VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Referendum o areálu s bazény v Zubří je neplatné, přišlo málo voličů

Obyvatelé Zubří měli uplynulou sobotu možnost prostřednictvím referenda podpořit nebo naopak zastavit výstavbu multifunkčního areálu, který má vyjít na více než 120 milionů korun.

17.6.2017 AKTUALIZOVÁNO 19.6.2017
SDÍLEJ:

Zubřané měli v sobotu 17. června 2017 prostřednictvím místního referenda možnost rozhodnout, jestli se město pustí do výstavby multifunkčního areálu za více než 120 milionů korunFoto: Deník / Eva Lukášová

Kvůli nedostatečnému počtu hlasujících osob skončilo s výsledkem neplatné. Vedení města přitom ještě v pátek dopoledne nevědělo, jestli se referendum vůbec uskuteční. Odpůrci areálu se jej soudní cestou pokusili zrušit a uskutečnit referendum dle svého návrhu.

Veřejnému hlasování předcházel soud

Nesouhlas v otázce výstavby multifunkčního areálu mezi koalicí a opozicí vygradoval k soudu. Ihned po schválení referenda místním zastupitelstvem dne 18. května se odpůrci areálu obrátili na Krajský soud v Ostravě. „Navrhovatel požadoval, aby soud vydal předběžné opatření, jímž by městu uložil okamžité ukončení činnosti na referendu vyhlášeném zastupitelstvem dne 18. května," popsal Jiří Gottwald, předseda senátu v zaslaném soudním rozhodnutí. Odpůrci areálu v čele s členem přípravného výboru Martinem Novákem tímto způsobem chtěli dosáhnout toho, aby se referendum sice uskutečnilo, nicméně s jinou otázkou a v jiném termínu.

Zastupitelstvem odhlasované referendum totiž označovali za „trucreferendum" a za účelovou snahu zmařit referendum, které si obyvatelé Zubří vybojovali svými podpisy. Soud ve svém rozhodnutí, které navrhovatelé i vedení města obdrželi v pátek 16. června, čili den před plánovaným referendem, nicméně návrh odpůrců areálu zamítl. Stejně tak odmítl vyhlásit referendum jiné, podle návrhu odpůrců. Jejich otázku „Jste pro krytý bazén ve městě Zubří?" totiž považoval za matoucí a nejednoznačnou.

K volebním urnám přišlo necelých třicet procent voličů

V sobotu přišlo k volebním urnám celkem 1345 lidí ze 4491 oprávněných osob, tedy necelých 30 procent. Referendum je tak neplatné. Z hlasujících lidí převažovali ti, kteří s areálem nesouhlasili. „Hlasoval jsem proti, je to megalomanská stavba, která město, jako je Zubří, zadluží na dlouhé roky," vyjádřil se místní Radim Vlk při odchodu z volební místnosti. Naopak František Šimurda hlasoval pro. „Moji pravnuci chtěli, abych to podpořil, areál tu nebude jen pro nás, ale pro další a další generace," uvedl.

Starosta města Lubomír Vaculín je s výsledkem referenda spokojený. „Jsem rád, že stavba bude pokračovat dál," řekl krátce po spočítání hlasů. „Pokud by opozice chtěla prosadit další své referendum, museli by vymyslet novou, zákonem uznanou otázku a k ní znovu nasbírat potřebný počet podpisů," vysvětlil Vaculín.

Jak se k situaci odpůrci areálu postaví, zatím nevědí. „Setkáme se s kolegy a probereme, jak budeme postupovat dále, nicméně pravděpodobně podáme kasační stížnost a pokusíme se obhájit naši otázku," uvedl Martin Novák. Výsledek sobotního referenda okomentoval stručně. „Ani jsem nečekal takovou účast, myslel jsem, že bude menší, takže jsem příjemně překvapený, že lidem v Zubří není osud města lhostejný," podotkl Novák.

Autor: Eva Lukášová

17.6.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Vsetínští hokejisté. Ilustrační foto

Vsetín se na Roně uvedl vítězstvím

Tipy Deníku

Kam za zážitky nejen o víkendu? Inspirujte se na novém webu Tipy Deníku

Dětství našich babiček připomíná muzeum hraček

FOTOGALERIE / Vyhozený kočárek na dvoře jedné kamarádky určený do sběru. Ten vzbudil před časem lítost u Andrey Miklasové z Hulína, slovo dalo slovo a kočárek záhy změnil majitelku. Nyní sympatickou maminku ročního chlapečka vyhledávají lidé z různých koutů naší země.

AUTOMIX.CZ

GALERIE: Nejvtipněji naložené vozy na silnicích. Nákladem je vše, co si zamanete

Kromě přepravy cestujících je auto od nepaměti využíváno k převozu nákladu. A jak dnes uvidíte, je tím myšleno doslova jakéhokoliv nákladu. Připravte se na bizarní přehlídku převážených věcí všeho druhu, kdy vás už nepřekvapí ani auto naložené v dalším autě.

Letní Flora zve na setkání v Rajské zahradě, terakotovou armádu i řadu hvězd

Především záplavu pestrobarevných květů vrcholícího léta nabízí letní etapa mezinárodní květinové výstavy a zahradnického veletrhu Flora Olomouc.

ON-LINE: O bolestech zad i cvičení v práci

Co dělat, aby vás nebolela záda? Funguje Vojtova metoda i pro dospělé? A jak si třeba krátce zacvičit během pracovní doby? Nejen na to se můžete ptát vedoucí fyzioterapeutky Kroměřížské nemocnice Pavly Zemanové. Odpovídat vám bude středu 23. srpna v čase od 10 do 11 hodin.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení