VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Po kormoránech zůstala zpustošená řeka

Valašsko – Ve stovkách tisíc korun počítají rybáři na Valašsku škody, které jim způsobili kormoráni. Početné kolonie rybožravých ptáků v průběhu zimních měsíců doslova vydrancovaly rybí populaci zejména v řece Bečvě.

6.5.2010
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: DENÍK/Archiv

Jen vsetínští rybáři přitom ve svém revíru ročně do toků vysadí třicet dva a půl tisíce pstruhů dva až tři roky starých.

Znovu zarybnit zdecimovanou řeku nebude podle příslušníků Petrova cechu vůbec jednoduché. „Škody, které kormorán napáchal, jsou statisícové, ne-li dokonce milionové,“ odhadoval hospodář místní organizace Českého rybářského svazu ve Vsetíně Zdeněk Žáček.

Pomoci by alespoň částečně mohlo povolení k regulovanému odlovu kormoránů, které v nedávné době vydal krajský úřad ve Zlíně. Prozatím platí jen pro oblast Valašskomeziříčska. „O povolení k odstřelu jsme požádali také. Doufám, že se dostane také na nás,“ uvedl Žáček.

Podle jeho slov ale měl kraj povolit odlov predátorů daleko dříve. „Mám ale vážné obavy, že teď už je pozdě,“ poznamenal Žáček. Připomněl, že kormorán sežere asi půl kilogramu ryb denně. „Lehce si můžeme spočítat, že například při hejnu sto padesáti ptáků zmizí z řeky sedmdesát pět kilo ryb každý den,“ řekl hospodář.

Opožděnou radost prožívají rybáři na valašskomeziříčsku. Souhlas Zlínského kraje s regulovaným odlovem zvláště chráněného kormorána velkého totiž platí právě pro jejich revír. Není ale bez omezení. „Plašení akustickými, optickými prostředky a střelbou spojenou s odlovem lze provádět pouze v případech protahujících nebo zimujících hejn,“ upozornil Jan Pavelka z oddělení ochrany přírody a krajiny Krajského úřadu Zlínského kraje. Možnost plašení a odlovu vymezil na příští tři roky vždy v době od začátku října do 25. března, kdy kormorán nehnízdí.

Odlov je navíc možné provádět jen u hejn čítajících více než sedm kusů, přičemž počet usmrcených ptáků nesmí přesáhnout patnáct procent hejna. „Pociťujeme opožděné uspokojení z toho, že opět budeme moci hájit ryby před kormorány,“ komentoval povolení odlovu hospodář místní organizace Českého rybářského svazu v Meziříčí Zdeněk Blinka

Na vyjádření kraje čekal několik měsíců. Během nich musel k původní žádosti předložit řadu doplnění a monitorovacích zpráv o místním výskytu kormoránů.

Stejně jako na Vsetínsku i zde ale podle rybářského hospodáře zůstává otázkou, zda v Bečvě je co chránit. „Kormoráni řeku kompletně vydrancovali,“ tvrdil Blinka. „Budeme ji muset znovu zarybnit. Nakoupíme novou násadu, část ryb přeneseme z revíru, kde platí pravidlo Chyť a pusť.“

Vstřícně se k regulaci počtu rybožravých ptáků staví také ochránci přírody. „S kormorány se něco dělat musí. Zvláště v zimě jsou jejich hejna nadměrná,“ připustil například ekolog Miroslav Dvorský. Letos při zimním sčítání vodního ptactva napočítal v okolí Valašského Meziříčí přibližně šest set sedmdesát kormoránů velkých, kteří v tak velkém počtu silně narušují ekosystém řeky. „Těžko lze odhadnout, zda pouhý odlov situaci vyřeší,“ nezakrýval pochybnosti Dvorský.

Samotný odlov kormoránů ale nebudou provádět rybáři, kteří k tomu nemají oprávnění, nýbrž určení myslivci. „V nejbližší době vydáme pověření pro uživatele honiteb, na jejichž území se říční úseky s povoleným odlovem nacházejí,“ prozradil následující kroky referent lesního hospodářství valašskomeziříčské radnice Miloslav Kývala, který je přesvědčen, že výjimka vydaná krajem nebude mít za následek ohrožení populace kormorána velkého ve zdejší oblasti.

Autor: Michal Burda

6.5.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Extraligoví házenkáři Zubří (v červeném). Ilustrační foto.

Plácli si. Srbové posílili Zubří. Podepíší dlouhodobé smlouvy

Luboš Horčička.

Horčička: Ve Vsetíně se chytalo špatně

Na padělané recepty si vyzvedla léky, pátrá po ní policie

Po neznámé ženě, která si na základě padělaných receptů vyzvedla léky ve dvou lékárnách v Přerově, pátrá v těchto dnech policie. První případ se stal 20. června v 16.30 hodin v lékárně v Komenského ulici.

Pěstujeme olivy

I u nás se dají vypěstovat olivovníky. Můžete je mít i doma, vždyť naprosto nejlepší pro naše podmínky je jejich pěstování v květináčích. A tak se jich nebojte a pojďme společně na to.

VIDEO: Mnozí přihlížející si mysleli, že svatba je opravdová

FOTOGALERIE / Zažil jsem to v osmdesátých letech minulého století. Svatby mých tetiček a strýců na vesnici. Divadýlka s falešnou nevěstou, šancování, chomouty… Ale to, co předvedlo na osmdesát krojovaných svatebčanů v Památníku Antonína Strnadla v Novém Hrozenkově uplynulou sobotu, jsem ještě neviděl. 

Krajský úřad přijal celkem 24 kandidátek pro podzimní parlamentní volby

Celkem 24 kandidátních listin pro volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky bylo v zákonné lhůtě, tedy do úterních 16 hodin, podáno na Krajském úřadě Zlínského kraje. Celkem za Zlínský kraj kandiduje za politickou stranu, hnutí či koalici 482 osob. Kandidátky přijímalo oddělení organizační odboru Kancelář hejtmana.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení