VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Ratiboř soutěží posedmé, Hošťálková má nejvíc cen

Do třiadvacátého ročníku soutěže Vesnice roku se přihlásilo dvě stě dvanáct obcí z celé České republiky. O prestižní titul se uchází i tři zástupci z Valašska Ratiboř, Hošťálková a Poličná.

16.5.2017
SDÍLEJ:

O titul Vesnice roku soutěží šest obcí: Hoštálková.Foto: DENÍK/Michal Burda

O titul Vesnice roku se letos popere také Poličná. Chce zaujmout dětskými hřišti.

Ratiboř není v soutěži žádným nováčkem. O titul Vesnice roku se uchází posedmé. V roce 2011 vybojovali místní Oranžovou stuhu za spolupráci obce a zemědělského subjektu.

V letošním roce se podle slov místostarosty Martina Žabčíka zaměří na strategický plán rozvoje obce, kulturní a spolkový život, vztah k tradicím a folkloru a práci s dětmi a mládeží.

„Chceme se reprezentovat rekonstruovanou budovou obecního úřadu nebo mateřským centrem Budníček. Představíme Projekt modernizace infokanálu a webových stránek obce nebo soubor Kosiska,“ vyjmenoval Žabčík.

Porotu by mohli zaujmout také historickým hasičským autem, mužským pěveckým sborem Kosáci nebo Vojenským muzeem Ludvíka Hynka.

„Naším trumfem by mohl být také soubor Zvonky dobré zprávy,“ věří Žabčík.

Sousední Hošťálková usiluje o titul počtvrté. Na kontě už má ale šest ocenění.

„Za tři roky jsme díky soutěži získali téměř tři miliony korun. Peníze jsme použili na rozvoj a výstavbu v obci,“ řekl starosta Petr Laštovica.

Hlavním přínosem je však podle něj společné snažení a soutěžení lidí a spolků o dobrou věc. Podle Laštovici je Hošťálková moderní společensko-kulturní obec, která svým obyvatelům nabízí širokou paletu občanské vybavenosti, služeb a kulturních akcí.

Čím chtějí komisi překvapit, ale starosta neprozradil.

„Každý soutěžící má své tajné zbraně, které prezentuje opravdu až v den příjezdu hodnotitelů tak, aby obec byla mimořádně zajímavá,“ podotkl Laštovica.

Posledním valašským soutěžícím je Poličná. Do klání se letos zapojí potřetí. Podle místostarosty Stanislava Pernického se bude Poličná prezentovat jako dynamicky se rozvíjející vesnice, která žije, rozvíjí se a roste do krásy.

„Chceme potvrdit, že loňské ocenění za dynamický rozvoj nebyla náhoda. V uplynulém roce jsme opět udělali spoustu práce. Věříme, že to nejen hodnoticí komise, ale hlavně naši občané poznají a ocení,“ uvedl Pernický.

V Poličné pro komisaře nechystají žádné divadelní představení, pochlubí se ale opravenými chodníky, silnicemi a lesními cestami či dětskými hřišti.

„Doufám, že překvapíme také nově rekonstruovaným sálem U Slunce. Vloni jsme se rozhodli nečekat na dotace a pomoci a pomohli jsme si sami. Pronajali jsme celá léta nevyužívaný sál a během dvou měsíců ho zrekonstruovali,“ připomněl Pernický.

Výsledkem je sál asi pro 120 lidí, kde se mohou místní scházet a bavit se.

Cílem soutěže Vesnice roku je povzbudit obyvatele venkova k aktivní účasti na rozvoji svého domova. Dále upozornit širokou veřejnost na význam venkova, ale také vyzdvihnout aktivity obcí, jejich představitelů a obyvatel, kteří se snaží zvelebovat svůj domov, rozvíjejí i místní tradice a zapojují se do společenského života v obci.

Krajská kola budou komisaři hodnotit v květnu a červnu. Celostátní kolo se uskuteční na začátku září. Vítěz a nositel titulu Vesnice roku 2017 bude vyhlášen 16. září na Jarmarku venkova v Luhačovicích. Ministerstvo pro místní rozvoj každoročně rozdělí oceněným obcím až 32 milionů korun na jejich další rozvoj.

Autor: Martin Mrlina, Eva Lukášová

16.5.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

V místě kde se v současné době odbočuje z hlavní cesty v Hovězí do místní části Hovízky, vznikne příští rok kruhový objezd.
8

Plánovaný kruhový objezd v centru Hovězí jitří vášně

Ilustrační foto

Fotbalový Hulín jede pro postup s posilou Motalem

Soudy daly Vsetínu za pravdu. Kotovo je města

Po více než dvaceti letech může město opět nakládat se svým majetkem. V kauze Wojtoň Kovex dal Nejvyšší soud České republiky Vsetínu za pravdu a potvrdil rozhodnutí nižších soudů o neexistenci zástavních práv.

AUTOMIX.CZ

Toužíte po klasické škodovce? Na prodej jich je řada. Tyhle jsou nejzajímavější

Aut mladoboleslavské značky se na české inzerci povalují přímo hordy, v drtivé většině případů jde ale o běžné modely moderní éry. Co když ale sháníte škodováckou klasiku? I v tomhle případě je bohatý výběr.

Známá firma objednávala u strážníků tank

Třiašedesátiletý muž ze Zlína zavolal ve čtvrtek 20. července na tísňovou linku zlínských strážníků, že si chce objednat tank.

Potraviny, které nesou značku Perla Zlínska

Pepřová kotlela z Otrokovic nebo jogurtové mléko Jahoda ze Štítné nad Vláří nesou nově označení PERLA ZLÍNSKA. Agrární komora Zlín ve spolupráci se Zlínským krajem ocenila letos šestnáct produktů. V soutěži o nejlepší regionální potravinářské výrobky bojovalo o značku 139 výrobků od 44 producentů.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení