VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Posudek experta potvrdil chyby ve stavbě vytížené křižovatky U Janíků v Rožnově

Rožnov pod Radhoštěm - Rekonstruovaná křižovatka U Janíků v Rožnově pod Radhoštěm je postavená špatně. Skutečnost, na kterou upozorňovali řidiči a také vedení města, potvrdily nyní výsledky expertního posudku. Na žádost investora stavby, kterým je Ředitelství silnic a dálnic České republiky (ŘSD), audit zpracovalo VUT Brno.

22.4.2016
SDÍLEJ:

Hlavní křižovatka v Rožnově pod Radhoštěm.Foto: DENÍK/Jan Karásek

SLEDUJEME Stavbu křižovatky v Rožnově pod Radhoštěm

Zpracovatel posudku nalezl ve stávajícím stavebním řešení zatím nedokončené frekventované křižovatky na vjezdu do Rožnova několik problémů.

K největším patří odbočení z hlavní Meziříčské ulice na ulici Nádražní, které přináší problémy především řidičům nákladních automobilů a autobusů. „Odbočení ve směru do města je ostré. Autobus nemá takový rejd a je dlouhý. Řidič si proto musí složitě nadjíždět," popsal nedávno vedoucí meziříčské provozovny společnosti ČSAD Vsetín Aleš Růčka.

Z posudku experta vyplývá, že stavebníci udělali vjezd ulice Meziříčské široký jen 8,9 metru, zatímco v projektové dokumentaci je zakreslena šířka devět a půl metru.

„Pokud by byla stavba v tomto místě provedena podle projektové dokumentace, umožnilo by to zřízení třetího jízdního pruhu," zhodnotil autor posudku Michal Radimský.

Připomněl také, že v minulosti bylo odbočení z ulice Meziříčská do ulice Nádražní vyřešené samostatným by- passem. Ten v projektové dokumentaci i stavbě samotné nahradil pruh pro odbočení vpravo.

Vedení rožnovské radnice už dříve volalo po navrácení by-passu. Odborný posudek jej ale nedoporučuje. „Toto řešení (odbočovací pruh) je vhodnější než původní bypass jak z pohledu kapacity křižovatky, tak z pohledu bezpečnosti dopravy, jelikož náhradou by-passu došlo k redukci počtu kolizních bodů. Zřízení plnohodnotného by-passu není možné s ohledem na omezený prostor zejména na ulici Nádražní," uvedl expert.

Další problémy odhalil posudek také při odbočování vlevo v opačném směru, tedy z Nádražní ulice do Meziříčské. I v tomto případě je skutečná šířka výjezdu z křižovatky ulicí Meziříčská mezi obrubami o pár centimetrů užší, než stojí v projektu.

Největší dopad to má opět na nákladní soupravy a autobusy. „Řešením může být odsunutí přechodu pro chodce dál od křižovatky a zkrácení dělicího pásu, případně provést konec pásu z přejízdných obrub, aby umožnil pojíždění návěsových souprav a autobusů," zhodnotil Michal Rudimský. V posudku dále upozornil také na nevyhovující šířkové poměry samotné ulice Nádražní.

Podle starosty Rožnova pod Radhoštěm Radima Holiše audit jen potvrdil to, na co už předtím vedení města upozorňovalo a čím také ŘSD zpracování posudku zadávalo.

S vedením zlínské Správy ŘSD se první muž rožnovské radnice sešel včera. „Ředitelství nám předložilo návrh řešení ulice Nádražní, který obsahuje velmi razantní změnu v šířkových poměrech ulice, tedy s rozšířením až o dva a půl metru," prozradil po jednání Radim Holiš. Dokonce v nové podobě zbude místo i na průjezd pro cyklisty, a to v obou směrech.

Starosta ubezpečil, že návrh také předpokládá zásadní úpravu kritizovaného pravého odbočení od Valašského Meziříčí směrem na Nádražní ulici do centra města. „Tato varianta nepočítá s odbočením, které tam bylo původně (samostatný by-pass pozn. redakce), ale navrhuje razantní rozšíření komunikace tak, aby podle ujištění ŘSD i projektanta nedocházelo k situacím, které jsme rozporovali," řekl starosta Rožnova.

Navržené změny podle něj neprodlouží termín dokončení celé stavby a nebudou ani hrazené z městských peněz. Rožnované se s připravovanými úpravami křižovatky budou moci seznámit na veřejném kontrolním dnu, který se koná ve středu 4. května od 9 hodin ve velké zasedací místnosti rožnovské radnice.

Vedení města také pokračuje v přípravě plánovaného pravého odbočení ve směru z centra města na nábřeží Dukelských hrdinů takzvaného městského by-passu. Toto odbočení bude v souladu s dohodami z března 2015 ze svého rozpočtu financovat město Rožnov.

V současné době probíhá nabytí právní moci územního rozhodnutí a město předpokládá, že v průběhu května požádá o stavební povolení.

Autor: Michal Burda

22.4.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc.
AUTOMIX.CZ
20

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc. Jaké koupit? A jakým se radši vyhnout?

Tipy Deníku

Kam za zážitky nejen o víkendu? Inspirujte se na novém webu Tipy Deníku

Týden kultury na Valašsku láká pod šapitó na Duška, Sokola, Rodena i pohádku

FOTOGALERIE / Celkem devět divadelních představení v sedmi dnech nabídne 2. ročník charitativního divadelního festivalu Týden kultury na Valašsku. Uskuteční se tradičně na závěr prázdnin, 25. až 31. srpna ve Velkých Karlovicích.

Nový ultrazvuk umožní dříve odhalit problémy

Ultrazvuk s vyšší kvalitou zobrazení schopný zachytit zdravotní problémy dříve, než bylo dosud možné, využívají nově lékaři radiodiagnostického oddělení Nemocnice Valašské Meziříčí.

Lukášek z Uherského Hradiště bojuje s leukemií. Kostní dření můžete pomoct i vy

FOTOGALERIE / Ještě na začátku roku byl Lukášek z Mařatic bezstarostný kluk, který si užíval dětství, běhal po hřišti a chodil do Hradišťánku. Únor 2017 bude už navždy pro celou rodinu jedním z nejsmutnějších měsíců letošního roku.

Auta vykradli mladí bezdomovci

Vsetínským kriminalistům se v těchto dnech podařilo objasnit, kdo se vloupal do tří aut ve Vsetíně. Vozy vykradli dva mladíci. Jednomu je osmnáct, druhému jednadvacet let.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení