Bez peněz strategického partnera ale nemůže město výstavbu zahájit. „Do náměstí můžeme vložit maximálně pětadvacet milionů korun. A přestož bychom mohli získat až čtyřicet milionů z evropských strukturálních fondů, stále nám schází pětašedesát milionů,“ povzdychl si starosta Zubří Lubomír Vaculín.

Město proto hledá nového investora. „Nálada na trhu s realitami je ale špatná, developerské firmy se bojí, že se jim vložené peníze nevrátí,“ poznamenal Vaculín.

O stavbě nového náměstí se v Zubří, kde žije asi pět a půl tisíce lidí, se hovoří už řadu let. Centrum města by mělo vyrůst na zelené louce, a to v místě bývalého fojtství a házenkářského hřiště. „Je to přirozený střed s kostelem, školou, poštou, spořitelnou i radnicí,“ vysvětlil místostarosta Zubří Vladimír Krupa.

Urbanistická studie nového náměstí počítá mimo jiné se dvěma polyfunkčními domy s obchody a byty, knihovnou, výstavní síní, městským úřadem, vodní plochou, zelení a parkovištěm. „Předpokládáme, že se v centru města budou scházet lidé, že zde budou relaxovat, účastnit se koncertů a jiných kulturních akcí,“ poznamenal Krupa.

K podobě náměstí se mohli vyjádřit obyvatelé města. Radnice totiž vyhlásila anketu, v níž lidé navrhovali, co by v centru určitě nemělo chybět.

Většina Zuberských se vyslovila pro to, aby se nové náměstí stalo centrem obchodu a služeb, preferenci získalo kadeřnictví, kavárna, čajovna a cukrárna. Návrhy ale padaly různé. Někdo chtěl mít na náměstí odpočinkovou zónu s kašnou, jiný by zde uvítal prostor pro sportovní vyžití. A našli se i lidé, kteří si náměstí nepřáli.

„Já myslím, že tady chybí hlavně obchody,“ poznamenal Jiří Mika ze Zubří. Když si podle něj chtějí lidé něco koupit, musí jet do Rožnova nebo Valašského Meziříčí. „Jsme ale město, alespoň základní prodejny by tu fakt měly být,“ upozornil Mika. Otázkou nyní je, kdy se obyvatelé nejmladšího města ve Zlínském kraji náměstí dočkají.