VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Výstavě trofejí vévodilo paroží jelena dvacateráka

Velká společenská událost všech milovníků myslivosti se konala uplynulý víkend v Kelči. Uskutečnila se zde tradiční výroční Chovatelská přehlídka trofejí všech druhů spárkaté zvěře ulovené v uplynulém mysliveckém roce na území vsetínského okresu. Výstavu jako každý rok pořádal Okresní myslivecký spolek Vsetín.

13.5.2017
SDÍLEJ:

Od soboty 13. května do pondělí 15. května 2017 se v Kulturním domě v Kelči koná tradiční Chovatelská přehlídka mysliveckých trofejí.Foto: Deník / Lukášová Eva

Stovky trofejí srnčí, jelení, daňčí, mufloní, černé zvěře a trofeje zvěře myslivosti škodící zaplnily sál kelečského kulturního domu. Zvědavé oči příznivců myslivosti vzhlížely především k medailovým trofejím, kterých se za loňský rok podařilo ulovit šestatřicet.

„Uplynulá sezóna byla mimořádná, například letos máme kolekci šestnácti medailových trofejí srnčí zvěře. To je obrovský úspěch, protože běžně se jich nasbírá třeba jenom pět," přiblížil Michal Zubíček, předseda vsetínského okresního spolku myslivců.

Za větším množstvím úlovků stojí podle něj loňská mírná zima.

„Zimní období v minulém roce bylo pro zvěř velice dobré. Zatímco obvykle vystavujeme například kolem stovky jelenů, letos jich máme sto sedmdesát, z toho pět medailových," vysvětlil Zubíček.

Své místo na přehlídce hrdě zaujímalo paroží jelena dvacateráka, trofej Josefa Holčáka z honitby ve Valašské Bystřici.

„Tohoto dvacateráka, který má navíc rozdvojený opěrák, se podařilo ulovit po velmi dlouhé době, je to vzácnost," podotkl předseda myslivců.
O tom, která trofej medaili získá, rozhoduje odborná hodnotitelská komise.

„Jednotlivé trofeje se hodnotí podle předem stanovených kritérií, která jsou daná pro každý druh zvěře," objasnil Zubíček.

Pomocí měření, vážení a dalšího zkoumání hodnotitelé dospějí k číselným hodnotám. Podle nich určí, na které příčce se trofej umístí.

„U muflonů se například měří délka toulců, jejich obvody v první a druhé třetině, vinutí rohu a rozloha. U srnců se zase měří váha a výtlak paroží, tak, že se ponoří do vody," popsal Michal Zubíček.

Dosáhnout byť na bronzovou medaili je pro každého myslivce obrovský úspěch.

„Pro představu byla loni každá třiačtyřicátá srnčí trofej medailová, v roce předešlém až pětapadesátá. Dosáhnout zlaté medaile u srnčí zvěře je tak mimořádné, že v našem okresu se to poštěstí tak jednou za pět let," zdůraznil.

Na letošní přehlídce byly k vidění dva zlaté úlovky – dančí paroží, trofej Petra Jaroše z honitby ve střelenské oboře a liška ulovená Jiřím Jašíčkem na Kelečsku.

Víkendový svátek myslivců vsetínského regionu byl doprovázený bohatým programem. K poslechu hrála dechová hudba Kelč i Mistříňanka, návštěvníci si zasoutěžili v tombole, měli možnost nákupu širokého mysliveckého sortimentu, ochutnávky vín a myslivecké kuchyně.

„Tato akce bývá každoročně velmi úspěšná, navštíví ji až dva a půl tisíce lidí," prozradil Zubíček.

Kromě výstavy samotných trofejí má podle něj pro myslivce i jiný význam.

„Myslivci se setkají, vymění si zkušenosti, oživuje se spolkový život, to jsou další výhody těchto přehlídkových dnů," vyjmenoval. Letošní přehlídku si nenechal ujít ani František Korytář, myslivec z Velkých Karlovic. Přilákala jej především jelení zvěř.

„Přišel jsem se podívat na jelení trofeje. Jeleni jsou u nás královskou zvěří a je třeba se podívat na vyhodnocení její chovnosti a zjistit, jestli byl i uplynulou sezónu správný odstřel," přiblížil Korytář důvod své návštěvy.

Myslivost, které se věnuje čtvrt století, je jeho velkým koníčkem. „Zvěř tady patří a je potřeba o ni pečovat, aby tady byla i pro další generace," je přesvědčený karlovský myslivec.

Autor: Eva Lukášová

13.5.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Opravy nejstarší roubené stavby v České republice stodoly ze Skaličky u Hranic na Moravě
3

Zachraňují unikátní stodolu. Nevědí ale, kam s ní

Ilustrační foto.

Radnice s lidmi probere vodovod

Za borůvkami nemusíte do lesa, můžete je mít i na balkóně

Jejich plody jsou větší než jejich příbuzných odrůd z lesa, na keřích rostou v celých trsech, takže úroda je mnohem snazší a rychlejší, a jejich chuť si s těmi lesními v ničem nezadá. Řeč je o kanadských borůvkách, které si v pohodlí můžete vypěstovat na zahradě nebo i doma na balkoně a jejich sladké bobule budete mít na dosah ruky.

ON-LINE rozhovor s kardiologem: přibývá mladších lidí s infarktem

Proč na střední a východní Moravě přibývá mladších lidí s infarktem? Jak jej poznat a jak se zachovat? Čím si přispíváme k srdečním potížím a jak jim předcházet? Může láska způsobit vysoký tlak či dokonce arytmii? Nejen na to se můžete ptát známého českého kardiologa Zdeňka Coufala, primáře z Krajské nemocnice Tomáše Bati ve Zlíně.

Deník připravuje seriál ke 20. výročí povodní na Moravě

Před dvaceti lety povodně zpustošily celou střední Moravu. Stoletá voda napáchala hrozivé škody a brala lidské životy.

Cyklista Svatopluk Božák pokořil podruhé nejtěžší závod světa, Ameriku

Cyklistický ultramaratonec Svatopluk Božák z Rožnova pod Radhoštěm překonal už podruhé nástrahy nejtěžšího cyklomaratonu na světě.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies