VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Referendum o areálu s bazény v Zubří je neplatné, přišlo málo voličů

Obyvatelé Zubří měli uplynulou sobotu možnost prostřednictvím referenda podpořit nebo naopak zastavit výstavbu multifunkčního areálu, který má vyjít na více než 120 milionů korun.

17.6.2017 AKTUALIZOVÁNO 19.6.2017
SDÍLEJ:

Zubřané měli v sobotu 17. června 2017 prostřednictvím místního referenda možnost rozhodnout, jestli se město pustí do výstavby multifunkčního areálu za více než 120 milionů korunFoto: Deník / Eva Lukášová

Kvůli nedostatečnému počtu hlasujících osob skončilo s výsledkem neplatné. Vedení města přitom ještě v pátek dopoledne nevědělo, jestli se referendum vůbec uskuteční. Odpůrci areálu se jej soudní cestou pokusili zrušit a uskutečnit referendum dle svého návrhu.

Veřejnému hlasování předcházel soud

Nesouhlas v otázce výstavby multifunkčního areálu mezi koalicí a opozicí vygradoval k soudu. Ihned po schválení referenda místním zastupitelstvem dne 18. května se odpůrci areálu obrátili na Krajský soud v Ostravě. „Navrhovatel požadoval, aby soud vydal předběžné opatření, jímž by městu uložil okamžité ukončení činnosti na referendu vyhlášeném zastupitelstvem dne 18. května," popsal Jiří Gottwald, předseda senátu v zaslaném soudním rozhodnutí. Odpůrci areálu v čele s členem přípravného výboru Martinem Novákem tímto způsobem chtěli dosáhnout toho, aby se referendum sice uskutečnilo, nicméně s jinou otázkou a v jiném termínu.

Zastupitelstvem odhlasované referendum totiž označovali za „trucreferendum" a za účelovou snahu zmařit referendum, které si obyvatelé Zubří vybojovali svými podpisy. Soud ve svém rozhodnutí, které navrhovatelé i vedení města obdrželi v pátek 16. června, čili den před plánovaným referendem, nicméně návrh odpůrců areálu zamítl. Stejně tak odmítl vyhlásit referendum jiné, podle návrhu odpůrců. Jejich otázku „Jste pro krytý bazén ve městě Zubří?" totiž považoval za matoucí a nejednoznačnou.

K volebním urnám přišlo necelých třicet procent voličů

V sobotu přišlo k volebním urnám celkem 1345 lidí ze 4491 oprávněných osob, tedy necelých 30 procent. Referendum je tak neplatné. Z hlasujících lidí převažovali ti, kteří s areálem nesouhlasili. „Hlasoval jsem proti, je to megalomanská stavba, která město, jako je Zubří, zadluží na dlouhé roky," vyjádřil se místní Radim Vlk při odchodu z volební místnosti. Naopak František Šimurda hlasoval pro. „Moji pravnuci chtěli, abych to podpořil, areál tu nebude jen pro nás, ale pro další a další generace," uvedl.

Starosta města Lubomír Vaculín je s výsledkem referenda spokojený. „Jsem rád, že stavba bude pokračovat dál," řekl krátce po spočítání hlasů. „Pokud by opozice chtěla prosadit další své referendum, museli by vymyslet novou, zákonem uznanou otázku a k ní znovu nasbírat potřebný počet podpisů," vysvětlil Vaculín.

Jak se k situaci odpůrci areálu postaví, zatím nevědí. „Setkáme se s kolegy a probereme, jak budeme postupovat dále, nicméně pravděpodobně podáme kasační stížnost a pokusíme se obhájit naši otázku," uvedl Martin Novák. Výsledek sobotního referenda okomentoval stručně. „Ani jsem nečekal takovou účast, myslel jsem, že bude menší, takže jsem příjemně překvapený, že lidem v Zubří není osud města lhostejný," podotkl Novák.

Autor: Eva Lukášová

17.6.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto.

Deník připravuje seriál ke 20. výročí povodní na Moravě

Cyklista Svatopluk Božák pokořil podruhé nejtěžší závod světa, Ameriku přejel napříč za necelých jedenáct dní
7

Cyklista Svatopluk Božák pokořil podruhé nejtěžší závod světa, Ameriku

AKTUALIZOVÁNO

Policie evakuovala obchodní centrum ve Zlíně. Poplach vyvolala fotopast

VIDEO / Podezřelý, nebezpečně vypadající předmět ve zkušební kabince v obchodním centru ve Zlíně – Malenovicích, vyhnal v sobotu krátce před polednem tři stovky zaměstnanců a zákazníků před budovu. Nakonec se ukázalo, že jde o fotopast, kterou si doma někdo vyrobil.

AKTUALIZUJEME

OBRAZEM: Tradiční Ovčácký den na Valašsku

Tradiční Ovčácký den na Valašsku se uskutečnil už pojedenácté v sobotu 24. června. Letos poprvé se program zaměřený na chov, zemědělství, tradiční plodiny a řemesla odehrál v areálu Střední školy zemědělské a přírodovědné v Rožnově pod Radhoštěm

Oprava cesty zkomplikuje život zaměstnancům

Pohodlnější cesty do práce se už brzy dočkají zaměstnanci firem v průmyslovém areálu bývalé Zbrojovky v Jablůnce. V červenci začnou dělníci opravovat cestu, která spojuje areál s hlavní silnicí I/57.

Nově narozená miminka na Valašsku - 25. týden 2017

Vážení rodiče, díky vstřícnosti porodnic ve Zlínském kraji vám na našem webu přinášíme fotky dětí, které se právě narodily.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies