VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Výstavě trofejí vévodilo paroží jelena dvacateráka

Velká společenská událost všech milovníků myslivosti se konala uplynulý víkend v Kelči. Uskutečnila se zde tradiční výroční Chovatelská přehlídka trofejí všech druhů spárkaté zvěře ulovené v uplynulém mysliveckém roce na území vsetínského okresu. Výstavu jako každý rok pořádal Okresní myslivecký spolek Vsetín.

13.5.2017
SDÍLEJ:

Od soboty 13. května do pondělí 15. května 2017 se v Kulturním domě v Kelči koná tradiční Chovatelská přehlídka mysliveckých trofejí.Foto: Deník / Lukášová Eva

Stovky trofejí srnčí, jelení, daňčí, mufloní, černé zvěře a trofeje zvěře myslivosti škodící zaplnily sál kelečského kulturního domu. Zvědavé oči příznivců myslivosti vzhlížely především k medailovým trofejím, kterých se za loňský rok podařilo ulovit šestatřicet.

„Uplynulá sezóna byla mimořádná, například letos máme kolekci šestnácti medailových trofejí srnčí zvěře. To je obrovský úspěch, protože běžně se jich nasbírá třeba jenom pět," přiblížil Michal Zubíček, předseda vsetínského okresního spolku myslivců.

Za větším množstvím úlovků stojí podle něj loňská mírná zima.

„Zimní období v minulém roce bylo pro zvěř velice dobré. Zatímco obvykle vystavujeme například kolem stovky jelenů, letos jich máme sto sedmdesát, z toho pět medailových," vysvětlil Zubíček.

Své místo na přehlídce hrdě zaujímalo paroží jelena dvacateráka, trofej Josefa Holčáka z honitby ve Valašské Bystřici.

„Tohoto dvacateráka, který má navíc rozdvojený opěrák, se podařilo ulovit po velmi dlouhé době, je to vzácnost," podotkl předseda myslivců.
O tom, která trofej medaili získá, rozhoduje odborná hodnotitelská komise.

„Jednotlivé trofeje se hodnotí podle předem stanovených kritérií, která jsou daná pro každý druh zvěře," objasnil Zubíček.

Pomocí měření, vážení a dalšího zkoumání hodnotitelé dospějí k číselným hodnotám. Podle nich určí, na které příčce se trofej umístí.

„U muflonů se například měří délka toulců, jejich obvody v první a druhé třetině, vinutí rohu a rozloha. U srnců se zase měří váha a výtlak paroží, tak, že se ponoří do vody," popsal Michal Zubíček.

Dosáhnout byť na bronzovou medaili je pro každého myslivce obrovský úspěch.

„Pro představu byla loni každá třiačtyřicátá srnčí trofej medailová, v roce předešlém až pětapadesátá. Dosáhnout zlaté medaile u srnčí zvěře je tak mimořádné, že v našem okresu se to poštěstí tak jednou za pět let," zdůraznil.

Na letošní přehlídce byly k vidění dva zlaté úlovky – dančí paroží, trofej Petra Jaroše z honitby ve střelenské oboře a liška ulovená Jiřím Jašíčkem na Kelečsku.

Víkendový svátek myslivců vsetínského regionu byl doprovázený bohatým programem. K poslechu hrála dechová hudba Kelč i Mistříňanka, návštěvníci si zasoutěžili v tombole, měli možnost nákupu širokého mysliveckého sortimentu, ochutnávky vín a myslivecké kuchyně.

„Tato akce bývá každoročně velmi úspěšná, navštíví ji až dva a půl tisíce lidí," prozradil Zubíček.

Kromě výstavy samotných trofejí má podle něj pro myslivce i jiný význam.

„Myslivci se setkají, vymění si zkušenosti, oživuje se spolkový život, to jsou další výhody těchto přehlídkových dnů," vyjmenoval. Letošní přehlídku si nenechal ujít ani František Korytář, myslivec z Velkých Karlovic. Přilákala jej především jelení zvěř.

„Přišel jsem se podívat na jelení trofeje. Jeleni jsou u nás královskou zvěří a je třeba se podívat na vyhodnocení její chovnosti a zjistit, jestli byl i uplynulou sezónu správný odstřel," přiblížil Korytář důvod své návštěvy.

Myslivost, které se věnuje čtvrt století, je jeho velkým koníčkem. „Zvěř tady patří a je potřeba o ni pečovat, aby tady byla i pro další generace," je přesvědčený karlovský myslivec.

Autor: Eva Lukášová

13.5.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Vsetínští hokejisté. Ilustrační foto

Vsetín se na Roně uvedl vítězstvím

Tipy Deníku

Kam za zážitky nejen o víkendu? Inspirujte se na novém webu Tipy Deníku

Dětství našich babiček připomíná muzeum hraček

FOTOGALERIE / Vyhozený kočárek na dvoře jedné kamarádky určený do sběru. Ten vzbudil před časem lítost u Andrey Miklasové z Hulína, slovo dalo slovo a kočárek záhy změnil majitelku. Nyní sympatickou maminku ročního chlapečka vyhledávají lidé z různých koutů naší země.

AUTOMIX.CZ

GALERIE: Nejvtipněji naložené vozy na silnicích. Nákladem je vše, co si zamanete

Kromě přepravy cestujících je auto od nepaměti využíváno k převozu nákladu. A jak dnes uvidíte, je tím myšleno doslova jakéhokoliv nákladu. Připravte se na bizarní přehlídku převážených věcí všeho druhu, kdy vás už nepřekvapí ani auto naložené v dalším autě.

Letní Flora zve na setkání v Rajské zahradě, terakotovou armádu i řadu hvězd

Především záplavu pestrobarevných květů vrcholícího léta nabízí letní etapa mezinárodní květinové výstavy a zahradnického veletrhu Flora Olomouc.

ON-LINE: O bolestech zad i cvičení v práci

Co dělat, aby vás nebolela záda? Funguje Vojtova metoda i pro dospělé? A jak si třeba krátce zacvičit během pracovní doby? Nejen na to se můžete ptát vedoucí fyzioterapeutky Kroměřížské nemocnice Pavly Zemanové. Odpovídat vám bude středu 23. srpna v čase od 10 do 11 hodin.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení