje Vojtova metoda i pro dospělé? A jak si třeba krátce zacvičit během pracovní doby? Nejen na to se můžete ptát vedoucí fyzioterapeutky Kroměřížské nemocnice Pavly Zemanové. Odpovídat vám bude středu 23. srpna v čase od 10 do 11 hodin.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení