VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Obecní cesty ničí doprava dřeva, přišel zákaz

Okresní soud v Ostravě zamítl návrh společnosti Lesy České republiky na zrušení opatření, které upravuje provoz na silnicích ve Valašské Bystřici. Vydala je rožnovská radnice. Vedení obce si o opatření samo zažádalo kvůli nadměrnému zatěžování místních silnic při svážení dřeva.

3.4.2017
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: Shutterstock

Na čtyřech silnicích ve Valašské Bystřici je rozmístěných osm zákazových dopravních značek pro auta, jejichž hmotnost přesahuje 12 tun. Netýká se vozů s povolením obecního úřadu. Podle starosty vesnice Emila Korduliaka se problém vleče několik let. Místní úřad značky v obci rozmístil v roce 2014. Jenže tehdy si všichni dopravci vyřídili výjimky na odboru dopravy v Rožnově pod Radhoštěm.

#clanek|3202947#

„Když se další rok na jaře utrhla část místní komunikace a následovala oprava za deset milionů a další drobnější opravy na dalších místech, vyhodnotil odbor dopravy, že těžká doprava opravdu způsobuje problémy a dopravcům už výjimky na rok 2016 neudělil,“ vysvětlil situaci starosta.

Pokud chce přece jen dopravce cestu využít, měl by zaplatit 20 korun za každý převezený kubík dřeva. Ku prospěchu všech zúčastněných by podle starosty mohla být i taková domluva, že by Lesy ČR ze svých zisků část odevzdávaly obcím, kde zisk tvoří.

Mluvčí Lesů ČR Eva Jouklová uvedla, že investovat do obecních cest není možné, protože jsou majetkem obcí. „Náš podnik ročně odvádí do veřejných financí prostřednictvím daňových poplatků a mimořádných odvodů miliardy korun,“ upozornila Jouklová.

Podle mluvčí lesů je na státu, aby nalezl řešení pro obce a aby stanovil jasná pravidla, jak kompenzovat obcím náklady na opravy jejich cest.

#clanek|3202063#

To, že si Valašská Bystřice stanovila částku 20 korun za kubík dřeva, považuje Jouklová za nezákonný až šikanózní postup, který zároveň vyvrací jeden ze znaků opatření, a to obecnost adresátů, tedy dopravců dřevní hmoty a stavebních materiálů. „Od finančního příspěvku jsou osvobození dopravci zajišťující palivo pro otop rodinných domů a rekreačních objektů,“ doplnila Jouklová.

Podle starosty Korduliaka se ale nejedná o žádné poplatky. „Je to snaha řešit problém, že obec nebude mít nikdy dostatek financí na to, aby komunikace udržela v ucházejícím stavu. Proto jsme dali ve známost, že bychom se nebránili finančnímu příspěvku, který by byl formou daru,“ objasnil starosta Korduliak.

Pokud dopravce uzavře s obcí smlouvu o finančním daru, obec je na komunikace pustí. „Tady se ovšem naráží na zákony. My je tam za dar pustíme i bez výjimky. Jenže otázkou je, jak jejich vjezd do zákazu vyhodnotí policie. Protože tu nějaká smlouva o daru zajímat nemusí. Situace je tím pádem velmi složitá,“ kroutí hlavou starosta Korduliak. Nejlepším řešením by podle něj bylo, aby stát přehodnotil přidělování peněz do obcí a přitom zohlednit fakta, že v některých obcích se těží daleko více než v jiných.

#clanek|3199718#

Hospodaření v lesích má podnik Lesy ČR podle slov mluvčí Jouklové každopádně výrazně ztížené. „Opatření nám naši činnost značně komplikuje, když je přístup k majetku státu, se kterým právo hospodařit máme, omezením blokovaný. Společnost Lesy ČR zvažuje proti rozsudku podat stížnost. Do té doby budou dopravci nadále dřevo odvážet po lesních komunikacích, která je ve vlastnictví Lesů ČR. „Tímto způsobem lze odvézt pouze část dřeva, proto se další část hromadí na skládkách. Poté se odváží přes komunikace, které jsou osazené zákazovými značkami, a tedy se platí 20 korun za kubík,“ uzavřela mluvčí Eva Jouklová.

Autor: Eva Lukášová

3.4.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Vášnivý motorkář Daniel Vavřík chystá po střeleckých hodech první vyjížďku

Premiéra nového filmu o Valašsku s názvem Tehdy spolu ve zlínském Golden Apple Cinema
24

Na premiéru filmu o Valašsku Tehdy spolu přijela i Eliška Balzerová

Vítejte v Nekuřácké Lhotě: průvodce v zítřejším tištěném vydání

V Česku se od středy přestává kouřit na většině veřejných míst. Stejně tak se výrazně zpřísní prodej a rozlévání alkoholu. Po stovkách let, kdy se v našich zemích v hospodách kouřilo, si tam už nezapálíte. Deník pro vás připravil přehlednou infografiku imaginární obce „Nekuřácká Lhota", na které ukážeme, kde všude vás nově čekají omezení. A kde nikoli. V zítřejším tištěném vydání Deníku

Vymetat kaluže? V Oříšku to dětem nezakazují

Že mohou děti v předškolním věku trávit svůj čas netypickým způsobem, jsem si ověřil během jednoho dne, který jsem prožil v Lesním klubu Oříšek.

Dárek ke Dni dětí: termální bazény za korunu a žonglování v Razulákovi

Relaxační centrum Wellness Horal Velké Karlovice připravilo pro návštěvníky k Mezinárodnímu dni dětí speciální akci. Děti budou mít ve čtvrtek 1. a pátek 2. června vstup do termálních bazénů za symbolickou korunu.

Tady strávil mládí Donald Trump

Donald Trump, nový prezident USA, nebyl vždy miliardářem. Neměl v New Yorku mrakodrap a nejezdil těmi nejdražšími vozy. V New Yorku se narodil a mládí strávil v tomto malém cihlovém domě.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies