Nutno dodat, že Valaši odcházeli z koštu částečně se sklopenou hlavou. Zlatá medaile v nejsledovanější kategorii trnkové slivovice totiž letos putovala na Slovensko.

Hlavní organizátoři koštu, Spolek pro zachování valašských tradic a Sdružení obcí Hornolidečska, nasadili vysokou laťku už vloni, kdy se ve Valašské Polance hodnotilo celkem sto čtyři vzorků pálenky.

Tuto sobotu sice rekord zůstal nepokořen, přesto porotci, jimiž se stali sami soutěžící, koštovali z úctyhodného počtu devadesáti destilátů. „Vzorky do klání přihlásilo celkem dvaasedmdesát soutěžících, někteří se zúčastnili více kategorií,“ přiblížil Tomáš Gross, který se v sobotu zhostil role moderátora. Sám přisoudil střelenskému koštu podtitul Československé slivovicové přátelství, neboť desítku kořalek dodali do soutěže účastníci ze Slovenska.

Hodnotily se čtyři kategorie. Nejvíce sledovaná skupina trnkové slivovice čítala hned padesát vzorků. „Čtrnáct vzorků reprezentovalo pálenku z jablek, dvanáctkrát se objevila hruškovice a čtrnáct vzorků spadalo do kategorie ostatní, kde nechyběly speciality jako mandlovice a podobně,“ vylíčil Gross.

Hodnotitelé stáli před nelehkým úkolem, v průběhu dvou hodin rozdělit mezi nashromážděné pálenky své body. „Není snadné okoštovat a porovnat takové množství vzorků. Už ale mám svou představu o tom, který je nelepší. Uvidíme, kolik dostane nakonec bodů,“ řekl například Josef Škabraha ze Vsetína.

Volné chvíle v programu vyplňovaly svými vystoupeními pěvecké soubory Hafery z Nového Hrozenkova a Konopa ze slovenské obce Dohňany. A lidé se velmi dobře bavili.

„Jsem velice rád, že tady můžu být. Život je příliš krátký, a když si ho můžete obohatit takovými chvílemi, nesmíte váhat,“ vyznal se host Pavel Čadík z Nesovic, který je známý tím, že křižuje republiku s mobilním kinematografem bratří Čadíků a pyšní se také titulem Rytíř řádu modré trnky, udělovaným Spolkem pro zachování valašských tradic. „Klidně bychom s kinematografem přijeli i sem. Mezi promítáním filmů bychom mohli pouštět záběry ze soutěže,“ navrhl Čadík.

Koštu se účastnil i jako soutěžící a to s pálenkou, ke které se váže zajímavý příběh. „Před sedmi lety jsem měl vážnou nehodu. Naboural jsem do stromu v aleji hrušní a dva měsíce jsem nevstal z postele,“ líčil Pavel Čadík. Do Střelné s sebou letos přivezl hruškovici, vypálenou právě z plodů stromů v této aleji. „Proto také dostala s nadsázkou jméno Osudová,“ prozradil Čadík.

Jeho hruškovice ale nakonec nezvítězila. Největší počet bodů si od přítomných vysloužila pálenka Antonína Sivka z Rožnova pod Radhoštěm. Mezi jabkovicemi lidem nejvíce chutnal vzorek Václava Lipinského a mezi ostatními destiláty nejvíce přesvědčila pálenka Karla Matochy.

Tradičně nejsledovanější kategorií byla trnková slivovice, kde si vítězství vydobyl Miroslav Vrábel ze Slovenska. Všichni vítězové si odnesli řadu krásných cen, Miroslav Vrábel navíc dokonce muflona.

Program vygradoval v podvečer v dokonalou lidovou veselici, když pódium ovládla domácí kapela Čertovka. Netrvalo dlouho a parket se zaplnil tančícími páry.