VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Víkend zahájí devátá Noc kostelů

Stovky kostelů otevřou své brány široké veřejnosti v pátek 9. června. Koná se již tradiční celostátní akce s názvem Noc kostelů.

8.6.2017
SDÍLEJ:

Římskokatolický kostel Panny Marie Sněžné ve Velkých Karlovicích.Foto: VLP / Karásek Jan

Možnost setkat se s křesťanstvím prostřednictvím hudby, umění či jiného zážitku ve večerní a noční atmosféře budou mít také Valaši, a to hned na dvaceti místech.

Již několik let se do akce zapojuje dřevěný toleranční kostel ve Velké Lhotě. „Akorát loni jsme si dali pauzu, protože jsme se chtěli podívat do jiných kostelů," prozradila organizátorka programu a průvodkyně Dobromila Krupová. Program v dřevěném kostelíku začíná v 17.30 hodin komentovanou prohlídkou.

„Myslím si, že v našem kostele je co vidět. I když je nezdobený, má nezaměnitelnou atmosféru," pozvala Krupová k návštěvě této národní kulturní památky, kterou ročně navštíví až dva tisíce lidí. Program pokračuje koncertem broučků a berušek, místních dětí. Připomenou pohádkovou knížku Broučci spisovatele a kněze Jana Karafiáta, který ve Velké Lhotě při jejím vydání pobýval. Následnou bohoslužbu vystřídá setkání na faře. „Do akce se zapojujeme rádi, lidé se mohou seznámit s minulostí a tradicí, dozvědí se něco o křesťanství a prožijí pěknou chvíli," doplnila Dobromila Krupová.

Pro kostel Nanebevzetí Panny Marie ve Střelné bude páteční Noc kostelů premiérová. „Dali jsme na výzvy lidí, kteří si všimli, že jinde při této příležitosti jsou kostely otevřené, ale ve Střelné ne," prozradila důvod zapojení se do akce spoluorganizátorka Marta Řeháková. Přislíbila, že program, který začíná v 17 hodin, bude nabitý, zábavný pro děti i dospělé. „Nazvali jsme jej Od sklépka až po zvon. Od sklépka proto, že jsme připravili prostor, kde bude ochutnávka mešních vín," informovala. Kromě prohlídky i běžně nepřístupných míst čeká na návštěvníky vystoupení dvou pěveckých sborů, výstava obrázků i různých historických předmětů. Děti si užijí výpravu odvážných. Program zakončí trubači, kteří z věže odtroubí večerku.

Netradiční zážitek slibuje také vedení Valašského muzea v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm, které zve na prohlídku kostela svaté Anny v Dřevěném městečku. „Exteriéry městečka zdarma zpřístupníme od 19 do 24 hodin. Návštěvníci si mohou prohlédnout expozici kostela a od 20 hodin poslechnout varhanní koncert Jana Bernátka," přiblížil ředitel muzea Jindřich Ondruš. Doplnil, že u vstupu do kostela budou vystavené fotografie z jeho výstavby a svěcení.

NA VALAŠSKU Branky, kostel Neposkvrněného početí Panny Marie. Hošťálková, kostel Českobratrské církve evangelické. Hovězí, kostel sv. Máří Magdalény. Huslenky, evangelický kostel. Karolinka, kostel Panny Marie Karmelské. Kelč, kostel sv. Petra a Pavla. Lešná, kostel sv. Michaela archanděla. Lidečko, kostel sv. Kateřiny. Prostřední Bečva, filiální kostel sv. Zdislavy. Rožnov pod Radhoštěm, evangelický kostel; kostel sv. Anny, Valašské muzeum v přírodě;  kostel Všech svatých. Střelná, kostel Nanebevzetí Panny Marie. Valašská Polanka, kostel sv. Jana Křtitele. Valašské Meziříčí-Krásno, kostel sv. Jakuba. Valašské Meziříčí, kostel Nanebevzetí Panny Marie. Velká Lhota u Valašského Meziříčí, evangelický toleranční dřevěný kostel. Vsetín, kostel Horního sboru Českobratrské církve evangelické; kostel Nanebevzetí Panny Marie. Zašová, poutní kostel Navštívení Panny Marie.

Autor: Eva Lukášová

8.6.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Dožínky Zlínského kraje 2017
AKTUALIZUJEME
31

Déšť krajské dožínky nepokazil, v průvodu se sešlo osm stovek lidí

V Kateřinicích se letos koná již sedmý ročník Mezinárodního tábora zvonkohry. Letos se jej účastní asi 40 dětí a dospělých z Valašska, Slovenska, Polska i Ameriky.
21

VIDEO: Na tábor zvonkohry dorazilo přes čtyřicet účastníků

OBRAZEM: V Jablůnce vybírali nejlepší med. Podívejte se

Setkání včelařů a jejich přátel se uskutečnilo v sobotu 19. srpna v Jablůnce. Na akci s názvem Den medu a písniček dorazily desítky lidí. Návštěvníci se za poslechu hudebního doprovodu kapel Docela kapela a Spolek vdolek zhostili úlohy vybrat ten nejlepší med. Vítězem se stal včelař a pořadatel akce Martin Biel.

Nehoda u Lačnova si vyžádala čtyři zraněné

K dopravní nehodě, při které se zranili čtyři lidé, z toho tři děti, došlo v sobotu odpoledne u Lačnova. Na místě kromě zdravotníků a policistů zasahovali také profesionální hasiči z Valašských Klobouk.

Nové hřiště se už rýsuje. Bude na konci léta

Děti ve Študlově se do konce léta dočkají nových herních prvků na místním dětském hřišti v dolní části obce. Oprava přijde na šest set tisíc korun. Většinu uhradí dotace z Ministerstva pro místní rozvoj.

Nově narozená miminka na Valašsku - 30. týden 2017

HLASUJTE V ANKETĚ / Vážení rodiče, díky vstřícnosti porodnice ve Valašském Meziříčí vám na našem webu přinášíme fotky dětí, které se právě narodily.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení