VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Proti hrázi sepsali lidé petici

Rožnov pod Radhoštěm – Plánovaná výstavba protipovodňových hrází kolem řeky Bečvy v Rožnově pod Radhoštěm naráží na nesouhlasné reakce některých obyvatel města a ochránců přírody.

7.3.2011
SDÍLEJ:

Zpevňování hrází - ilustrační foto.Foto: DENÍK/Fidel Kuba

Odpůrci protipovodňové zídky v Rožnově nesouhlasí s kácením lip a ohrožením vydry

Nelíbí se jim zásah do stávající zeleně, poukazují také na chráněné živočichy, které může stavba ohrozit.Radnice se výtkám brání a poukazuje na nutnost chránit majetek a životy lidí, kteří žijí v okolí vodního toku. O opodstatněnosti stavby chtějí obyvatele města přesvědčit na veřejném projednávání 14. března na rožnovské radnici.

Odpůrci řešení protipovodňové ochrany systémem ochranných zídek a zemních hrázek sepsali petici. „Žádáme, aby bylo přehodnoceno navrhované opatření, kdy se počítá s betonovou zídkou ve výšce až sto dvacet centimetrů po obou březích Rožnovské Bečvy v úseku mezi mosty ulice Nádražní a Bučiska a kompletním vykácením stromořadí vzrostlých lip,“ uvádějí v petici za petiční výbor Kristýna Kosová a Aneta Valasová.

Podle iniciátorů petice zídky významně sníží estetickou i volnočasovou hodnotu nábřežní oblasti. Bojí se také, že betonová či kamenem obložená plocha se velmi brzy stane terčem sprejerů. „O účelnosti stavby navíc panují oprávněné pochybnosti, neboť po rozšíření koryta po povodni v roce 1997 se omezilo rozlévání řeky v tomto úseku a převažuje ohrožení spodní vodou,“ podotýkají organizátoři petice.

S výstavbou zdí nesouhlasí ani členové sdružení Zdravý Rožnov, které má své zástupce i v městském zastupitelstvu.

Neestetické řešení

„Výhrad máme více. Navrhované řešení není adekvátní a je neestetické. Zdá se nám, že je zbytečné dělat betonové koryto kolem řeky,“ uvedla Jarmila Mikulášková (Zdravý Rožnov).Také ona nesouhlasí s tím, že by betonová zeď měla nahradit stromořadí vzrostlých lip. „Nábřeží Bečvy představuje klidné místo k procházkám. Bude velmi dlouho trvat, než se podaří vykácené stromy nahradit,“ míní Mikulášková.

Dalšími, kdo se staví proti budování protipovodňových zídek na Tyršově nábřeží, jsou ochránci přírody. „Zdi omezí možnosti migrace živočichů. Zejména vydra říční, která se přesouvá i na větší vzdálenosti, tím přijde o přirozené prostředí,“ podotkl rožnovský ekolog Michal Šulgan. Navíc se nedomnívá, že zídky, které budou lemovat jen část řeky, vyřeší problémy s povodněmi. „Je to nekoncepční řešení. Spíše by se mělo uvažovat například o suchých poldrech nad Rožnovem,“ navrhl Šulgan.

Proti nesouhlasným názorům se jménem rožnovské radnice staví místostarosta města Alois Vychodil. „Budovat se budou zídky s náspy, jejichž viditelnost bude v některých místech metr deset, jinde osmdesát centimetrů, někde v podstatě splynou se zemí,“ přiblížil Vychodil.

Kolem zídek podle něj bude vysazena zeleň, která vytvoří mikroklima pro drobné živočichy. „Součástí protipovodňového opatření je výsadbový plán. Staré lípy, které se budou kácet, by stejný osud tak jako tak potkal v nejbližších letech,“ uvedl Vychodil.Stromy už jsou staré a je nutné je nahradit. Řada místních podle Vychodila radnici upozorňovala na větve, které padají do zahrad a podobně.

Připomínky i petici, kterou lidé na radnici doručili, ale nebere na lehkou váhu. „Podněty jsem předal na stavební úřad. Předpokládám, že se stavební řízení protáhne a letos už možná stavba ani nezačne,“ řekl Vychodil.S protipovodňovým plánem navíc město seznámí veřejnost na schůzce, která se bude konat 14. března od tří hodin odpoledne v zasedací místnosti městského úřadu.

Protipovodňové opatření připravuje Povodí Moravy, které bude dodavatelem stavby, už od roku 2004. V roce 2008 na financování uvolnilo ministerstvo zemědělství sedmnáct milionů korun. „Město nebude stavba stát ani korunu,“ dodal Vychodil.

Autor: Michal Burda

7.3.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Auta vykradli mladí bezdomovci

Ilustrační foto.

Ve městě chtějí tenisovou halu

Vsetín se na Roně uvedl vítězstvím

Hokejisté Vsetína v úvodním zápase turnaje Rona Cup v Trenčíně porazili francouzský Mulhouse 2:1 po samostatných nájezdech. Už v 5. minutě šli do vedení francouzští Škorpioni trefou Vignerse, v 11. minutě vyrovnal Slováček.

Hygiena letos potrestala jediný tábor

FOTOGALERIE / Zatím třiatřicet dětských táborů konaných na Valašsku navštívili pracovníci Krajské hygienické stanice Zlínského kraje se sídlem ve Zlíně během tohoto léta. Odhalili jeden nedostatek. Týkal se pochybení ve stravování dětí.

Kam za zážitky nejen o víkendu? Inspirujte se na novém webu Tipy Deníku

Chcete mít přehled o kulturních, sportovních a dalších akcích ve všech regionech? Pak navštivte naši stránku www.tipydeniku.cz, kde najdete fůru inspirace co podniknout nejen o víkendu.

Dětství našich babiček připomíná muzeum hraček

FOTOGALERIE / Vyhozený kočárek na dvoře jedné kamarádky určený do sběru. Ten vzbudil před časem lítost u Andrey Miklasové z Hulína, slovo dalo slovo a kočárek záhy změnil majitelku. Nyní sympatickou maminku ročního chlapečka vyhledávají lidé z různých koutů naší země.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení