Lidé na Hornolidečsku, ale i Valašskokloboucku či Slavičínsku, čekají na přemístění vodovodního přivaděče už několik let. V případě, že by se dala masa zeminy do pohybu, bez pitné vody by se rázem ocitlo až pětadvacet tisíc lidí. „Jsem velice rád, že už se kope. Čelo sesuvu se totiž zase pohnulo o půl až jeden metr. A to máme nyní období sucha. Uvidíme, jak se bude sesuv chovat při deštích či v zimě,“ řekl starosta Lidečka Vojtěch Ryza.

Podle jeho slov byla přeložka ohroženého vodovodu jediným možným řešením. „Poslední tři roky víme, že stabilizace sesuvu je naprosto nereálná pro svou finanční náročnost,“ poznamenal Ryza.

Také proto nejen vedení Lidečka ve spolupráci se Zlínským krajem přeložku vodovodu aktivně prosazovalo. „Dlouho se nedařilo najít vhodný dotační titul. Až poté, co se do věci vložila také firma Vodovody a kanalizace Vsetín jako žadatel, dotaci poskytlo ministerstvo zemědělství,“ vysvětlil Ryza.

Potřebné přemístění skupinového vodovodu do bezpečí si vyžádá osmnáct milionů korun. „Je to největší stavba, kterou Vodovody a kanalizace Vsetín v letech 2011 a 2012 provádějí,“ uvedl ředitel vsetínské společnosti Michal Korabík.

Vedení firmy zažádalo o dotaci na přemístění vodovodu ministerstvo zemědělství na počátku letošního roku.

Kladné stanovisko vydalo ministerstvo v červenci.

„Tomu předcházela projektová příprava, vyřízení územního rozhodnutí, stavebního povolení a výběrové řízení na dodavatele stavby,“ přiblížil Korabík.

Doplnil, že dotace činí pětasedmdesát procent z ceny stavby. To znamená přibližně třináct a půl milionu korun. „Celkové náklady na zbudování přeložky vodovodu dosáhnou necelých osmnácti milionů,“ prozradil ředitel.

Přeložka tak vyjde levněji, než se původně počítalo.

Cenu se díky výběrovému řízení na zhotovitele stavby podařilo srazit z původních dvaadvaceti milionů.

V letošním roce dokončili dělníci výkopové práce kolem hlavní silnice při vjezdu do Lidečka ve směru od Vsetína. Položili takzvanou chráničku, do které zatáhli potrubí v délce dvou set metrů.

„Ještě letos by se měly připravit protlaky pod komunikací a překop vodoteče,“ uvedl Korabík.

Dodal, že technicky složitější část přeložky s protlaky pod potokem a železnicí a samotné napojení na stávající vodovodní řád čeká dělníky v příštím roce.

„Bohužel bude opět nutné i uzavření části hlavní komunikace,“ netajil Korabík.

Práce na přeložce skupinového vodovodu Stanovnice v Lidečku budou podle plánů pokračovat do konce října 2012.

Svah v Lidečku se dal do pohybu po povodních v roce 1997. „Sesuv má celkovou délku pět set metrů a je stále aktivní,“ upozorňoval už dříve geolog Jaroslav Ryšávka, který sesuvy na Valašsku sleduje.