VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Obyvatelé Hornolidečska a Kloboucka o vodu nepřijdou

Lidečko /FOTOGALERIE, AKTUALIZOVÁNO/ – Obyvatelé Lidečka a dalších vesnic a měst si mohou oddechnout. První část dlouho očekávané přeložky vodovodu, který ohrožuje rozsáhlý aktivní sesuv svahu, je téměř hotová. Další stavební práce budou pokračovat v příštím roce.

9.11.2011
SDÍLEJ:

První část dlouho očekávané přeložky vodovodu v Lidečku, který je ohrožený rozsáhlým sesuvem půdy, je takřka u konce. Náročnější stavební práce čekají stavební dělníky v příštím roce.Foto: DENÍK/Michal Burda

Lidé na Hornolidečsku, ale i Valašskokloboucku či Slavičínsku, čekají na přemístění vodovodního přivaděče už několik let. V případě, že by se dala masa zeminy do pohybu, bez pitné vody by se rázem ocitlo až pětadvacet tisíc lidí. „Jsem velice rád, že už se kope. Čelo sesuvu se totiž zase pohnulo o půl až jeden metr. A to máme nyní období sucha. Uvidíme, jak se bude sesuv chovat při deštích či v zimě,“ řekl starosta Lidečka Vojtěch Ryza.

Podle jeho slov byla přeložka ohroženého vodovodu jediným možným řešením. „Poslední tři roky víme, že stabilizace sesuvu je naprosto nereálná pro svou finanční náročnost,“ poznamenal Ryza.

Také proto nejen vedení Lidečka ve spolupráci se Zlínským krajem přeložku vodovodu aktivně prosazovalo. „Dlouho se nedařilo najít vhodný dotační titul. Až poté, co se do věci vložila také firma Vodovody a kanalizace Vsetín jako žadatel, dotaci poskytlo ministerstvo zemědělství,“ vysvětlil Ryza.

Potřebné přemístění skupinového vodovodu do bezpečí si vyžádá osmnáct milionů korun. „Je to největší stavba, kterou Vodovody a kanalizace Vsetín v letech 2011 a 2012 provádějí,“ uvedl ředitel vsetínské společnosti Michal Korabík.

Vedení firmy zažádalo o dotaci na přemístění vodovodu ministerstvo zemědělství na počátku letošního roku.

Kladné stanovisko vydalo ministerstvo v červenci.

„Tomu předcházela projektová příprava, vyřízení územního rozhodnutí, stavebního povolení a výběrové řízení na dodavatele stavby,“ přiblížil Korabík.

Doplnil, že dotace činí pětasedmdesát procent z ceny stavby. To znamená přibližně třináct a půl milionu korun. „Celkové náklady na zbudování přeložky vodovodu dosáhnou necelých osmnácti milionů,“ prozradil ředitel.

Přeložka tak vyjde levněji, než se původně počítalo.

Cenu se díky výběrovému řízení na zhotovitele stavby podařilo srazit z původních dvaadvaceti milionů.

V letošním roce dokončili dělníci výkopové práce kolem hlavní silnice při vjezdu do Lidečka ve směru od Vsetína. Položili takzvanou chráničku, do které zatáhli potrubí v délce dvou set metrů.

„Ještě letos by se měly připravit protlaky pod komunikací a překop vodoteče,“ uvedl Korabík.

Dodal, že technicky složitější část přeložky s protlaky pod potokem a železnicí a samotné napojení na stávající vodovodní řád čeká dělníky v příštím roce.

„Bohužel bude opět nutné i uzavření části hlavní komunikace,“ netajil Korabík.

Práce na přeložce skupinového vodovodu Stanovnice v Lidečku budou podle plánů pokračovat do konce října 2012.

Svah v Lidečku se dal do pohybu po povodních v roce 1997. „Sesuv má celkovou délku pět set metrů a je stále aktivní,“ upozorňoval už dříve geolog Jaroslav Ryšávka, který sesuvy na Valašsku sleduje.

Autor: Michal Burda

9.11.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Vsetínští hokejisté. Ilustrační foto

Vsetín se na Roně uvedl vítězstvím

Tipy Deníku

Kam za zážitky nejen o víkendu? Inspirujte se na novém webu Tipy Deníku

Dětství našich babiček připomíná muzeum hraček

FOTOGALERIE / Vyhozený kočárek na dvoře jedné kamarádky určený do sběru. Ten vzbudil před časem lítost u Andrey Miklasové z Hulína, slovo dalo slovo a kočárek záhy změnil majitelku. Nyní sympatickou maminku ročního chlapečka vyhledávají lidé z různých koutů naší země.

AUTOMIX.CZ

GALERIE: Nejvtipněji naložené vozy na silnicích. Nákladem je vše, co si zamanete

Kromě přepravy cestujících je auto od nepaměti využíváno k převozu nákladu. A jak dnes uvidíte, je tím myšleno doslova jakéhokoliv nákladu. Připravte se na bizarní přehlídku převážených věcí všeho druhu, kdy vás už nepřekvapí ani auto naložené v dalším autě.

Letní Flora zve na setkání v Rajské zahradě, terakotovou armádu i řadu hvězd

Především záplavu pestrobarevných květů vrcholícího léta nabízí letní etapa mezinárodní květinové výstavy a zahradnického veletrhu Flora Olomouc.

ON-LINE: O bolestech zad i cvičení v práci

Co dělat, aby vás nebolela záda? Funguje Vojtova metoda i pro dospělé? A jak si třeba krátce zacvičit během pracovní doby? Nejen na to se můžete ptát vedoucí fyzioterapeutky Kroměřížské nemocnice Pavly Zemanové. Odpovídat vám bude středu 23. srpna v čase od 10 do 11 hodin.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení